Medal - niewielki, najczęściej okrągły lub owalny, płaski wyrób metalowy (odmiana wieloboczna jest zwana plakietką), wykonany zazwyczaj techniką odlewu lub bicia. Często jest zawieszony na wstążce.
Jest pierwszy polski medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Drugie miejsce zajęła nasza czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann. Wspaniała końcówka w wykonaniu Biało-Czerwonych.Jest pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich w TokioŻeńska czwórka podwójna w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann zostały wicemistrzyniami olimpijskimiPolki medal wywalczyły na ostatnich metrach po piorunującym finiszuPolska czekała aż pięć dni na pierwszy medal igrzysk olimpijskich w Tokio. W środę o medal walczyły aż cztery polskie osady, ale dopiero ta ostatnia przyniosła nam pierwszy krążek na tych igrzyskach.Jako ostatnie na torze wioślarskim Sea Forest Waterway stawiła się nasza czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann.
Świetne otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio przez polskich zapaśników. Już pierwszego dnia rywalizacji Tadeusz Michalik ma szansę na zdobycie medalu. Polak po zaciętym boju pokonał Amerykanina Tracy'ego Gangelo Hancocka i awansował do półfinału i jeszcze w poniedziałek będzie walczył o medal. Po walce ćwierćfinałowej Michalik nie potrafił powstrzymać emocji i wzruszenia.Tadeusz Michalik fantastycznie otworzył rywalizację zapaśników na igrzyskach olimpijskich w TokioPolak w ćwierćfinale pokonał Tracy'ego Gangelo Hancocka i awansował do półfinałuReprezentant Polski jest dwie walki od medalu i nie potrafił ukryć wzruszenia przed kameramiZapasy na igrzyskach olimpijskich w Tokio rozpoczęły rywalizację dopiero w poniedziałek drugiego tygodnia imprezy. Już pierwszego dnia na macie pojawił się Tadeusz Michalik, który rywalizuje w kategorii do 97 kilogramów w stylu klasycznym.Polak w turnieju olimpijskim był rozstawiony z numerem czwartym i od razu pokazał, że jest bardzo dobrze przygotowany do rywalizacji. W pierwszej rundzie trafił na Tunezyjczyka Haikela Achouriego, z którym rozprawił się błyskawicznie. Wykonał pięć punktowanych akcji, prowadził 10:0 i sędziowie po ok. dwóch minutach zakończyli walkę.
Marta Walczykiewicz z czwartym miejscem igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka po dramatycznej końcówce wyścigu na 200 metrów K1 straciła brązowy medal, do którego zabrakło jej tysięcznych części sekund. Kwestię podium musiał rozstrzygać foto finisz.Marta Walczykiewicz bez medalu igrzysk olimpijskich w Tokio Polska kajakarka zajęła czwarte miejsce w finale K1 na 200 metrówPolka była o tysięczne części sekundy od medalu Marta Walczykiewicz aż do poniedziałku czekała na swój pierwszy występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polska kajakarka pewnie przeszła przez eliminacje konkurencji K1 na 200 metrów, gdzie zajęła drugie miejsce i zapewniła sobie bezpośredni awans do półfinału.
Pozostało nam już tylko 100 dni do rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Polscy kibice jak zwykle największe nadzieje będą wiązali z występami naszych skoczków. Serwis "Gracenote" wyliczył, ile medali wywalczą nasi sportowcy w dalekiej Azji. Prognozy są optymistyczne w porównaniu od ostatnich igrzysk, a letnia olimpiada pokazała, iż statystycy mylą się tylko nieznacznie. Serwis "Gracenote" obliczył, że Polacy zdobędą na ZIO w Pekinie pięć medaliBiało-Czerwoni będą cieszyli się tylko z jednego złota Aż cztery krążki mają być zasługą naszych skoczków"Gracenote Nielsen" obliczyło, że na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio klasyfikację medalową wygra USA z liczbą 114 krążków. Statystycy pomylili się nieznacznie, bowiem Amerykanie wywalczyli o jedno podium mniej. Zgodnie z przewidywaniami drugie miejsce zajęły Chiny, a w tym przypadku pomylono się zaledwie o trzy medale. Ten sam serwis przewiduje również wyniki zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Historyczny sukces polskich zapasów. Magomedmurad Gadżijew został mistrzem świata w zapasach stylu wolnym w kategorii do 70 kilogramów. Polak w finale pokonał reprezentanta Kirgistanu Ernazara Achmatalijewa. To pierwsze złoto w historii polskich zapasów w stylu wolnym.Magomedmurad Gadżijew odniósł historyczny sukces podczas mistrzostw świata w zapasach, które odbywają się w Oslo. Reprezentant AKS Piotrków Trybunalski jak burza przeszedł przez kolejne rundy i we wtorek stawił się w finale zapasów w stylu wolnym w kategorii do 70 kilogramów.
