Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Awans Polski w klasyfikacji medalowej
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Awans Polski w klasyfikacji medalowej

Projekt bez tytułu - 2021-08-03T120058.635
PHILIP FONG/AFP/East News

Polska przez 11 dni igrzysk olimpijskich w Tokio zdobyła zaledwie dwa medale. We wtorek rano ten wynik poprawiła nasza dwójka kajakarek Karolina Naja i Anna Puławska, które zdobyły srebro. Dzięki temu Polska zaliczyła spory awans w klasyfikacji medalowej, a jeszcze we wtorek Biało-Czerwoni mogą sięgnąć po kolejne medale.

• Polska ma na koncie już trzy medale igrzysk olimpijskich w Tokio

• We wtorek srebro dorzuciły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska

• Polska zaliczyła spory awans w klasyfikacji medalowej, a wtorek może przynieść kolejne medale

Polska długo czekała na swoje pierwsze medale. Po 11. dniach Biało-Czerwoni mieli na koncie jedynie dwa krążki. Srebro wywalczyła nasza żeńska czwórka podwójna w wioślarstwie, a złoto dorzuciła sztafeta mieszana 4x400 metrów.

Igrzyska olimpijskie: awans Polski w klasyfikacji medalowej

Taki skromny dorobek powodował, że jeszcze w poniedziałek Polska zajmowała 42. miejsce w klasyfikacji medalowej. Jednak we wtorek Biało-Czerwoni mieli kolejne okazje do wzbogacenia naszego dorobku medalowego.

Nasi sportowcy wykorzystali już jedną z pierwszych okazji do zdobycia medalu. Nasza dwójka w kajakarskiej konkurencji K2 na 500 metrów Karolina Naja, Anna Puławska zajęła drugie miejsce i sięgnęła po srebrne medale.

To powoduje, że Biało-Czerwoni mają na koncie już trzy olimpijskie krążki. Dzięki sukcesowi Nai i Puławskiej Polska zaliczyła awans aż o dziewięć pozycji w klasyfikacji medalowej i zajmuje już 33 miejsce.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeszcze we wtorek Polacy będą mieli kilka okazji do zdobycia medalu. W zapasach w kategorii 97 kilogramów walkę o brąz stoczy Tadeusz Michalik, a jego rywalem będzie Węgier Alex Gergo Szoke.

Polacy będą mieli kolejne okazje medalowe

Do tego w finale skoku o tyczce wystąpi brązowy medalista mistrzostw świata Piotr Lisek, a w finale rzutu młotem o medale powalczą Anita Włodarczyk, Malwina Kopron i Joanna Fiodorow.

Polacy w Tokio walczą o poprawienie passy z poprzednich igrzysk olimpijskich. W Atenach, Pekinie i Londynie Biało-Czerwoni zdobywali po 10 medali, a po późniejszych weryfikacjach w 2008 i 2012 ostatecznie otrzymywali 11 krążków. W Rio już bez interwencji międzynarodowych federacji zdobyli 11 medali.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajmują Chiny, które uzbierały w Tokio już 66 krążków. Tyle samo mają Amerykanie, ale przegrywają w klasyfikacji, z Chińczykami mniejszą liczbą złotych medali (31 Chiny, 22 USA). Podium uzupełniają gospodarze Japończycy z dorobkiem 34 krążków, w tym 18. złotych.