Swiatsportu.pl

Ding Ting/Xinhua News/East News

PZPS podjął decyzję ws. Vitala Heyena. "Pewien cykl się kończy"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

PZPS podjął niespodziewaną decyzję ws. Vitala Heynena. Prezes federacji Jacek Kasprzyk przyznał, że "pewien etap się kończy". Co to oznacza dla belgijskiego szkoleniowca? Niekoniecznie zwolnienie, ale trudno oprzeć się wrażeniu, iż taki przekaz może negatywnie wpłynąć na wynik reprezentacji Polski w siatkówce na mistrzostwach Europy.

  • PZPS postanowił, co dalej z pracą Vitala Heynena

  • Prezes związku przyznał, że pewien etap się kończy

  • Federacja nie zamyka jednak drzwi do kadry przed Belgiem

  • "Będzie musiał ponownie wystartować w konkursie" - powiedział Jacek Kasprzyk

Reprezentacja Polski w siatkówce rozpoczęła już kilka dni temu w Spale przygotowania do mistrzostw Europy (więcej tutaj ), które wystartują 1 września. Kadrę na tym turnieju poprowadzi Vital Heynen i do niedawna niewiele wiedzieliśmy na temat jego przyszłości.

Teraz wiemy już nieco więcej. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk, powiedział w wywiadzie dla TVP Sport, że "pewien etap już się kończy", ale Belg wciąż będzie mógł pracować z polskim zespołem. Aby tak się stało, szkoleniowiec będzie musiał przystąpić ponownie do konkursu, który pozwoli wyłonić nowego, a być może "starego" opiekuna naszych siatkarzy.

PZPS zadecydował, co dalej z pracą Vitala Heynena

Wiele mówiło się o tym, że przyszłość Vitala Heynena w reprezentacji Polski w siatkówce będzie zależała od wyniku naszej kadry na mistrzostwach Europy. Wiemy już, że rezultat osiągnięty przez naszych mistrzów świata nie będzie miał na to wpływu.

Prezes PZPS przedstawił w rozmowie z TVP Sport, jaką decyzję ws. Belga podjął związek. Okazuje się, że tak czy inaczej, szkoleniowiec zakończy pewien etap z reprezentacją, co nie musi oznaczać rozstania.

- Pewien etap się kończy. Cykl olimpijski zostanie wypełniony do ostatniego dnia. Rozmawiałem już z Vitalem. Jeśli będzie chciał pracować dalej w kadrze, będzie musiał ponownie wystartować w konkursie - zdradził Jacek Kasprzyk.

Widać, że federacja ma już chyba nieco mniejsze zaufanie do Heynena, spowodowane rozczarowaniem na igrzyskach olimpijskich. Trudno powiedzieć, czy takie rozwiązanie nie odbije się negatywnie na zawodnikach i ich wyniku w nadchodzącym Euro. Ogłoszenie Kaprzyka może zasiać ziarno niepewności w szeregach naszej kadry, tak jak to było, kiedy Stefan Horngacher zwlekał z decyzją o dalszej współpracy z polskimi skoczkami, co negatywnie wpłynęło na ich wyniki podczas MŚ w Seefeld. Lepiej z takimi wiadomościami byłoby chyba lepiej poczekać do zakończenia ME.

Niemniej wkład belgijskiego selekcjonera w polską siatkówkę jest ogromny. Biało-Czerwoni pod jego wodzą obronili tytuł mistrzów świata (2018), wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy (2019), a także zajęli drugie (2021) i trzecie miejsce (2019) w Lidze Narodów oraz byli drudzy w Pucharze Świata (2019).

Reprezentacja Polski w przededniu mistrzostw Europy

Jacek Kasprzyk w rozmowie z TVP Sport przyznał, że Vital Heynen początkowo nie był łatwą osobą do współpracy i musiano mu przypominać, kto jest kogo pracodawcą. PZPS nie chciał ingerować w szkolenie czy skład reprezentacji Polski, ale chodziło o takie rzeczy jak np. kontakt z dziennikarzami.

Obecny jeszcze prezes polskiej federacji powiedział, że Belg mocno przeżył porażkę na igrzyskach.

- Wiem, że bardzo przeżył bardzo porażkę w Tokio. Do tej pory był zwycięzcą. Przywoził medale, nawet na ostatniej imprezie przed turniejem olimpijskim. Igrzyska to pierwsze zawody z ogromną przegraną. Po nim mógł powiedzieć, że rezygnuje. Nie zrobił tego. Uważa, że nasi zawodnicy są najlepsi. Zmobilizował graczy, by jeszcze raz zawalczyli razem - mówił Kasprzyk, mając na myśli nadchodzące mistrzostwa Europy.

Turniej rozpocznie się 1 września, a jednym z jego organizatorów będzie Polska. Nasi siatkarze rozegrają wszystkie spotkania przed własną publicznością i oby to poniosło ich do oczekiwanego sukcesy. Ten mógłby, choć częściowo puścić w zapomnienie porażkę w Tokio. Więcej na temat zbliżającej się imprezy i składzie powołanym przez Vitala Heynena pisaliśmy dla Was tutaj .

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Tagi:

Podobne artykuły

Siatkówka

Zmiana godziny Polska - Ukraina. Kibice nie będą mieli dylematu
Czytaj więcej >

Siatkówka

Zmarł Teofil Czerwiński, legendarny siatkarski szkoleniowiec
Czytaj więcej >

Siatkówka

Siatkarze klubu PlusLigi odwiedzili areszt
Czytaj więcej >

Siatkówka

Serbki za mocne dla Polek. Porażka naszych siatkarek w Lidze Narodów
Czytaj więcej >

Siatkówka

Piotr Nowakowski wyznał, że choruje na cieliakię
Czytaj więcej >

Siatkówka

Piotr Gruszka wraca na ławkę trenerską. Poprowadzi Exact Systems Norwida Częstochowa
Czytaj więcej >
Aleksy Kiełbasa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail:  [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Siatkówka

Siatkówka

Mateusz Dziubiński

Vital Heynen zareagował na zwycięstwo Francuzów w Tokio. Wymowny komentarz
Czytaj więcej >
Siatkówka

Aleksy Kiełbasa

Reprezentacja Polski U21 przegrała z Rosją na mistrzostwach świata
Czytaj więcej >
Siatkówka

Aleksy Kiełbasa

Gdzie sędzia miał oczy? Fatalna pomyłka z meczu Polska-Serbia (FOTO)
Czytaj więcej >
Siatkówka

Łukasz Kowalski

Heynen pożegnał się z Polakami. "Czas na kogoś innego"
Czytaj więcej >
Siatkówka

Aleksy Kiełbasa

Joanna Wołosz nie zagra z kadrą na mistrzostwach Europy
Czytaj więcej >
Siatkówka

Mateusz Dziubiński

Polskie kluby poznały rywali w siatkarskiej Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń
Czytaj więcej >