Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Czy w piłce ręcznej może być remis?
Aleksy Kiełbasa 15.06.2022 02:02

Czy w piłce ręcznej może być remis?

Piłka ręczna
ANDRZEJ LANGE/East News

Kibice uwielbiają rozstrzygnięcia. W siatkówce, czy tenisie ziemnym nie ma możliwości, aby spotkanie zakończyło się remisem, no chyba że jest to tylko gra treningowa.

Inaczej wygląda to przypadku piłki nożnej, gdzie do remisu może dojść nie tylko w spotkaniach ligowych, ale również pucharowych. A jak jest z wynikami w szczypiorniaku? Czy w piłce ręcznej może być remis?

Remis, czyli wynik budzący najmniej emocji

Sportowcy zawsze walczą po to, by zwyciężyć. Niestety nie zawsze tak jest. Nierzadko dochodzi do remisu i podziału z punktów przeciwnikiem. Wówczas i zwodnicy obu stron i kibice czują pewien niedosyt, jeśli wynik ten praktycznie niczego nie zmienia.

Oczywiście remis może być „zwycięski”, jeśli daje wymaganą liczbę punktów do awansu, ale może być też traktowany w kategoriach porażki, jeśli oznacza on powrót do domu.

Niemniej, to wygrana wprawia fanów w szaleństwo, a porażka sprawia, że są oni głęboko zasmuceni. Czy to samo przeżywają kibice piłki ręcznej?

W piłce ręcznej oczywiście może dojść do remisu. Działa to w zasadzie na nieco podobnych prawach jak w przypadku piłki nożnej.

Oczywiście możliwość występowania remisu jest uzależniona od regulaminu rozgrywek. Remisy zazwyczaj nierozstrzygnięte pozostają w meczach ligowych i w fazie grupowej rozgrywek pucharowych.

W fazie pucharowej np. mistrzostw świata u Europy konieczne jest wyłonienie zwycięzcy, w celu uzyskania awansu do kolejnego etapu. Dlatego gdy dochodzi do remisu, zarządza się dogrywkę.

Dogrywka trwa 2x5 minut. Jeżeli nie przyniesie ona rezultatu, następuje druga. Jeśli i w niej nie został wyłoniony zwycięzca, wtedy sędziowie postępują zgodnie z regulaminem rozgrywek, gdzie może np. dojść do rzutów karnych.

Źródło: ZPRP/zasady piłki ręcznej