Swiatsportu.pl
Piłka ręczna

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne? Takie pytanie zadają sobie niektóre osoby. Jest to sport dosyć skomplikowany jeśli chodzi o zasady gry. Podobnie jak w piłce nożnej zawodnicy grają na dwie bramki i mają za zadanie trafić "obramowania" rywal

Rzut karny to jeszcze nie gol, podkreślają kibice piłki nożnej. Choć w tej dziedzinie są wybitni specjaliści, tacy jak Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo, to nie wszyscy piłkarze potrafią „11” zamienić na bramkę.

Wyłączając z tego grona wspomnianych wyżej ekspertów i patrząc kompleksowo, niezależnie od dyscypliny, można stwierdzić, że rzuty karne, to jednak loteria. Czy podobnie jest w przypadku piłki ręcznej?

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

Tak, w piłce ręcznej są rzuty karne, które uwzględniają zasady piłki ręcznej. W trakcie spotkania możemy zobaczyć ich egzekwowanie jeszcze częściej niż w przypadku meczu piłki nożnej.

Oczywiście rzut karny w szczypiorniaku znacząco różni się od futbolowego. Wykonuje się go sprzed linii rzutów karnych usytuowanej na 7 metrze, jednak nie dalej niż metr za nią.

Zawodnik wykonujący rzut karny ma 3 sekundy od gwizdka sędziego, aby dokonać rzutu. Przy tym wykonawca nie może dotykać linii 7 metrów i oderwać ani przesunąć stopy, dopóki jego ręka pozostaje w kontakcie z piłką.

Z kolei jeśli chodzi o bramkarza, to może on swobodnie poruszać się, o ile nie przekracza linii wyjścia bramkarza, która znajduje się na 4 metrze od linii bramkowej, a zatem bramkarz stoi zazwyczaj zaledwie w odległości 3 metrów od egzekutora.

W jakich przypadkach dyktuje się rzut karny?

Sędziowie mogą podyktować rzut karny za nieprawidłową interwencję zawodnika, który fauluje rywala. Ponadto wejście z piłką we własne pole bramkowe również oznacza wskazanie na 7 metr. Kolejną sytuacją, przez którą można narazić się na rzut karny, jest umyślne przeszkadzanie zawodnikowi, który wykonuje rzut na bramkę.

Ale to nie wszystko. Do rzutów karnych może również dojść w celu wyłonienia zwycięzcy spotkania. Dogrywka trwa 2x5 minut, ale kiedy nie przyniesie ona rezultatu, następuje druga. Jeśli i w niej nie został wyłoniony zwycięzca, wówczas sędziowie postępują zgodnie z regulaminem rozgrywek, gdzie może np. dojść właśnie do rzutów karnych. Według zasad, przewidzianych jest po pięć rzutów dla każdej drużyny.

undefined

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Norwegii w piłce ręcznej plażowej

Piłka ręczna

Reprezentantki Norwegii nie chciała zagrać w bikini. Teraz każda z nich poniesie karę

Czytaj więcej >
KPR Ruch Chorzów

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Piłka ręczna

Piłka ręczna

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych

Czytaj więcej >
Polacy

Piłka ręczna

Polscy piłkarze ręczni z awansem na mistrzostwa Europy 2022

Czytaj więcej >
Nie żyje

Piłka ręczna

Nie żyje Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej

Czytaj więcej >
Nie żyje świeczka

Piłka ręczna

Nie żyje bramkarz FC Porto Alfredo Quintana

Czytaj więcej >