Piłka ręczna Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy w piłce ręcznej można zdobyć bramkę z autu?

5 Luty 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Czy w piłce ręcznej można zdobyć bramkę z autu? Nawet częściej oglądający tę dyscyplinę kibice, potrafią zadawać sobie to pytanie. Przyczyną takich wątpliwości może być fakt, że do rzutów z linii bocznej dochodzi stosunkowo rzadko. Szczypiornistom raczej trudno byłoby zaskoczyć bramkarza rywali, jeśli mieliby zdecydować się na bezpośredni rzut na bramkę, ale czy zasady piłki ręcznej dają taką możliwość?

Piłka ręczna jest dyscypliną bardzo dynamiczną. Na parkiecie dzieje się dużo i w pewnym momencie widzowie mogą niekiedy się pogubić, bowiem kwestią ułamków sekund jest przejście od bramki do bramki.

Dlatego też niekiedy trudno nauczyć się zasad piłki ręczne poprzez wyłączne jej oglądanie, a jednym z zadawanych pytań jest to o możliwość bezpośredniego zdobycia bramki z autu.

Rzut z autu w piłce ręcznej

Rzut z linii bocznej zarządza się, jeżeli piłka przekroczy linię boczną całym obwodem lub kiedy zawodnik z pola gry drużyny broniącej dotknie jako ostatni piłkę, która następnie przekroczy linię końcową boiska. Rzut ten należy również zarządzić, gdy piłka dotknie sufitu lub urządzeń nad boiskiem.

Wykonuje się go z miejsca, w którym piłka przekroczyła linię boczną lub z końca linii bocznej po tej stronie bramki, po której piłka przekroczyła linię końcową. Jeśli piłka dotknęła sufitu lub urządzeń nad boiskiem to ten rzut wykonywany jest z bliższej linii bocznej i punktu na niej najbliższego miejscu, w którym piłka dotknęła sufitu lub urządzeń.

Rzut z linii bocznej boiska nie wymaga sygnału gwizdkiem ze strony sędziego, a zawodnicy przeciwnika muszą być oddaleni od miejsca wznawiania gry o 3 metry.

Czy w piłce ręcznej można zdobyć bramkę z autu?

Zasady piłki ręcznej nic nie mówią o zdobyciu bramki z autu. Poza wyżej wymienionymi zasadami dotyczącymi wykonania rzutu z autu regulamin Związku Piłki Ręcznej w Polsce określa jeszcze zachowanie gracza w trakcie jego egzekwowania.

Zawodnik wykonujący rzut z linii bocznej musi stać jedną stopą na linii bocznej i musi pozostać w tej pozycji, dopóki piłka nie opuści jego dłoni. Nie ma ograniczeń co do ustawienia drugiej stopy.

Należy zatem uznać, że bezpośrednie zdobycie bramki z autu jest możliwe i sędzia takie trafienie powinien zaliczyć. Jak czasem mawiają niektórzy, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Źródło: ZPRP/ regulamin gry w piłkę ręczną

Następny artykuł