Swiatsportu.pl
Medal na paraolimpiadzie w Tokio

CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

Marcin Polak i Michał Ładosz wywalczyli pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie

25 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Jest pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio. Marcin Polak wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Ładoszem zajęli trzecie miejsce w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4000 metrów. Nasi reprezentanci pokonali w biegu o podium Alexandre Lloverasa i Corentina Ermenaulta z Francji.

  • Marcin Polak i Michał Ładosz zdobyli pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio

  • Nasi reprezentanci wywalczyli go w kolarstwie torowym

  • Polacy był trzeci w wyścigu na dochodzenie na 4000 metrów

Wczoraj w Tokio zostały zainaugurowane paraolimpijskie. Dziś, czyli pierwszego dnia rywalizacji nasza reprezentacja ma już w swoim dorobku pierwszy medal. Marcin Polak i jego przewodnik Michał Ładosz zdobyli brązowy medal w kolarstwie torowym.

Vital Heynen

PZPS podjął decyzję ws. Vitala Heyena. "Pewien cykl się kończy"

CZYTAJ DALEJ

Marcin Polak i Michał Ładosz z brązowym medalem

Marcin Polak i Michał Ładosz z czasem 4:05.042 zajęli trzecie miejsce w kwalifikacjach kolarstwa torowego na 4000 metrów. Polacy awansowali tym samym do wyścigu o brązowy medal.

W nim nasi reprezentanci mierzyli się z Francuzem Alexandrem Lloverasem i Corentinem Ermenaultem. Polacy przez pierwszą część wyścigu jechali za plecami Francuzów. Ostatecznie w drugiej połowie dystansu Biało-Czerwoni wrzucili wyższy bieg i pokonali Trójkolorowych, osiągając kapitalny czas 4:07.850.Marcin Polak jest niedowidzący, a Michał Ładosz pełni rolę jego pilota. Nasz duet od lat odnosi duże sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. Rok temu udało im się wywalczyć tytuł mistrzów świata w Apeldoorn.

Zwyciężyli Holendrzy w duecie Tristan Bangma, Patrick Bos z fantastycznym wynikiem 3:59.470. Drugie miejsce przypadło Brazylijczykom w składzie Stephen Bate i Adam Duggleby.

89-osobowa kadra powalczy o medale na paraolimpiadzie w Tokio

Reprezentacja Polski, która udała się do Tokio, liczy 89 członków. Najliczniejszą grupą wśród naszych paraolimpijczyków są lekkoatleci. Do Japonii poleciało ich aż 34 i można spodziewać się, że nie wypadną oni gorzej od lekkoatletów, którzy reprezentowali nas na igrzyskach olimpijskich w Tokio na przełomie lipca i sierpnia (więcej tutaj).

Ponadto do dalekiej Azji poleciało 12 paratenisistów stołowych, dziewięciu parapływaków, siedmiu parakolarzy, sześciu parasztangistów, czterech parakajakarzy, trzech parastrzelców sportowych, dwóch parałuczników, dwóch parawioślarzy, dwóch tenisistów na wózkach i jeden parabadmintonista.

Igrzyska paraolimpijskie potrwają od 24 sierpnia do 5 września. Jeśli tegoroczna odsłona imprezy będzie udana tak jak poprzednie, to nasi sportowcy powinni przywieźć do kraju nawet ponad 30 medali. W Londynie w 2012 roku zdobyli ich 36, a cztery lata później w Rio de Janeiro 39.

Co wiesz o zwycięskim występie Polski na ME w siatkówce kobiet z 2003 roku?

Pytanie 1 z 5

Jak nazywano mistrzowską drużynę siatkarek prowadzoną przez Andrzeja Niemczyka?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: