Swiatsportu.pl TOKYO 2020 Marcin Polak i Michał Ładosz wywalczyli pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie
CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

19 marca 2022
Autor tekstu: Aleksy Kiełbasa

Jest pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio. Marcin Polak wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Ładoszem zajęli trzecie miejsce w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4000 metrów. Nasi reprezentanci pokonali w biegu o podium Alexandre Lloverasa i Corentina Ermenaulta z Francji.

• Marcin Polak i Michał Ładosz zdobyli pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio

• Nasi reprezentanci wywalczyli go w kolarstwie torowym

• Polacy był trzeci w wyścigu na dochodzenie na 4000 metrów

Wczoraj w Tokio zostały zainaugurowane paraolimpijskie. Dziś, czyli pierwszego dnia rywalizacji nasza reprezentacja ma już w swoim dorobku pierwszy medal. Marcin Polak i jego przewodnik Michał Ładosz zdobyli brązowy medal w kolarstwie torowym.

Marcin Polak i Michał Ładosz z brązowym medalem

Marcin Polak i Michał Ładosz z czasem 4:05.042 zajęli trzecie miejsce w kwalifikacjach kolarstwa torowego na 4000 metrów. Polacy awansowali tym samym do wyścigu o brązowy medal.

W nim nasi reprezentanci mierzyli się z Francuzem Alexandrem Lloverasem i Corentinem Ermenaultem . Polacy przez pierwszą część wyścigu jechali za plecami Francuzów. Ostatecznie w drugiej połowie dystansu Biało-Czerwoni wrzucili wyższy bieg i pokonali Trójkolorowych, osiągając kapitalny czas 4:07.850.

Marcin Polak jest niedowidzący, a Michał Ładosz pełni rolę jego pilota. Nasz duet od lat odnosi duże sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. Rok temu udało im się wywalczyć tytuł mistrzów świata w Apeldoorn.

Zwyciężyli Holendrzy w duecie Tristan Bangma, Patrick Bos z fantastycznym wynikiem 3:59.470. Drugie miejsce przypadło Brazylijczykom w składzie Stephen Bate i Adam Duggleby.

89-osobowa kadra powalczy o medale na paraolimpiadzie w Tokio

Reprezentacja Polski, która udała się do Tokio, liczy 89 członków. Najliczniejszą grupą wśród naszych paraolimpijczyków są lekkoatleci. Do Japonii poleciało ich aż 34 i można spodziewać się, że nie wypadną oni gorzej od lekkoatletów, którzy reprezentowali nas na igrzyskach olimpijskich w Tokio na przełomie lipca i sierpnia (więcej tutaj ).

Ponadto do dalekiej Azji poleciało 12 paratenisistów stołowych, dziewięciu parapływaków, siedmiu parakolarzy, sześciu parasztangistów, czterech parakajakarzy, trzech parastrzelców sportowych, dwóch parałuczników, dwóch parawioślarzy, dwóch tenisistów na wózkach i jeden parabadmintonista. Igrzyska paraolimpijskie potrwają od 24 sierpnia do 5 września. Jeśli tegoroczna odsłona imprezy będzie udana tak jak poprzednie, to nasi sportowcy powinni przywieźć do kraju nawet ponad 30 medali. W Londynie w 2012 roku zdobyli ich 36, a cztery lata później w Rio de Janeiro 39.