Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Justyna Kozdryk wywalczyła trzeci medal dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:45

Justyna Kozdryk w Tokio
Bartłomiej Zborowski - Polski Komitet Paraolimpijski/Twitter.com

Justyna Kozdryk zdobyła dziś trzeci medal dla polskiej kadry na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasza zawodniczka zajęła trzecie miejsce w rywalizacji ciężarowców do 45 kilogramów. Co ciekawe, to już drugi krążek dla reprezentantki Polski na imprezie tej rangi. Pierwszy zdobyła wiele lat temu.

• Justyna Kozdryk zdobyła brązowy medal na paraolimpiadzie w Tokio

• Polka była trzecia w zmaganiach ciężarowców w kategorii do 45 kilogramów

• Lepsze okazały się od niej Nigeryjka oraz Chinka

Trwają igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Polacy radzą sobie w nich znakomicie podobnie, jak w poprzednich edycjach zawodów tej rangi. Dziś trzeci krążek dla naszej kadry wywalczyła Justyna Kozdryk, zajmując trzecie miejsce w zawodach podnoszenia ciężarów.

Justyna Kozdryk z brązowym medalem igrzysk paraolimpijskich w Tokio

Nasza zawodniczka najpierw podniosła 93 kilogramy, a następnie 95 kilogramów. W trzeciej próbie poradziła sobie ze sztangą ważącą 101 kilogramów i dało jej na awans na drugą pozycję.

Niestety przedstawicielka Kraju Środka Zheu Cui pozbawiła Justynę Kozdryk srebra. Chinka podniosła ciężar o wadze 102 kilogramów i zepchnęła Polkę na trzecią lokatę. Wygrała bezkonkurencyjna Nigeryjka Latifat Tijani, która dźwignęła sztangę ważącą 107 kilogramów.

Dla 41-latki urodzonej w Grójcu jest to drugi medal na igrzyskach paraolimpijskich. Pierwszy wywalczyła dawno, bo w 2008 roku podczas paraolimpiady w Pekinie. Wówczas Kozdryk zajęła drugie miejsce.

Zawodniczka, u której zdiagnozowano achondroplazję ma także na koncie dwa mistrzostwa Europy oraz aż trzy wicemistrzostwa świata. Jest ona bardzo utytułowaną przedstawicielką tej dyscypliny. W 2008 roku została oznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Polacy mają na koncie już trzy medale

Nasi paraolimpijczycy od wielu lat znakomicie radzą sobie na igrzyskach. Wystarczy przytoczyć statystkę, że w ubiegłym wieku Biało-Czerwoni na tej imprezie potrafili zdobywać nawet ponad 100 medali.

W XXI wieku najlepszym wynikiem są 54 krążki wywalczone na IP w Atenach w 2004 roku. W ostatnich latach polscy sportowcy przywożą zawsze powyżej 30 medali.

W Tokio jak na razie mamy trzy krążki. Wczoraj brąz wywalczyli Marcin Polak z Michałem Ładoszem (więcej tutaj), a srebro przypadło Adrianowi Castro (więcej tutaj).