Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła, dokładnie 43 lata temu został wybrany nowym papieżem. Polak sprawował funkcję głowy Kościoła katolickiego przez 27 lat. W tym czasie dał się poznać, jako wielki kibic sportu. Wielu Polaków wie doskonale, że kibicował on Cracovii. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, z ogromu zainteresowania sportem papieża Polaka.
Jan Paweł II 16 października 1978 roku został nowym papieżem. Polak Karol Wojtyła był papieżem jedynym w swoim rodzaju. Gianni Petrucci, wieloletni prezes Włoskiego Komitetu Olimpijskiego nazwał go niegdyś “papieżem sportowców”. Tak też było. Karol Wojtyła kochał sport przez całe życie.
Oburzające oświadczenie Albańczyków. Oskarżają Polaków
CZYTAJ DALEJJan Paweł II - papież sportowców
Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, dokładnie 43 lata temu objął rządy w Stolicy Apostolskiej. Pierwszy w historii papież Polak był i jest po dziś dzień postacią wyjątkową dla milionów swoich rodaków. W dniu tej historycznej rocznicy przypominamy wielką pasję 264. biskupa Rzymu.
Wszyscy Polacy doskonale wiedzą, że Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem sportu. Od najmłodszych lat grał w piłkę nożną. Jeździł także na nartach i uwielbiał górskie wędrówki. Aktywności fizycznej nie przerwał, nawet gdy został głową Kościoła katolickiego.
Przez 27 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II spotkał się z niezliczoną wręcz liczbą sportowców. Przez całe życie kibicował Cracovii, najstarszemu piłkarskiemu klubowi w Polsce. W 1996 i 2005 roku przyjął delegację tego klubu na specjalnej audiencji w Watykanie.
Zaszczytu spotkania ojca świętego dostąpiły także największe legendy światowego sportu. Jan Paweł II podczas prywatnych audiencji gościł m.in. Muhammada Aliego, Michaela Schumachera, czy licznych gwiazdorów futbolu. W tym miejscu warto wspomnieć choćby słynnego Brazylijczyka Ronaldo, drużynę “Galacticos”, z Luisem Figo, Zinedinem Zidanem, Roberto Carlosem i Raulem, a także legendy AS Romy Gabriela Batistutę i Francesco Tottiego.
Legendarny włoski piłkarz, całą karierę spędził w AS Romie. To właśnie ten klub wspierał podobno Jan Paweł II, jeśli chodzi o drużyny z Włoch. Totti spotkał papieża Polaka kilka razy w życiu. Po raz pierwszy na długo, nim został jednym z najlepszych piłkarzy świata, gdy miał tylko siedem lat.
- Papież przechodził obok nas, nagle się zatrzymał i pogładził mnie po twarzy. Byłem bardzo przejęty, uderzył mnie szczególnie jego wzrok i energia jaka od niego emanowała. Miało się wrażenie spokoju i pokoju. W przyszłości w czasie innych spotkań zawsze robiło na mnie wrażenie jego spojrzenie, łagodne oczy i zupełnie jedyna w swoim rodzaju siła ducha - wyznał Totti w jednym z wywiadów.
Pierwszy taki papież w historii
Jan Paweł II został zresztą pierwszym w historii papieżem, który na żywo, z wysokości trybun oglądał mecz piłkarski. Miało to miejsce 29 października 2000 roku na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. 60 tysięcy ludzi wzięło udział w mszy świętej celebrowanej przez ojca świętego.
- Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę i dlatego musi w pełni ukazywać swe oblicze. Oto dlaczego prawdziwy sportowiec nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowało nim wyłącznie obsesyjne dążenie do doskonałości fizycznej, ani podporządkować się bezwzględnym prawom produkcji i konsumpcji czy też celom wyłącznie utylitarnym i hedonistycznym - nauczał wówczas.
Następnie odbył się mecz Włochy kontra Reszta Świata. Jan Paweł II miał śledzić jedynie pierwszą połowę pojedynku gwiazd futbolu, jednak zmienił swoje plany i pozostał na Stadio Olimpico do ostatniego gwizdka. Jak wszyscy inni kibice wstał, gdy włoska orkiestra grała hymn narodowy.
Ojciec święty z zainteresowaniem śledził także występy polskich sportowców. Często oglądał m.in. występy Adama Małysza, który od sezonu 2000/2001 rozpoczął wielką dominację w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Zwycięstwa “Orła z Wisły” przynosiły papieżowi wielką radość.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Do końca jednak bacznie śledził co dzieje się w świecie sportu i nie zrezygnował z audiencji z udziałem sportowców. W styczniu 2005 roku spotkał się m.in. z legendami Formuły 1 Michaelem Schumacherem i Rubensem Barrichello.
- Wasza obecność stanowi dla mnie okazję do przypomnienia o tym, jak istotny jest sport w dzisiejszym społeczeństwie. Kościół uważa aktywność sportową, uprawianą przy pełnym poszanowaniu obowiązujących zasad, za ważny instrument wychowawczy, zwłaszcza dla młodych pokoleń - powiedział wówczas Jan Paweł II. Słowa te, mimo upływu szesnastu lat, nadal są aktualne.
Źródło: Przegląd Sportowy, wpolityce.pl
Najważniejsze momenty Łukasza Fabiańskiego w Reprezentacji Polski
Łukasz Fabiański w sobotę pożegnał się z reprezentacją Polski. W związku z tym przygotowaliśmy galerię z najważniejszymi momentami w jego przygodzie z kadrą.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:
Tagi:
Mateusz DziubińskiAutor
Ekspert ds. lig europejskich i historii futbolu. Znawca i miłośnik NBA oraz NHL i tenisa. Student europeistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Chcesz się ze mną skontaktować?
Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl