Swiatsportu.pl
Rafał Czuper w Tokio

Adrian Stykowski - Polski Komitet Paraolimpijski/Twitter.com

Srebro i brąz Polaków na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio!

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Rafał Czuper i Marzena Zięba zdobyli kolejne medale dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasz tenisista stołowy wywalczył srebro, ale niewiele zabrakło, aby sięgnął po złoto. Z kolei reprezentantka Polski w podnoszeniu ciężarów wywalczyła brąz w kategorii + 86 kilogramów.

  • Polscy paraolimpijczycy dorzucili dziś dwa medale

  • Rafał Czuper na kolejnej paraolimpiadzie wywalczył srebro w turnieju tenisa stołowego

  • Marzena Zięba zdobyła brąz, stając na podium na drugich igrzyskach z rzędu

Polscy paraolimpijczycy kapitalnie radzą sobie w Tokio. Do wczoraj nasi sportowcy mieli na koncie 11 medali. Dziś dołożyli kolejne dwa, a wszystko za sprawą Rafała Czupera i Marzeny Zięby.

Polak w finałowym starciu przegrał z Francuzem Fabienem Lamiraultem i niewiele zabrakło, aby z tego spotkania wyszedł zwycięsko. Za to nasza sztangistka nie miała aż takiego horyzontu na wygraną, bowiem Chinka Xuemei Debg była bezkonkurencyjna, wyciskając sztangę o wadze 153 kilogramów.

Srebro Rafała Czupera w turnieju tenisa stołowego na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

Przed pięcioma laty Rafał Czuper wywalczył wicemistrzostwo na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Do Tokio nasz 33-letni reprezentant pojechał, aby obronić ten tytuł lub sięgnąć nawet po złoto. Udało mu się ostatecznie ponownie zdobyć srebro.

Mistrzostwo było na wyciągnięcie ręki. Nasz tenisista o złoto ponownie rywalizował z Francuzem Fabienem Lamiraultem i znów musiał uznać jego wyższość. W pierwszym secie Polak przegrał 6:11, w kolejnym wygrał 14:12. W trzeciej partii górą znów był Francuz, który zwyciężył 5:11, ale Czuper wziął na nim rewanż i triumfował 11:7

O medalach musiał zatem zadecydować tie-break, który zakończył się wygraną rywala 9:11. Rafał Czuper ostatecznie przegrał to starcie 2:3 i musiał zadowolić się obroną srebrnego krążka.

Marzena Zięba z brązowym medalem w podnoszeniu ciężarów

Nasza sztangistka, podobnie jak Rafał Czuper w Rio de Janeiro zdobyła srebrny medal w swojej konkurencji. Marzena Zięba do Tokio również była jedną z kandydatek do podium, ale nie uznawano już jej jako faworytki do złota.

Polka bez wątpienia spełniła jednak oczekiwania. W finale nasza reprezentantka zaczęła od podniesienia 137 kilogramów. W drugim podejściu udało jej się wycisnąć 140 kilogramów, które było jej ostatecznym rezultatem. Zięba nie poradziła już sobie z ciężarem 142 kilogramów.

Zatem 31-latka ostatecznie wywalczyła brąz. Złoto przypadło Chince Xuemei Debg, która podniosła aż 153 kilogramy. Druga była Loveline Obiji z Nigerii z rezultatem 147 kilogramów.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Leo Messi zadebiutował w PSG. Argentyńczyk wszedł za Neymara, wiemy, jak mu poszło (WIDEO)

  • Jacek Nawrocki zafundował wczoraj Polkom wstrząs. Padły przekleństwa, wszystko zostało nagrane

  • Hattrick Roberta Lewandowskiego z meczu przeciwko Hercie. Tak Polak przeszedł do historii (WIDEO)