Swiatsportu.pl > Inne sporty > Jan-Krzysztof Duda wygrał PŚ. To największy sukces polskich szachów od czasów II wojny światowej
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:59

Jan-Krzysztof Duda wygrał PŚ. To największy sukces polskich szachów od czasów II wojny światowej

Jan-Krzysztof Duda
michaljadczak/Twitter.com

Jan-Krzysztof Duda napisał historię polskich szachów. Nasz arcymistrz pokonał w finale Pucharu Świata najlepszego rosyjskiego szachistę Sergieja Kariakina. Tym samym 23-latek osiągnął największy szachowy sukces w powojennych dziejach Polski.

  • Jan-Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach

  • Już w półfinale nasz reprezentant pokonał zawodnika uważanego za najlepszego szachistę w historii

  • W finale Duda wygrał z najlepszym z rosyjskich szachistów, czyli Sergiejem Kariakinem

  • To największy sukces w tej dyscyplinie w powojennej Polsce

Szachy nie są dyscypliną, w której mieliśmy wielkie sukcesy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ten stan rzeczy uległ zmianie, dzięki Janowi-Krzysztofowi Dudzie! Nasz reprezentant wygrał właśnie tegoroczny Puchar Świata.

Polak w półfinale pokonał legendarnego Magnusena Carlsena, który jest uznawany za najlepszego szachistę w historii. W finale 23-latek zmierzył się Rosjaninem Sergiejem Kariakinem, którego pokonał w 30. ruchach. To największy sukces dla Polski w tej dyscyplinie od czasów II wojny światowej!

Jan-Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach!

Już dojście do półfinału Jana-Krzysztofa Dudy było wielkim osiągnięciem. W nim Polak wygrał z legendą szachów, czyli Norwegiem Magnusem Carlsenem. Dla wielu już wtedy 23-latek urodzony w Krakowie "wygrał".

W finale Duda miał trudne zadanie. Nasz zawodnik spotkał się z Sergiejem Kariankinem, czyli najlepszym rosyjskim szachistą. Polak grał białymi pionkami i pokonał przeciwnika w 30. ruchach, a sam pojedynek trwał około trzech godzin.

Dzięki temu zwycięstwu Duda otrzyma 110 tysięcy dolarów premii, ale dla młodego Polaka nie to jest najważniejsze. Wygrana w Pucharze Świata umożliwiła mu udział w turnieju pretendentów, co byłego podstawowym celem dla krakowianina, który swoją przygodę z szachami rozpoczął już w wieku 5 lat.

Polak będzie mógł walczyć o tytuł mistrza świata

Już sam awans do półfinału dał Polakowi możliwość gry w turnieju pretendentów. Co to oznacza? To, że jeśli Jan-Krzysztof Duda go wygra, to otrzyma on szansę walki o tytuł mistrza świata.

Zasady tego turnieju wyglądają następująco. Ośmiu uczestników rozegra zawody na zasadzie "każdy z każdym" po dwa razy. Zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów (remisy po połówce), zmierzy się z mistrzem świata.

Z kim zatem może zagrać Duda? O tym rozstrzygnie pojedynek na szczycie. Magnus Carlsen i Jan Niepomniaszczij pod koniec tego roku zmierzą się w walce o tytuł za poprzedni tok, gdyż poprzedni turniej pretendentów został zawieszony przez pandemię koronawirusa. Zwycięzca tego starcia powalczy z triumfatorem tegorocznych zmaganiach pretendentów o mistrzostwo świata.

Tak naprawę wielka kariera stoi otworem przed Janem-Krzysztofem Dudą. Polak ma zaledwie 23-lata i jest najmłodszym zawodnikiem światowej czołówki. Nasz reprezentant w wywiadach wielokrotnie podkreślał, że na swoje wyniki bardzo ciężko pracuje. Jego zdaniem talent w szachach to tylko 1% sukcesu, reszta to właśnie ciężka praca na treningach.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane