Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Leicester City z pierwszym Pucharem Anglii. Gol Tielemansa ozdobą finału

• Bohaterem meczu był również znakomicie dysponowany Kasper Schmeichel

To był wielki finał Pucharu Anglii, Najważniejszą częścią dzisiejszego widowiska był długo oczekiwany powrót kibiców na trybuny. Na trybunach Wembley zasiadło 21 tysięcy fanów, którzy uświetnili spotkanie Chelsea z Leicester City, które dostarczyło wielu emocji.

Pierwsza połowa nie wskazywała, że ten finał może na długo zapisać się w pamięci widzów. Na szczęście druga część meczu w pełni zrekompensowała to, co piłkarze pokazali do przerwy. W szczególności zrobił to Youri Tielemans, który zdobył przepięknego gola i dzięki temu zapewnił "Lisom" pierwszy w historii triumf w Pucharze Anglii.

Pierwsza połowa finału Chelsea z Leicester była dosyć spokojna

Chelsea ostatni raz zdobyła Puchar Anglii w 2018 roku. Leicester na przestrzeni całej historii jeszcze nie zdobyło tego trofeum, choć do dziś cztery razy meldowało się w finale. Ostatni raz "Lisy" zagrały w meczu o wszystko w 1969 roku.

Początek spotkania był bardzo niemrawy. Oba zespoły nieco bały się odsłonić i badały dzisiejsze możliwości przeciwnika. Najlepszą okazję miał Caglar Soyuncu, jednak po wrzutce z rzutu wolnego gracz Leicester uderzył głową nad poprzeczką.

Chelsea próbowała odpowiedzieć, a konkretnie robił to Timo Werner. Niemiec miał jednak kłopoty ze skutecznością i nie potrafił trafić do bramki strzeżonej przez Kepę. Do przerwy wynik na tablicy świetlnej wskazywał 0:0, zatem kibice długo musieli czekać na pierwszą bramkę.

Leicester City z pierwszym Pucharem Anglii. Triumf zapewnił cudowny gol Tielemansa

Początek drugiej połowy również nie był zbytnio emocjonujący, ale szybko uległo to zmianie. W 53. minucie pierwszy celny strzał w meczu oddał Marcos Alonso. Głową uderzył jednak w środek bramki, a piłka wpadła prosto w ręce Kaspera Schmeichel. To, co najpiękniejsze w tym spotkaniu, wydarzył się dokładnie 10 minut później.

W 63. minucie sprzed pola karnego huknął Youri Tielemans i posłał piłkę wprost okienko bramki Kepy, wyprowadzając Leicester na prowadzenie. Bez wątpienia to trafienie było, a właściwie już jest, jednym z najładniejszych goli w historii finałów Pucharu Anglii.

Chelsea nie poddała się, a jej zawodnicy próbowali odwrócić losy tego spotkania. W 78. minucie świetną szansę na wyrównanie miał Ben Chilwell. Jego precyzyjny, lecący tuż przy słupku strzał po uderzeniu głową obronił jednak znakomicie Kasper Schmeichel. Duńczyk dziewięć minut później popisał się chyba jeszcze lepszą robinsonadą. W polu karnym piłka spadła na nogę Masona Mounta, który mocno oddał mocny strzał lecący w światło bramki, ale bramkarz Leicester znów przeszedł samego siebie i odbił piłkę. Goalkeeper "Lisów" po prostu dokonywał cudów.

Dwie minuty później Schmeichel był już bez szans. Na prawej stronie Chilwell przyjął piłkę i zagrał przed bramkę. Tam piłkę wybić chciał Soyuncu, ale trafił w Wesa Morgana. Po odbiciu od Jamajczyka piłka wpadła do siatki. Gol nie został ostatecznie uznany. Po weryfikacji VAR okazało się, że w momencie, kiedy futbolówka była zagrywana do Chilwella, obrońca był na minimalnym spalonym. Wynik do końca nie uległ zmianie, a Leicester cieszyło się z pierwszego swojej historii Pucharu Anglii.

Chelsea - Leicester City 0:1

Bramka: Youri Tielemans (63')

Składy:

Chelsea (3-5-2): Kepa - James, Azpilicueta (76' Hudson-Odoi), Thiago Silva, Rudiger, Alonso (68' Chilwell) - Kante, Jorginho (76' Havertz), Ziyech (68. Pulisic), Mount – Werner (82' Giroud).

Leicester City (3-5-2): Schmeichel - Castagne, Soyuncu, Evans (34' Albrighton), Fofana, Thomas (82' Morgan) - Ndidi, Tielemans, Perez (82' Choundhury) – Iheanacho (68' Madisson), Vardy