Swiatsportu.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy w piłce ręcznej można zdobyć bramkę z autu?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Piłka ręczna jest dyscypliną bardzo dynamiczną. Na parkiecie dzieje się dużo i w pewnym momencie widzowie mogą niekiedy się pogubić, bowiem kwestią ułamków sekund jest przejście od bramki do bramki.

Dlatego też niekiedy trudno nauczyć się zasad piłki ręczne poprzez wyłączne jej oglądanie, a jednym z zadawanych pytań jest to o możliwość bezpośredniego zdobycia bramki z autu.

Rzut z autu w piłce ręcznej

Rzut z linii bocznej zarządza się, jeżeli piłka przekroczy linię boczną całym obwodem lub kiedy zawodnik z pola gry drużyny broniącej dotknie jako ostatni piłkę, która następnie przekroczy linię końcową boiska. Rzut ten należy również zarządzić, gdy piłka dotknie sufitu lub urządzeń nad boiskiem.

Wykonuje się go z miejsca, w którym piłka przekroczyła linię boczną lub z końca linii bocznej po tej stronie bramki, po której piłka przekroczyła linię końcową. Jeśli piłka dotknęła sufitu lub urządzeń nad boiskiem to ten rzut wykonywany jest z bliższej linii bocznej i punktu na niej najbliższego miejscu, w którym piłka dotknęła sufitu lub urządzeń.

Rzut z linii bocznej boiska nie wymaga sygnału gwizdkiem ze strony sędziego, a zawodnicy przeciwnika muszą być oddaleni od miejsca wznawiania gry o 3 metry.

Czy w piłce ręcznej można zdobyć bramkę z autu?

Zasady piłki ręcznej nic nie mówią o zdobyciu bramki z autu. Poza wyżej wymienionymi zasadami dotyczącymi wykonania rzutu z autu regulamin Związku Piłki Ręcznej w Polsce określa jeszcze zachowanie gracza w trakcie jego egzekwowania.

Zawodnik wykonujący rzut z linii bocznej musi stać jedną stopą na linii bocznej i musi pozostać w tej pozycji, dopóki piłka nie opuści jego dłoni. Nie ma ograniczeń co do ustawienia drugiej stopy.

Należy zatem uznać, że bezpośrednie zdobycie bramki z autu jest możliwe i sędzia takie trafienie powinien zaliczyć. Jak czasem mawiają niektórzy, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Źródło: ZPRP/ regulamin gry w piłkę ręczną

Tagi:

Zasady piłki ręcznejPiłka ręczna

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Nasze piłkarki ręczne poznały rywalki na MŚ 2021
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Polskie szczypiornistki zagrają na MŚ 2021. Dostały dziką kartę
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych
Czytaj więcej >
Aleksy Kiełbasa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail:  [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]