Swiatsportu.pl
Piłka ręczna

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne? Takie pytanie zadają sobie niektóre osoby. Jest to sport dosyć skomplikowany jeśli chodzi o zasady gry. Podobnie jak w piłce nożnej zawodnicy grają na dwie bramki i mają za zadanie trafić "obramowania" rywal

Rzut karny to jeszcze nie gol, podkreślają kibice piłki nożnej. Choć w tej dziedzinie są wybitni specjaliści, tacy jak Robert Lewandowski i Cristiano Ronaldo, to nie wszyscy piłkarze potrafią „11” zamienić na bramkę.

Wyłączając z tego grona wspomnianych wyżej ekspertów i patrząc kompleksowo, niezależnie od dyscypliny, można stwierdzić, że rzuty karne, to jednak loteria. Czy podobnie jest w przypadku piłki ręcznej?

Czy w piłce ręcznej są rzuty karne?

Tak, w piłce ręcznej są rzuty karne, które uwzględniają zasady piłki ręcznej. W trakcie spotkania możemy zobaczyć ich egzekwowanie jeszcze częściej niż w przypadku meczu piłki nożnej.

Oczywiście rzut karny w szczypiorniaku znacząco różni się od futbolowego. Wykonuje się go sprzed linii rzutów karnych usytuowanej na 7 metrze, jednak nie dalej niż metr za nią.

Zawodnik wykonujący rzut karny ma 3 sekundy od gwizdka sędziego, aby dokonać rzutu. Przy tym wykonawca nie może dotykać linii 7 metrów i oderwać ani przesunąć stopy, dopóki jego ręka pozostaje w kontakcie z piłką.

Z kolei jeśli chodzi o bramkarza, to może on swobodnie poruszać się, o ile nie przekracza linii wyjścia bramkarza, która znajduje się na 4 metrze od linii bramkowej, a zatem bramkarz stoi zazwyczaj zaledwie w odległości 3 metrów od egzekutora.

W jakich przypadkach dyktuje się rzut karny?

Sędziowie mogą podyktować rzut karny za nieprawidłową interwencję zawodnika, który fauluje rywala. Ponadto wejście z piłką we własne pole bramkowe również oznacza wskazanie na 7 metr. Kolejną sytuacją, przez którą można narazić się na rzut karny, jest umyślne przeszkadzanie zawodnikowi, który wykonuje rzut na bramkę.

Ale to nie wszystko. Do rzutów karnych może również dojść w celu wyłonienia zwycięzcy spotkania. Dogrywka trwa 2x5 minut, ale kiedy nie przyniesie ona rezultatu, następuje druga. Jeśli i w niej nie został wyłoniony zwycięzca, wówczas sędziowie postępują zgodnie z regulaminem rozgrywek, gdzie może np. dojść właśnie do rzutów karnych. Według zasad, przewidzianych jest po pięć rzutów dla każdej drużyny.

undefined

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej może być remis?

Czytaj więcej >
Bramkarz piłki ręcznej

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej można podać do bramkarza?

Czytaj więcej >
Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej można kozłować piłkę oburącz?

Czytaj więcej >
Bramkarz piłki ręcznej

Piłka ręczna

Czy w piłce ręcznej bramkarz może zdobyć bramkę?

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej

Piłka ręczna

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

Czytaj więcej >
Piłka ręczna

Piłka ręczna

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

Czytaj więcej >