Karolina Kucharczyk wywalczyła trzeci dziś złoty medal dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasza reprezentantka zdobyła krążek na trzeciej odsłonie najważniejsze imprezy czterolecia z rzędu w skoku w dal. Na dodatek Polka pobiła własny rekord paraolimpiady sprzed siedmiu lat. Ponadto Biało-Czerwoni wywalczyli jeszcze dwa złote krążki. Karolina Kucharczyk została mistrzynią igrzysk paraolimpijskich w skoku w dal Polka odzyskała tytuł po dziewięciu latach, ale w 2016 także stanęła na podiumDziś złote medale wywalczyły również Natalia Partyka w parze z Karoliną Pęk oraz Barbara Bieganowska-ZającPolscy sportowcy mają znakomity dzień na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Wszystko jest zasługą naszych reprezentantek, które zdobyły trzy złote medale. Najpierw w biegu na 1500 metrów wygrała Barbara Bieganowska-Zając, a następnie Natalia Partyka i Karolina Pęk zwyciężyły w rywalizacji debla w tenisie stołowym. Fantastyczne występy Polaków w piątek zwieńczyła Karolina Kucharczyk. Nasza skoczkini w dal po raz w drugi karierze została mistrzynią igrzysk paraolimpijskich i po raz drugi uczyniła to w tak samo spektakularny sposób, bijąc rekord paraolimpiady.
Rafał Czuper i Marzena Zięba zdobyli kolejne medale dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasz tenisista stołowy wywalczył srebro, ale niewiele zabrakło, aby sięgnął po złoto. Z kolei reprezentantka Polski w podnoszeniu ciężarów wywalczyła brąz w kategorii + 86 kilogramów. Polscy paraolimpijczycy dorzucili dziś dwa medale Rafał Czuper na kolejnej paraolimpiadzie wywalczył srebro w turnieju tenisa stołowegoMarzena Zięba zdobyła brąz, stając na podium na drugich igrzyskach z rzęduPolscy paraolimpijczycy kapitalnie radzą sobie w Tokio. Do wczoraj nasi sportowcy mieli na koncie 11 medali. Dziś dołożyli kolejne dwa, a wszystko za sprawą Rafała Czupera i Marzeny Zięby. Polak w finałowym starciu przegrał z Francuzem Fabienem Lamiraultem i niewiele zabrakło, aby z tego spotkania wyszedł zwycięsko. Za to nasza sztangistka nie miała aż takiego horyzontu na wygraną, bowiem Chinka Xuemei Debg była bezkonkurencyjna, wyciskając sztangę o wadze 153 kilogramów.
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio są niezwykle udane dla polskich sportowców. W sobotę wczesnym rankiem Biało-Czerwoni zdobyli już trzy medale i wszystkie brązowe. Po krążku w swojej kategorii tenisa stołowego sięgnęli Maksym Chudzicki i Karolina Pęk, a także wielka faworytka do złota Natalia Partyka.Igrzyska paraolimpijskie w Tokio przyniosły kolejne medale PolakówW sobotę rano po trzy brązowe medale zdobyli nasi tenisiści stołowiNa trzecim miejscu uplasowała się pięciokrotna mistrzyni olimpijska Natalia PartykaIgrzyska paraolimpijskie już przyniosły Polakom worek medali. Od wtorku Biało-Czerwoni zdobyli aż sześć medali, a w sobotę wczesnym rankiem dołożyli kolejne trzy. Wszystkie w tenisie stołowym.Fantastyczny występ zaliczył debiutant na igrzyskach Maksym Chudzicki. 22-latek przed wyjazdem do Japonii mówił, że jego celem jest dostanie się do najlepszej ósemki turnieju, ale po cichu marzy mu się paraolimpijski medal.
