Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Złoto polskiej sztafety!
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:42

Złoto polskiej sztafety!

Pilne sport
JEWEL SAMAD/AFP/East News

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów mistrzami olimpijskimi!. Po medal pobiegła drużyna w składzie: Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Biało-Czerwoni przy okazji ustanowili nowy rekord Europy, a także rekord Olimpijski. To pierwszy złoty medal dla Polski podczas igrzysk w Tokio.

  • Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów została mistrzem olimpijskim!

  • Biało-Czerwoni pobiegli w składzie Karol Zalewski, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic

  • Medal Polacy okrasili złoty medal rekordem Polski, rekordem Europy i rekordem olimpijskim

Polska sztafeta mieszana od początku była stawiana jako kandydat do medalu olimpijskiego. Biało-Czerwoni potwierdzili swoją pozycję piątkowym biegiem półfinałowym, w którym zostawili konkurencję daleko w tyle.

Polska w składzie Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński i Dariusz Kowaluk pobiegli z czasem 3:10,43, który dał im nie tylko najlepszy czas półfinałów, ale także nowy rekord Europy.

Polska sztafeta mieszana ze złotem olimpijskim!

Zaraz po biegu Hołub-Kowalik zapewniała, że ten rekord przetrwa jedynie 24 godziny, a prawdziwy ogień polska sztafeta pokaże w sobotnim finale. Przy okazji zapewniła, że jedna z liderek sztafety, Justyna Święty-Ersetic, która nie wystartowała w tym biegu, ma się dobrze i jest w bardzo dobrej formie.

Nasza mistrzyni Europy sprzed dwóch lat jeszcze kilka dni temu narzekała na uraz mięśniowy. Na szczęście udało jej się wykurować i pojawiła się w składzie na finał. To nie jedyna zmiana w polskiej sztafecie w porównaniu do półfinału. Do składu wskoczyła także tegoroczna mistrzyni Polski Natalia Kaczmarek, a także Karol Zalewski. Z półfinałowego składu ostał się jedynie Duszyński.

Największym rywalem Polaków do złota byli mistrzowie świata Amerykanie, którzy dostali się do finału w kuriozalnych okolicznościach. Po finale mistrzowie świata zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian, ale ostatecznie pobiegli w finale, a winą za ich błąd obarczono sędziów. W finale biegły jeszcze sztafety Niemiec, Wielkiej Brytanii, Jamajki, Irlandii, Belgii i Dominikany.

Rekordowy mecz Polaków!

Polacy od początku byli w czołówce. Mocno rozpoczął Zalewski, który wyprowadził nas na drugim miejscu. Kaczmarek spokojnie dobiegła na drugim miejscu ze sporą stratą do prowadzącej od początku sztafety Dominikany.

Straty zaczęła odrabiać Święty-Ersetic, która z każdym metrem zbliżała się do liderki. Na ostatnią zmianę Duszyński wybiegał jako drugi, ale po chwili spadł na trzecie miejsce. Polak po profesorsku zaatakował na ostatniej prostej, wyprowadził nas na prowadzenie i poprowadził nas po złoty medal!

Tak jak zapowiadała Hołub-Kowalik, piątkowy rekord Europy przetrwał tylko 24 godziny. Biało-Czerwoni pobiegli z czasem 3:09.87 i ustanowili nie tylko nowy rekord Starego Kontynentu, ale także nowy rekord olimpijski. Do rekordu świata zabrakło 0,5 s.

Amerykanom nic nie dało przywrócenie do finału. Ostatecznie dobiegli na trzeciej pozycji. O 0,01 s wyprzedziła ich sztafeta Dominikany, która także ustanowiła nowy rekord kraju.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane