Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Polska czwórka kobiet zdobyła trzynasty medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:43

Polskie kajakarki na igrzyskach olimpijskich w Tokio
PHILIP FONG/AFP/East News

Polskie kajakarki zdobyły brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio w wyścigu na 500 m. Nasza kobieca czwórka w składzie Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska, sięgnęła po historyczny krążek dla tej dyscypliny w naszym kraju. Jeszcze w połowie dystansu "Biało-Czerwone" były czwarte, ale kapitalny finisz dał im podium.

• Polskie kajakarki zdobyły brązowy medal w wyścigu na 500 m "czwórek"

• Nasze reprezentacja przegrała tylko z Węgierkami i Białorusinkami

• To 13. medal dla Polski na olimpiadzie w Tokio i pierwszy w historii "czwórek" polskich kajaków

Polscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich w Tokio rozpędzali się powoli, ale kiedy worek z medalami już się otworzył, to jesteśmy świadkami najlepszej olimpiady dla naszych reprezentantów w XXI wieku.

Wspomniany worek otworzyły nasze kajakarki, a dokładnie Karolina Naja i Anna Puławska (więcej tutaj). To właśnie ta dwójka wywalczyła również swój drugi krążek w Tokio, do spółki z Justyną Iskrzycką oraz Heleną Wiśniewską. Polki na dystansie 500 m "czwórek" jeszcze w połowie dystansu były czwarte, ale na finiszy pokazały, że nie bez powodu były najlepsze w swoich biegach eliminacyjnych.

Rewelacyjny finisz przesądził o brązowym medalu polskich kajakarek

Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska nie mogły zaliczyć swoje startu do udanych. Na początku Polki zostały nieco z tyłu, a w połowie dystansu były czwarte. Nadzieje na podium były, ale towarzyszyły im obawy, iż "Biało-Czerwone" ledwie otrą się o medal.

Polki jednak kapitalnie popłynęły w drugiej części wyścigu. Naszym zawodniczkom udało się wyprzedzić faworyzowaną do medalu Nową Zelandię, co przesądziło o zdobyciu brązowego krążka. Kajakarki z Polski wygrały z rywalkami znad Pacyfiku zaledwie o 0,723 sekundy!

Po złoto sięgnęły Węgierki, a srebro Białorusinki. Niewiele zabrakło, aby reprezentantki Polski wywalczyły nawet drugie miejsce, bo do naszych wschodnich sąsiadek zabrakło im zaledwie 0,372 sekundy.

Wyniki finału A: 1. Węgry - 1:35.463 2. Białoruś - 1:36.073 3. Polska (Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska) - 1:36.445 4. Nowa Zelandia - 1:37.168 5. Niemcy - 1:37.243 6. Chiny - 1:38.121 7. Australia - 1:39.797 8. Dania - 1:41.141

Trzynasty i zarazem historyczny medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Polskie kajaki zdobyły na igrzyskach olimpijskich w swój drugi medal. Sukces osiągnięty dziś przez "Biało-Czerwone", to również nowy rozdział w historii tej dyscypliny w naszym kraju. Do tej pory żadna polska "czwórka" nie sięgnęła po krążek na olimpiadzie.

To w sumie 22. podium dla polskiego kajakarstwa na najważniejszej imprezie czterolecia. Co ciekawe jeszcze nigdy nasi reprezentanci nie zgarnęli złota w tym sporcie.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio nasi sportowcy wywalczyli już w sumie 13. medali. To najlepszy rezultat polskiej reprezentacji w XXI wieku, a może on zostać jeszcze poprawiony. Już dziś o medal powalczą "Aniołki Matusińskiego" w sztafecie 4x400 m, a kilkanaście minut później w finale pobiegną również panowie.

Ponadto na starcie w finale skoku wzwyż zobaczymy także Kamilę Lińcwinko, a o medal w biegu na 1500 m powalczy również Michał Rozmysk, który po wielkich pechu w półfinale ostatecznie otrzymał miejsce w biegu finałowym (więcej tutaj)