Michał Derus zdobył dziś srebrny medal w biegu na 100 metrów podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Polak na dodatek pobił rekord Europy. Zawodnik urodzony w Tarnowie jest bardzo utytułowanym sportowcem. Ma on na swoim koncie m.in. dwa mistrzostwa świata. To dla niego drugi krążek na zawodach tej rangi. Michał Derus wywalczył srebro na IP w TokioDodatkowo nasz reprezentant pobił rekord Europy z czasem 10,68 sTo już 13. medal biegacza z Tarnowa imprez najwyższej rangiNasi sportowcy znakomicie radzą sobie na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Polacy mają na swoim koncie już cztery medale. Dziś czwarty krążek wywalczył bowiem Michał Derus, zajmując drugie miejsce i bijąc rekord Europy. To kolejny sukces w jego przebogatej karierze.
Justyna Kozdryk zdobyła dziś trzeci medal dla polskiej kadry na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasza zawodniczka zajęła trzecie miejsce w rywalizacji ciężarowców do 45 kilogramów. Co ciekawe, to już drugi krążek dla reprezentantki Polski na imprezie tej rangi. Pierwszy zdobyła wiele lat temu. Justyna Kozdryk zdobyła brązowy medal na paraolimpiadzie w Tokio Polka była trzecia w zmaganiach ciężarowców w kategorii do 45 kilogramówLepsze okazały się od niej Nigeryjka oraz ChinkaTrwają igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Polacy radzą sobie w nich znakomicie podobnie, jak w poprzednich edycjach zawodów tej rangi. Dziś trzeci krążek dla naszej kadry wywalczyła Justyna Kozdryk, zajmując trzecie miejsce w zawodach podnoszenia ciężarów.
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio Polacy rozpoczęli od mocnego uderzenia. Już pierwszego dnia rywalizacji Biało-Czerowni Zdobyli dwa medale, po jednym srebrnym i brązowym. Dzięki temu Polska od początku igrzysk jest bardzo wysoko w klasyfikacji medalowej. Prowadzi Australia.Igrzyska paraolimpijskie w Tokio już pierwszego dnia rywalizacji przyniosły dwa polskie medalePo krążki sięgnęli szablista Adrian Castro oraz kolarz torowy Marcin PolakBiało-Czerwoni z dorobkiem dwóch krążków zajmują wysokie 15. miejsce w klasyfikacji medalowejIgrzyska Paraolimpijskie w Tokio oficjalnie ruszyły podczas wtorkowej ceremonii otwarcia. Środa była pierwszym dniem rywalizacji i Biało-Czerwoni od początku pokazali, że podobnie jak w poprzednich latach będą odgrywali główne role.
Polacy zrobili drugi medal na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Tym razem srebro wywalczył Adrian Castro. Nasz szermierz zaczął turniej od porażki, ale później odniósł siedem zwycięstw. Ostatecznie w finale przegrał, ale i tak może cieszyć się z życiowego sukcesu, choć to dla niego już drugi krążek z paraolimpiady. Adam Castro został wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich w TokioNasz szermierz w dzisiejszym turnieju odniósł siedem zwycięstw i zaznał dwóch porażek W finale lepszy okazał się Chińczyk Yank FengWczoraj zainaugurowano igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Pierwszy dzień rywalizacji dla naszych sportowców jest bardzo udany. Już rano informowaliśmy Was o brązowym krążku Marcina Polaka i Michała Ładosza (więcej tutaj). Polacy zafundowali nam jednak jeszcze więcej emocji. Adam Castro wywalczył dla nas drugi krążek tego dnia, zajmując drugie miejsce w turnieju szermierzy. To dla niego drugi medal paraolimpiady. Pierwszy zdobył przed pięcioma laty w Rio de Janeiro.
