Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Michał Derus ze srebrnym medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:46

Michał Derus ze srebrnym medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio

Michał Derus w Tokio
Michał Pol/Twitter.com

Michał Derus zdobył dziś srebrny medal w biegu na 100 metrów podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Polak na dodatek pobił rekord Europy. Zawodnik urodzony w Tarnowie jest bardzo utytułowanym sportowcem. Ma on na swoim koncie m.in. dwa mistrzostwa świata. To dla niego drugi krążek na zawodach tej rangi.

  • Michał Derus wywalczył srebro na IP w Tokio

  • Dodatkowo nasz reprezentant pobił rekord Europy z czasem 10,68 s

  • To już 13. medal biegacza z Tarnowa imprez najwyższej rangi

Nasi sportowcy znakomicie radzą sobie na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Polacy mają na swoim koncie już cztery medale. Dziś czwarty krążek wywalczył bowiem Michał Derus, zajmując drugie miejsce i bijąc rekord Europy. To kolejny sukces w jego przebogatej karierze.

Michał Dreus ze srebrnym medalem igrzysk paraolimpijskich w Tokio

Polak w finałowym biegu okazał się gorszy tylko od Petrucio Ferreira dos Santosa. Brazylijczyk to prawdziwa legenda na tym dystansie. Wystarczy tylko podkreślić, że złoty medalista w dzisiejszym starcie pobił własny rekord igrzysk, przebiegając 100 metrów w czasie 10,53 s.

Tuż za jego plecami linię mety przekroczył Michał Derus. Naszemu reprezentantowi także udało się pobić rekord, ale w jego przypadku chodzi o najlepszy rezultat ustalony przez europejczyka. Zawodnik urodzony w Tarnowie uzyskał wynik 10,61 s.

Trzeci był kolejny Brazylijczyk. Washington Junior stracił do Derusa zaledwie 0,07 sekundy, co podkreśla, jak zacięta była walka o drugą pozycję.

Polak regularnie zdobywa medale na najważniejszych imprezach

Michał Derus ma na koncie wiele medali imprez rangi mistrzowskiej. To dla niego drugi krążek igrzysk paraolimpijskich, ale wcześniej udało mu się już kilkunastokrotnie stawać na podium mistrzostw świata i mistrzostw Europy.

Zawodnik urodzony w Tarnowie to dwukrotny mistrz świata w biegu na 100 metrów (2013 i 2015) i wicemistrz na 200 (2013, 2015). Ponadto ma on po brązowym krążku na obu dystansach, oba zdobyte w 2017 roku.

Derus jest również sześciokrotnym mistrzem Europy. Cztery razy udało mu się wywalczyć ten tytuł w biegu na 100 metrów, a dwa razy na 200 metrów. Dla naszego zawodnika to drugi medal tego kruszcu igrzysk paraolimpijskich. Przed pięcioma laty w Rio de Janeiro Polak również był drugi.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Tagi: Tokio Medal
Powiązane