Czy w piłce ręcznej bramkarz może zdobyć bramkę?
Piłka ręczna w naszym kraju cieszy się niemałym zainteresowaniem. Potwierdzeniem tego może być sytuacja z ostatnich mistrzostw świata rozgrywanych w Egipcie. Telewizja Polska początkowo nie wykupiła praw do transmitowania turnieju, co spotkało się z bardzo krytyczną oceną kibiców.
Mecze Polaków można było oglądać w serwisie YouTube, a po długich i trudnych negocjacjach, publiczny nadawca nabył prawa transmisyjne dopiero od drugiej fazy rozgrywek. Oburzenie fanów dobitnie pokazuje, jak ważny jest to sport dla kibiców znad Wisły. Jednak jeśli chodzi i zasady gry, to pewna część widzów wciąć ma kilka pytań związanych m.in. z grą bramkarza.
Zasady piłki ręcznej: bramkarz
Bramkarzowi wolno:
W czasie obrony piłki w całym polu bramkowym bramkarz może dotykać jej każdą częścią ciała
Bramkarz może także bez ograniczeń poruszać się w polu bramkowym z piłką, nie może jednak zwlekać przy wykonywaniu rzutu od bramki lub rzutu wolnego
Bramkarz może opuścić pole bramkowe wyłącznie bez piłki i grać w polu gry. Jednak podlega on wówczas przepisom, jakie obowiązują pozostałych zawodników
Bramkarz może po obronie i nieopanowaniu piłki opuścić pole bramkowe w celu zagrania piłką w polu gry
Bramkarzowi nie wolno:
Zagrażać zawodnikowi drużyny przeciwnej w czasie obrony bramki
Opuszczać pole bramkowe z opanowaną piłką, prowadzi to do rzutu wolnego, jeśli sędziowie dali sygnał na wykonanie rzutu od bramki, w innym przypadku rzut od bramki winien być powtórzony
Dotykać piłkę leżącą lub toczącą się poza polem bramkowym, będąc jednocześnie w tym polu
Wprowadzać piłkę do pola bramkowego, jeżeli toczy się ona lub leży poza tym polem
Powracać z pola gry do pola bramkowego z piłką
Dotykać podudziem lub stopą piłkę, która zmierza w kierunku pola gry
Czy w piłce ręcznej bramkarz może zdobyć bramkę?
Jak opisują zasady piłki ręcznej, bramkarz po opuszczeniu własnego pola bramkowego, staje się pełnoprawnym zawodnikiem pola gry. Oznacza to, że jeśli bramkarz wyjdzie z pola bramkowego bez piłki i otrzyma podanie od kolegi z drużyny, lub po prostu dokona przechwytu, wówczas nie ma przeciwskazań, aby oddał rzut i zdobył bramkę. Nie jest to jednak jedyna możliwość.
Jeśli bramkarz da sobie strzelić gola, wówczas jego drużyna zaczyna grę z własnej połowy. Może to zrobić również bramkarz. W tej sytuacji ma przyzwolenie na opuszczenie własnego pola bramkowego i oddanie rzutu z własnej połowy na bramkę rywala. Jeśli piłka do niej wpadnie, sędziowie mają obowiązek uznać takie trafienie.
Istnieje jeszcze wariant, w którym rywale oddają niecelny rzut na bramkę. Wtedy bramkarz może celować bezpośrednio do bramki przeciwnika, ale wyłącznie z własnego pola bramkowego. Gdy trafi, gol również zostaje zdobyty zgodnie z zasadami piłki ręcznej.
Źródło: ZPRP/przepisy gry w piłkę ręczną