Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Koniec igrzysk. Polacy najlepsi w XXI wieku

Projekt bez tytułu - 2021-08-08T123050.001
INA FASSBENDER/AFP/East News / PHILIP FONG/AFP/East News / CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News Lui Siu Wai/Xinhua News/East News

Igrzyska olimpijskie w Tokio w niedzielę poznały ostatnich medalistów. To oznacza, że znamy także ostateczny kształt klasyfikacji medalowej. Polska w Stolicy Japonii zaliczył najlepszy występ w XXI wieku. Biało-Czerwoni zdobyli 14 medali i zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyły w niej Amerykanie, którzy w ostatniej chwili wyprzedzili Chiny.

• Igrzyska olimpijskie w Tokio najlepszym występem Polaków w XXI wieku

• Biało-Czerwoni zakończyli rywalizację w Japonii z dorobkiem 14. medali

• Ostatecznie Polacy zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowej

Igrzyska olimpijskie w Tokio bardzo długo kazały czekać na medale dla Polaków. Pierwszy krążek na nasze konto wpadł dopiero piątego dnia rywalizacji. Srebro zdobyła żeńska czwórka podwójna kobiet.

Igrzyska olimpijskie w Tokio najlepsze dla Polski w XXI wieku

Na kolejny medal musieliśmy czekać do występu naszej sztafety mieszanej 4x400 metrów, która zdobyła złoto. Po 11. dniach rywalizacji Biało-Czerwoni mieli w dorobku zaledwie dwa olimpijskie medale.

Wtedy rozwiązał się woreczek z medalami. Złoto w rzucie młotem zdobyli Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki, a po brązy sięgali Malwina Kopron i Paweł Fajdek. Do tego brązowy medal w zapasach zdobył Tadeusz Michalik. Trzecie miejsce w biegu na 800 metrów zajął Patryk Dobek.

Na kolejne medale nie musieliśmy już tak długo czekać. Srebro dołożyła nasza dwójka w kajakach Karolina Naja i Anna Puławska, taki sam krążek zdobyły w żeglarskiej klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill.

Najlepszy od lat występ Polaków na igrzyskach

W ostatnich dniach rywalizacji niespodziewanym mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km został Dawid Tomala, po srebro w rzucie oszczepem sięgnęła Maria Andrejczyk, a po brąz popłynęła nasza czwórka żeńska w kajakach. Na sam koniec zmagań lekkoatletycznych srebro dołożyły nasze "Aniołki" Matusińskiego w sztafecie 4x400 metrów.

To powoduje, że Polacy z dorobkiem 14 olimpijskich medali zaliczyli najlepszy występ w XXI wieku. Tyle samo medali Biało-Czerwoni zdobyli w 2000 roku w Sydney, ale wtedy na koncie mieli 6 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych medali.

Ostatecznie Polska w Tokio zajęła 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygrali Amerykanie, którzy ostatniego dnia wyprzedzili prowadzące od początku Chiny. Stany Zjednoczone zakończyły start w Japonii ze 113. medalami, w tym 39. złotymi. Drugie Chiny zdobyły 88 krążków, z czego 38 złotych.

Do tego Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej lekkiej atletyki. Biało-Czerwoni zdobyli w niej 9 medali. Więcej zgarnęli tylko Amerykanie i Kenijczycy. Biało-Czerwonych wyprzedzili jeszcze Włosi, którzy w lekkiej atletyce zdobyli pięć złotych medali.