Jest pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio. Marcin Polak wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Ładoszem zajęli trzecie miejsce w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4000 metrów. Nasi reprezentanci pokonali w biegu o podium Alexandre Lloverasa i Corentina Ermenaulta z Francji. Marcin Polak i Michał Ładosz zdobyli pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio Nasi reprezentanci wywalczyli go w kolarstwie torowym Polacy był trzeci w wyścigu na dochodzenie na 4000 metrówWczoraj w Tokio zostały zainaugurowane paraolimpijskie. Dziś, czyli pierwszego dnia rywalizacji nasza reprezentacja ma już w swoim dorobku pierwszy medal. Marcin Polak i jego przewodnik Michał Ładosz zdobyli brązowy medal w kolarstwie torowym.
Igrzyska olimpijskie w Tokio w niedzielę poznały ostatnich medalistów. To oznacza, że znamy także ostateczny kształt klasyfikacji medalowej. Polska w Stolicy Japonii zaliczył najlepszy występ w XXI wieku. Biało-Czerwoni zdobyli 14 medali i zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Zwyciężyły w niej Amerykanie, którzy w ostatniej chwili wyprzedzili Chiny.Igrzyska olimpijskie w Tokio najlepszym występem Polaków w XXI wiekuBiało-Czerwoni zakończyli rywalizację w Japonii z dorobkiem 14. medaliOstatecznie Polacy zajęli 17. miejsce w klasyfikacji medalowejIgrzyska olimpijskie w Tokio bardzo długo kazały czekać na medale dla Polaków. Pierwszy krążek na nasze konto wpadł dopiero piątego dnia rywalizacji. Srebro zdobyła żeńska czwórka podwójna kobiet.
Czwartek na igrzyskach olimpijskich w toki mógł się zacząć fantastycznie dla polskich sportowców. W kajakarskim finale C1 na 200 metrów Dorota Borowska o tysięczne części sekundy straciła brązowy medal. Do końca o półfinał turnieju zapaśniczego w kategorii do 53 kilogramów w stylu wolnym walczyła Roksana Zasina. Ostatecznie Polka przegrała z kontuzją i czeka na repasaże.Polacy już w czwartkowy poranek mogli poprawić swój bilans medalowy na igrzyskach olimpijskich w TokioBardzo blisko medalu była Dorota Borowska, która ostatecznie zajęła czwarte miejsce, a do podium straciła tysięczne części sekundyZ turnieju zapaśniczego odpadła Roksana Zasina, która przegrała nie tylko z rywalką, ale także z kontuzjąW czwartek rozpoczął się trzynasty dzień igrzysk olimpijskich w Tokio. Polacy już o wczesnych godzinach porannych mieli okazję na zdobycie kolejnych medali, a rywalizację rozpoczęły zawody kajakarzy i kajakarek.Do finału w C1 na 200 metrów udało się awansować Dorocie Borowskiej, tegorocznej mistrzyni Europy. W półfinale z rywalizacją pożegnały się m.in. Marta Walczykiewicz i Justyna Iskrzycka, które startowały w kajaku na 500 metrów.
Patryk Dobek z brązowym medalem igrzysk olimpijskich w Tokio! Polak zaskoczył w swoim debiucie olimpijskim w biegu na 800 metrów. Reprezentant Polski jeszcze na ostatniej prostej włączył się do walki o złoty medal, ale jego ataki odparli Kenijczycy, którzy zgarnęli dwa pierwsze miejsca.Patryk Dobek zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w TokioPolak trenuje na tym dystansie dopiero od kilku miesięcy27-latek w samej końcówce miał jeszcze szansę na złoty medalPatryk Dobek od samego początku zmagań na igrzyskach w Tokio prezentował się wręcz fantastycznie. Problemy miał jedynie w eliminacjach, ale jak sam tłumaczył po biegu, nie zrealizował założeń trenera i niepotrzebnie próbował prowadzić bieg.
Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar srebrnymi medalistkami igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470! Polki zajęły czwarte miejsce w wyścigu medalowym i wyrwały wicemistrzostwo olimpijskie na ostatnich metrach. Złoto przypadło Brytyjkom, a podium uzupełniła Francja, którą Biało-Czerwone wyprzedziły na ostatnich metrach wyścigu finałowego.Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar ze srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w TokioPolki od początku rywalizacji w Japonii znajdowały się na pozycji medalowejBiało-Czerwoe w wyścigu medalowym zajęły czwarte miejsce i zostały wicemistrzyniami olimpijskimiAgnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar od początku zmagań na olimpijskim akwenie prezentowały się wręcz rewelacyjnie. Polki wygrały dwa pierwsze wyścigi i od początku prowadziły w klasyfikacji generalnej.W kolejnych wyścigach było równie dobrze. Biało-Czerwone po trzech dniach wciąż prowadziły w klasyfikacji generalnej, ale ich przewaga nad drugimi Brytyjkami zaczęła stopniowo topnieć.
Polska przez 11 dni igrzysk olimpijskich w Tokio zdobyła zaledwie dwa medale. We wtorek rano ten wynik poprawiła nasza dwójka kajakarek Karolina Naja i Anna Puławska, które zdobyły srebro. Dzięki temu Polska zaliczyła spory awans w klasyfikacji medalowej, a jeszcze we wtorek Biało-Czerwoni mogą sięgnąć po kolejne medale.Polska ma na koncie już trzy medale igrzysk olimpijskich w TokioWe wtorek srebro dorzuciły kajakarki Karolina Naja i Anna PuławskaPolska zaliczyła spory awans w klasyfikacji medalowej, a wtorek może przynieść kolejne medalePolska długo czekała na swoje pierwsze medale. Po 11. dniach Biało-Czerwoni mieli na koncie jedynie dwa krążki. Srebro wywalczyła nasza żeńska czwórka podwójna w wioślarstwie, a złoto dorzuciła sztafeta mieszana 4x400 metrów.
Agnieszka Skrzpulec i Jolanta Ogar są coraz bliżej medalu olimpijskiego na igrzyskach w Tokio, ale we wtorek zaliczyły słabszy dzień i spadły w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce. Biało-Czerwone dwukrotnie zajęły 15. miejsce i ich przewaga nad czwartymi Słowenkami stopniała do dziewięciu punktów.Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zaliczyły słabszy dzień na igrzyskach olimpijskich w TokioPolki w dwóch ostatnich wyścigach eliminacyjnych zajęły 15. miejsce i spadły na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnejBiało-Czewone przed wyścigiem medalowym mają dziewięć punktów przewagi nad czwartymi Słowenkami, ale także cztery straty do drugich FrancuzekAgnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar dość niespodziewanie w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio stały się jedną z największych nadziei medalowych Polaków. Nasze reprezentantki od pierwszego dnia rywalizacji w żeglarskiej klasie 470 zajmowały pierwsze miejsce.Polki od początku przewodziły w stawce, ale ostatnie dni wyścigów nie należały już do tak udanych. W siódmym wyścigu Biało-Czerwone zajęły piąte miejsce, a w ósmym czwarte i straciły prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów mistrzami olimpijskimi!. Po medal pobiegła drużyna w składzie: Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Biało-Czerwoni przy okazji ustanowili nowy rekord Europy, a także rekord Olimpijski. To pierwszy złoty medal dla Polski podczas igrzysk w Tokio.Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów została mistrzem olimpijskim!Biało-Czerwoni pobiegli w składzie Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-ErseticMedal Polacy okrasili złoty medal rekordem Polski, rekordem Europy i rekordem olimpijskimPolska sztafeta mieszana od początku była stawiana jako kandydat do medalu olimpijskiego. Biało-Czerwoni potwierdzili swoją pozycję piątkowym biegiem półfinałowym, w którym zostawili konkurencję daleko w tyle.Polska w składzie Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński i Dariusz Kowaluk pobiegli z czasem 3:10,43, który dał im nie tylko najlepszy czas półfinałów, ale także nowy rekord Europy.