Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Patryk Dobek z medalem igrzysk olimpijskich!
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Patryk Dobek z medalem igrzysk olimpijskich!

Patryk Dobek na igrzyskach olimpijskich w Tokio
Lui Siu Wai/Xinhua News/East News

Patryk Dobek z brązowym medalem igrzysk olimpijskich w Tokio! Polak zaskoczył w swoim debiucie olimpijskim w biegu na 800 metrów. Reprezentant Polski jeszcze na ostatniej prostej włączył się do walki o złoty medal, ale jego ataki odparli Kenijczycy, którzy zgarnęli dwa pierwsze miejsca.

  • Patryk Dobek zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Tokio

  • Polak trenuje na tym dystansie dopiero od kilku miesięcy

  • 27-latek w samej końcówce miał jeszcze szansę na złoty medal

Patryk Dobek od samego początku zmagań na igrzyskach w Tokio prezentował się wręcz fantastycznie. Problemy miał jedynie w eliminacjach, ale jak sam tłumaczył po biegu, nie zrealizował założeń trenera i niepotrzebnie próbował prowadzić bieg.

Paweł Dobek brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Tokio

W półfinale 27-latek pokazał, że widać po nim, że jeszcze niedawno trenował bieg na 400 metrów przez płotki. Polak dopiero w tym roku rozpoczął trenować na dystansie 800 metrów, ale mimo tego wygrał swój półfinał.

Dobek do wielkiego finału awansował do wielkiego finału z piątym czasem, ale nie był faworytem do medalu. Największe szanse przed biegiem na złoto miał Kenijczyk Emmanuel Korir, który od początku tego sezonu był w niesamowitej formie.

Dobek od początku kontrolował bieg i znajdował się w czołówce. Polak biegł mocno, ale także bardzo mądrze. 27-latek wykorzystywał to, że tempo nie było zbyt szybkie i po pierwszym okrążeniu był na czwartym miejscu.

Fantastyczny bieg Polaka

Na ostatnie 400 metrów wybiegł w środku stawki, ale na ostatni wiraż wybiegł w gronie pięciu, sześciu zawodników. Polak mocniej przyspieszył na ostatniej prostej i na moment znalazł się na drugim miejscu i atakował pozycję lidera.

Na ostatnich metrach ataki naszego zawodnika odparli wielcy faworyci Korir i jego rodak Ferguson Rotich i to właśnie oni zdobyli złoty i srebrny medal olimpijski. Tuż za nimi na metę wpadł Dobek, który zostawił w tyle utytułowanych rywali, m.in. Nijela Amosa i Amela Tukę.

Dla Polski do dopiero drugi medal olimpijski w biegach od 1980 roku i igrzysk w Moskwie. Ten pierwszy to oczywiście złoto naszej sztafety mieszanej 4x400 metrów, która wygrała w niedzielę.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane