Swiatsportu.pl > Sporty walki > Magomedmurad Gadżijew mistrzem świata! Historyczne złoto dla Polski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:51

Magomedmurad Gadżijew mistrzem świata! Historyczne złoto dla Polski

Projekt bez tytułu (45)

Historyczny sukces polskich zapasów. Magomedmurad Gadżijew został mistrzem świata w zapasach stylu wolnym w kategorii do 70 kilogramów. Polak w finale pokonał reprezentanta Kirgistanu Ernazara Achmatalijewa. To pierwsze złoto w historii polskich zapasów w stylu wolnym.

Magomedmurad Gadżijew odniósł historyczny sukces podczas mistrzostw świata w zapasach, które odbywają się w Oslo. Reprezentant AKS Piotrków Trybunalski jak burza przeszedł przez kolejne rundy i we wtorek stawił się w finale zapasów w stylu wolnym w kategorii do 70 kilogramów.

Magomedmurad Gadżijew mistrzem świata!

W swojej pierwszej walce bez problemu rozprawił się z Brytyjczykiem Nicolae Cojocaru, którego pokonał 9:0. Następnie 15:4 pokonał Chilijczyka Carlosa Romero, w ćwierćfinale pokonał 4:1 Gruzina Zurabiego Jakobiszwili, a w walce o finał 4:2 wygrał z Azerem Turanem Bajramowem.

O złoto reprezentant Polski walczył z Ernazarem Achmatalijewem z Kirgistanu. Polak od początku bardzo cierpliwie i umiejętnie prowadził pojedynek. Ostatecznie Gadżijew wygrał 2:1 i zdobył pierwsze złoto w swojej karierze.

- Jestem ogromnie szczęśliwy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają i dopingują, bo ten medal to także ich zasługa - mówił szczęśliwy Polak po zdobyciu złotego medalu cytowany przez TVP Sport. - Po nieudanym starcie na igrzyskach olimpijskich chciałem pokazać, że nadal stać mnie na bardzo dobre wyniki. W takim sezonie jak ten, trudno jest dwa razy przygotować wysoką formę, ale dzięki trenerom i pozostałym osobom zaangażowanym w moje przygotowania, udało się tego dokonać - dodał.

Historyczny sukces Polaka

Mało tego to największy sukces w historii polskich zapasów w stylu wolnym. Do tej pory Biało-Czerwoni przywieźli z mistrzostw świata 14 medali, ale do wtorku brakowało wśród nich złota. Gadżijew został pierwszym Polskim mistrzem świata w stylu wolnym.

Pochodzący z Dagestanu zapaśnik od 2014 roku występuje w barwach reprezentacji Polski. Na swoim koncie ma srebro wywalczone na mistrzostwach świata w 2017 roku w Paryżu oraz brąz zdobyty w Nur-Sułtanie dwa lata później.

Do tego na swoim koncie ma pięć medali mistrzostw Europy. Pięć lat temu w Rydze oraz ubiegłym roku w Rzymie był najlepszy, a w 2017 roku w Nowym Sadzie i rok później w Kaspijsku sięgnął po srebrny medal. Dwa lata temu w Bukareszcie był trzeci. Do tego dołożył złoto Pucharu Świata wywalczone w ubiegłym roku.

Na tegorocznych igrzyskach olimpijskich Gadżijew zakończył swój udział już na ćwierćfinale. W pierwszej walce 11:0 pokonał Greka Georgios Pilidisa, a później przegrał z reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Gadżymuradem Raszydowem 2:6.