Swiatsportu.pl
Liverpool FC strata

Ruben Albarran/PRESSINPHOTO via www.imago-images.de/Imago Sport

Liverpool z gigantyczną stratą finansową

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Liverpool FC przedstawił sprawozdanie finansowe za sezon 2019/2020. Już za ten okres, częściowo rozegrany w warunkach pandemicznych klub wygenerował gigantyczną stratę, które w 2021 roku tylko się powiększy. Bardzo duży udział w stracie miał brak obecnośc

  • Liverpool FC zanotował gigantyczną stratę finansową przez pandemię koronawirusa

  • Angielski klub opublikował sprawozdanie finansowe za sezon 2019/2020

  • Media prognozują, że The Reds powiększy dziurę budżetową w obecnym sezonie

Liverpool FC kolejnym klubem mocno dotkniętym pandemią koronawirusa. We wtorek władze The Reds opublikowały sprawozdanie za okres podatkowy do 31 maja 2020 roku. Wynika z niego, że klub zanotował stratę na poziomie 46 milionów funtów (ok. 240 mln zł).

Rok przed pandemią klub zanotował zysk w wysokości 42 milionów funtów. - Pandemia wpłynęła na bilans finansowy. Przed nią mieliśmy stabilną sytuację - powiedział dyrektor generalny angielskiego klubu, Andy Hughes.

Liverpool FC z gigantycznymi stratami

Najwięcej Liverpool stracił z tytułu wpływów z mediów, bo aż 59 milionów funtów, na drugim miejscu są straty komercyjne w wysokości 29 mln funtów, a później straty z dnia meczowego, które osiągnęły 13 mln funtów. Warto zaznaczyć, że rozgrywki w Anglii przerwano dopiero w marcu.

- Te wyniki finansowe odzwierciedlają początkowy wpływ pandemii, w wyniku której mecze piłki nożnej początkowo zawieszono w marcu 2020 r., a następnie wznowiono za zamkniętymi drzwiami bez udziału kibiców - napisał klub.

Klub zaliczył też zwiększone przychody. Największy wzrost, bo o 29 mln funtów, klub zaliczył z tytułu przychodów handlowych. Do tego Liverpool zaznaczył, że nawiązano współpracę z kilkoma nowymi sponsorami.

Do tego klub zaliczył rekordową sprzedaż koszulek mistrzowskiego sezonu Premier League. W raporcie możemy przeczytać, że klub kontynuuje ekspansję na kolejne rynki, co zaowocowało otwarciem nowych sklepów w Tajlandii, Singapurze i Wietnamie.

Dramatyczne prognozy dla Liverpoolu

Na tym jednak nie koniec. Media spekulują, że straty Liverpoolu za cały okres pandemii mogą sięgnąć nawet 120 milionów funtów, czyli ponad 630 milionów złotych. Klub już podjął działania, aby odzyskać część straconych pieniędzy.

W ubiegłym miesiącu The Reds sprzedali 10% udziałów prywatnej firmie inwestycyjnej RedBird Capital. Dzięki tej transakcji Liverpool zasilił budżet kwotą 543 milionów funtów, czyli niemal 2,6 miliarda złotych.

- Możemy teraz patrzeć w przyszłość na zakończenie tego sezonu i miejmy nadzieję na bardziej normalny początek następnego sezonu. Nie jest tajemnicą, że bardzo brakowało kibiców na Anfield w ciągu ostatniego roku i nie możemy się doczekać ich powrotu - dodał Hughes.

Liverpool na pięć kolejek przed końcem sezonu Premier League zajmuje dopiero szóste miejsce w tabeli i obecnie nie wywalczył sobie awansu do przyszłego sezonu Ligi Mistrzów. Liderem jest Manchester City.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >