Swiatsportu.pl
Piłka ręczna

ANDRZEJ LANGE/East News

Czy w piłce ręcznej może być remis?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Piłka ręczna w naszym kraju jest jednym z ulubionych sportów drużynowych. Polscy szczypiorniści potrafią dostarczyć nam wielu emocji, dzięki swym udanym występom podczas turniejów międzynarodowych. Kibice biało-czerwonych są z nimi zarówno po zwycięstwach

Kibice uwielbiają rozstrzygnięcia. W siatkówce, czy tenisie ziemnym nie ma możliwości, aby spotkanie zakończyło się remisem, no chyba że jest to tylko gra treningowa.

Inaczej wygląda to przypadku piłki nożnej, gdzie do remisu może dojść nie tylko w spotkaniach ligowych, ale również pucharowych. A jak jest z wynikami w szczypiorniaku? Czy w piłce ręcznej może być remis?

Remis, czyli wynik budzący najmniej emocji

Sportowcy zawsze walczą po to, by zwyciężyć. Niestety nie zawsze tak jest. Nierzadko dochodzi do remisu i podziału z punktów przeciwnikiem. Wówczas i zwodnicy obu stron i kibice czują pewien niedosyt, jeśli wynik ten praktycznie niczego nie zmienia.

Oczywiście remis może być „zwycięski”, jeśli daje wymaganą liczbę punktów do awansu, ale może być też traktowany w kategoriach porażki, jeśli oznacza on powrót do domu.

Niemniej, to wygrana wprawia fanów w szaleństwo, a porażka sprawia, że są oni głęboko zasmuceni. Czy to samo przeżywają kibice piłki ręcznej?

Czy w piłce ręcznej może być remis?

W piłce ręcznej oczywiście może dojść do remisu. Działa to w zasadzie na nieco podobnych prawach jak w przypadku piłki nożnej.

Oczywiście możliwość występowania remisu jest uzależniona od regulaminu rozgrywek. Remisy zazwyczaj nierozstrzygnięte pozostają w meczach ligowych i w fazie grupowej rozgrywek pucharowych.

W fazie pucharowej np. mistrzostw świata u Europy konieczne jest wyłonienie zwycięzcy, w celu uzyskania awansu do kolejnego etapu. Dlatego gdy dochodzi do remisu, zarządza się dogrywkę.

Dogrywka trwa 2x5 minut. Jeżeli nie przyniesie ona rezultatu, następuje druga. Jeśli i w niej nie został wyłoniony zwycięzca, wtedy sędziowie postępują zgodnie z regulaminem rozgrywek, gdzie może np. dojść do rzutów karnych.

Źródło: ZPRP/zasady piłki ręcznej

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

Czytaj więcej >
Bramkarz piłki ręcznej

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej można podać do bramkarza?

Czytaj więcej >
Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej można kozłować piłkę oburącz?

Czytaj więcej >
Bramkarz piłki ręcznej

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej bramkarz może zdobyć bramkę?

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej

Piłka ręczna

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

Czytaj więcej >
Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

Czytaj więcej >