Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Czy w piłce ręcznej występuje spalony?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy w piłce ręcznej występuje spalony?

Piłka ręczna
MARCIN GADOMSKI/East News

Piłka ręczna to stosunkowo złożona dyscyplina w kwestii regulaminu. Nic więc dziwnego, że można się pogubić.

Nie inaczej jest w przypadku piłki nożnej, choć tam przepis dotyczący spalonego potrafią objaśnić nie tylko najwięksi fani tego sportu, ale również osoby, które mniej regularnie oglądają mecze.

Czy oprócz zdobywania bramek, obie te dyscypliny łączy również przepis dotyczący spalonego?

Spalony w piłce nożnej

W piłce nożnej pozycja spalona oznacza sytuację, gdy w trakcie podania piłkarz danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do rywala i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej (czyli ostatni obrońca) i ma on wpływ na przebieg akcji.

Jest to podstawowa definicja spalonego, ale istnieją również dwie inne, które mówią o szczególnych sytuacjach.

Pierwszą z nich jest przypadek, gdzie linię spalonego wyznacza piłka, kiedy przed dwoma zawodnikami znajduje się tylko bramkarz przeciwnika i jeden z zawodników podaje do drugiego. Za to drugi wyjątek dotyczy linii spalonego wytyczanej przez dwóch ostatnich obrońców, w momencie, kiedy bramkarz jest ustawiony wyżej od swoich stoperów.

W piłce ręcznej wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Czy w piłce ręcznej występuje spalony?

Owszem, oprócz bramek spalony również w pewnym sensie łączy obie dyscypliny, ale wedle zasad piłki ręcznej ma on zupełnie inną definicję i znaczenie.

Spalony w piłce ręcznej ma miejsce wtedy, gdy zawodnik z piłką w ręku wejdzie na linię 6-metra oznaczającą pole bramkowe, lub ją przekroczy.

W szczypiorniaku obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia w pole bramkowe dla obu drużyn. Istnieje jednakże pewien wyjątek. Otóż gracz rzucający może znajdować się w tym obszarze, ale… wyłącznie w powietrzu.

Dlatego w trakcie rozgrywki możemy obserwować efektowne ataki z wyskoku, bardzo trudne do obrony przez bramkarza, gdzie zawodnicy wskakują w pole bramkowe, a następnie po oddaniu rzutu w nim lądują.

Ważne jest, aby przed lądowaniem piłka wpadła do bramki. Jeśli zawodnik dotknie podłoża, zanim przekroczy ona linię bramkową, wówczas trafienie nie zostaje uznane.

undefined

Powiązane