Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Rekord świata Aleksandry Mirosław!

Projekt bez tytułu - 2021-08-06T114530.090
MOHD RASFAN/AFP/East News

Aleksandra Mirosław została rekordzistką świata we wspinaczce sportowej. Polka podczas igrzysk olimpijskich w Tokio wspięła się na ścianę w czasie 6,84 s. 27-latka blisko rekordu była już w czwartek, ale wtedy zabrakło jej 0,1 sekundy. Mirosław prowadzi w klasyfikacji generalnej.

• Aleksandra Mirosław kontynuuje swój świetny występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio

• Polka w piątek pobiła rekord świata we wspinaczce sportowej

• Nasza zawodniczka jest liderką klasyfikacji generalnej, ale przed nią jeszcze dwie konkurencje

Aleksandra Mirosław zaliczyła kolejny świetny występ na igrzyskach olimpijskich. Polka już w eliminacjach pokazała, że jest jedną z faworytką konkurencji na czas. Nasza zawodniczka uzyskała czas tylko o 0,1 s gorszy od rekordu świata.

Igrzyska olimpijskie: rekord świata Aleksandry Mirosław

Widać było, że Mirosław była w formie na pobicie rekordu świata. Finał w przeciwieństwie do eliminacji rozgrywany był w systemie pucharowym. W ćwierćfinale Polka z czasem 7,49 s pokonała Koreankę Seo Chaehyun.

Z każdym kolejnym pojedynkiem reprezentantka Polski tylko się rozpędzała. Już w półfinale uzyskała 7,03 s i wygrała z przedstawicielką gospodarzy Akyio Noguchi, która nie była w stanie dokończyć rywalizacji.

W finale sprintu Polka mierzyła się z reprezentantką Francji Anouck Jaubert. Mirosław udało się to czego, nie udało się zrobić w środę. Nasza zawodniczka osiągnęła czas 6,84 s i o 12 setnych sekundy pobiła rekord świata!

Tym samym Polka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wieloboju. Przed nią jeszcze dwie konkurencje: bouldering i prowadzenie, w których już nie jest wskazywana jako faworytka do zwycięstwa.

Polka właśnie na tych konkurencjach straciła swoją fantastyczną pozycję po wyścigu na czas. Zajęła w nich odpowiednio 20 i 19 miejsce, co ostatecznie dało 7. pozycję w eliminacjach, przedostatnią, która dawała awans do finału.

Kolejny wielki sukces Polki

Mirosław od lat jest jedną z najlepszych na świecie we wspinaczce na czas. W 2014 roku zdobyła w tej konkurencji brąz mistrzostw globu. Później jej kariera tylko przyspieszyła. Już w 2018 i 2019 roku była mistrzynią świata. Na koncie ma także mistrzostwo Europy sprzed dwóch lat.

I choć Mirosław nie jest wskazywana jako kandydatka do medalu, to piątkowy rekord świata pokazał, że jest doskonale przygotowana do rywalizacji na igrzyskach. Dwa lata temu w wieloboju zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata.

Wspinaczka sportowa w Tokio debiutuje na igrzyskach olimpijskich. Wiadomo już, że na igrzyskach w Paryżu za trzy lata osobno zawodnicy będą startowali na czas i osobno w boulderingu i prowadzeniu.