Swiatsportu.pl
Igrzyska paraolimpijskie Polska Klasyfikacja medalowa

CHARLY TRIBALLEAU/AFP/East News

Igrzyska paraolimpijskie: Biało-Czerwoni wysoko w klasyfikacji medalowej

25 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio Polacy rozpoczęli od mocnego uderzenia. Już pierwszego dnia rywalizacji Biało-Czerowni Zdobyli dwa medale, po jednym srebrnym i brązowym. Dzięki temu Polska od początku igrzysk jest bardzo wysoko w klasyfikacji medalowej. Prowadzi Australia.

  • Igrzyska paraolimpijskie w Tokio już pierwszego dnia rywalizacji przyniosły dwa polskie medale

  • Po krążki sięgnęli szablista Adrian Castro oraz kolarz torowy Marcin Polak

  • Biało-Czerwoni z dorobkiem dwóch krążków zajmują wysokie 15. miejsce w klasyfikacji medalowej

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio oficjalnie ruszyły podczas wtorkowej ceremonii otwarcia. Środa była pierwszym dniem rywalizacji i Biało-Czerwoni od początku pokazali, że podobnie jak w poprzednich latach będą odgrywali główne role.

Srebrny medal Adriana Castro

Adrian Castro ze srebrnym medalem na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

CZYTAJ DALEJ

Igrzyska paraolimpijskie: Polacy w czołówce klasyfikacji medalowej

Jako pierwszy z bardzo dobrej strony pokazał się Marcin Polak. Dla zawodnika jest to drugie podejście do igrzysk. Pięć lat temu w Rio de Janeiro nie został sklasyfikowany, choć miał przesłanki do tego, by myśleć o medalu.

W tym roku razem ze swoim przewodnikiem Michałem Ładoszem w eliminacjach z czasem 4:05.042 zajął trzecie miejsce w wyścigu na 4000 metrów i awansował do wyścigu o brązowy medal. W nim polska para pokonała Francuzów Alexandra Lloverasa i Corentina Ermenaulta.

Niedługo później do rywalizacji wkroczył nasz szablista Adrian Castro. Dla Polaka to już trzecie igrzyska paraolimpijskie. W Londynie zajął odległe 11 miejsce, ale już pięć lat temu w Rio cieszył się z brązowego medalu.

Wielki sukces Polaków

W tym roku marzyło mu się olimpijskie złoto. Na swojej drodze do finału w Tokio wygrał pięć z sześciu pojedynków grupowych. Sposób na Castro znalazł tylko Grek Panagiotis Trainrafyllou, któremu zrewanżował się później w półfinale.

Z kolei w samym finale rewanż na Polaku wziął chińczyk Yanke Feng, z którym Castro wygrał w grupie. Reprezentant Polski rozpoczął pojedynek od prowadzenia 4:0, ale później Chińczyk odrobił straty i wygrał 15:11.

Tym samym Polacy już pierwszego dnia rywalizacji paraolimpijskiej w Tokio zdobyli dwa medale. Dla porównania na igrzyskach olimpijskich, które zakończyły się niemal trzy tygodnie temu, musieliśmy czekać pięć dni.

Polacy z dorobkiem dwóch krążków zajmują wysokie 15. miejsce w klasyfikacji medalowej, ale uwzględniając tylko liczbę medali Biało-Czerwoni plasują się na 8. pozycji. Prowadzi Australia, która zdobyła już dziesięć medali w tym sześć złotych.

Na poprzednich igrzyskach paraolimpijskich Polacy zajmowali miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji medalowej. W Londynie zdobyli 36 medali, co dało nam dziewiąte miejsce, a cztery lata później byli pozycję niżej z dorobkiem 39. krążków.

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Dziś Polki stoczą trudną walkę o zwycięstwo w grupie. Co da im pierwsze miejsce? O której mecz siatkarek?

  • Niepokojące doniesienia z Włoch. Wojciech Szczęsny miał wypadek, koszmarne godziny polskiego bramkarza

  • Oficjalnie: Zapadła decyzja ws. pracy Vitala Heynena. Wynik na ME już jej nie zmieni, kibice mogą być wściekli