Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?
Aleksy Kiełbasa 13.06.2022 02:02

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

Piłka ręczna

Rzut karny to jeszcze nie gol, podkreślają kibice piłki nożnej. Choć w tej dziedzinie są wybitni specjaliści, tacy jak Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo, to nie wszyscy piłkarze potrafią „11” zamienić na bramkę.

Wyłączając z tego grona wspomnianych wyżej ekspertów i patrząc kompleksowo, niezależnie od dyscypliny, można stwierdzić, że rzuty karne, to jednak loteria. Czy podobnie jest w przypadku piłki ręcznej?

Tak, w piłce ręcznej są rzuty karne, które uwzględniają zasady piłki ręcznej. W trakcie spotkania możemy zobaczyć ich egzekwowanie jeszcze częściej niż w przypadku meczu piłki nożnej.

Oczywiście rzut karny w szczypiorniaku znacząco różni się od futbolowego. Wykonuje się go sprzed linii rzutów karnych usytuowanej na 7 metrze, jednak nie dalej niż metr za nią.

Zawodnik wykonujący rzut karny ma 3 sekundy od gwizdka sędziego, aby dokonać rzutu. Przy tym wykonawca nie może dotykać linii 7 metrów i oderwać ani przesunąć stopy, dopóki jego ręka pozostaje w kontakcie z piłką.

Z kolei jeśli chodzi o bramkarza, to może on swobodnie poruszać się, o ile nie przekracza linii wyjścia bramkarza, która znajduje się na 4 metrze od linii bramkowej, a zatem bramkarz stoi zazwyczaj zaledwie w odległości 3 metrów od egzekutora.

W jakich przypadkach dyktuje się rzut karny?

Sędziowie mogą podyktować rzut karny za nieprawidłową interwencję zawodnika, który fauluje rywala. Ponadto wejście z piłką we własne pole bramkowe również oznacza wskazanie na 7 metr. Kolejną sytuacją, przez którą można narazić się na rzut karny, jest umyślne przeszkadzanie zawodnikowi, który wykonuje rzut na bramkę.

Ale to nie wszystko. Do rzutów karnych może również dojść w celu wyłonienia zwycięzcy spotkania. Dogrywka trwa 2x5 minut, ale kiedy nie przyniesie ona rezultatu, następuje druga. Jeśli i w niej nie został wyłoniony zwycięzca, wówczas sędziowie postępują zgodnie z regulaminem rozgrywek, gdzie może np. dojść właśnie do rzutów karnych. Według zasad, przewidzianych jest po pięć rzutów dla każdej drużyny.