Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Słabszy występ Skrzypulec i Ogar. Medal wciąż możliwy
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Słabszy występ Skrzypulec i Ogar. Medal wciąż możliwy

Projekt bez tytułu - 2021-08-03T090131.070
PETER PARKS/AFP/East News

Agnieszka Skrzpulec i Jolanta Ogar są coraz bliżej medalu olimpijskiego na igrzyskach w Tokio, ale we wtorek zaliczyły słabszy dzień i spadły w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce. Biało-Czerwone dwukrotnie zajęły 15. miejsce i ich przewaga nad czwartymi Słowenkami stopniała do dziewięciu punktów.

• Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zaliczyły słabszy dzień na igrzyskach olimpijskich w Tokio

• Polki w dwóch ostatnich wyścigach eliminacyjnych zajęły 15. miejsce i spadły na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej

• Biało-Czewone przed wyścigiem medalowym mają dziewięć punktów przewagi nad czwartymi Słowenkami, ale także cztery straty do drugich Francuzek

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar dość niespodziewanie w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio stały się jedną z największych nadziei medalowych Polaków. Nasze reprezentantki od pierwszego dnia rywalizacji w żeglarskiej klasie 470 zajmowały pierwsze miejsce.

Polki od początku przewodziły w stawce, ale ostatnie dni wyścigów nie należały już do tak udanych. W siódmym wyścigu Biało-Czerwone zajęły piąte miejsce, a w ósmym czwarte i straciły prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Igrzyska olimpijskie: Skrzypulec i Ogar spadły w klasyfikacji generalnej

Na dwa wyścigi eliminacyjne przed końcem Polki miały bezpieczną przewagę nad czwartą osadą i jeszcze przed wyścigiem medalowym mogła zapewnić sobie miejsce na olimpijskim podium. Wystarczyło utrzymać 19 punktów przewagi nad czwartym zespołem.

Do tego Skrzypulec i Ogar po ośmiu wyścigach zajmowały drugie miejsce, ale traciły jedynie "oczko" do prowadzącej osady brytyjskiej. Początkowo dwa ostatnie wyścigi medalowe miały się odbyć w poniedziałek, ale z powodu zbyt słabego wiatru przeniesiono je na wtorek.

Już pierwszy z wtorkowych wyścigów był pełen niespodzianek i cała pierwsza trójka klasyfikacji generalnej nie uzna go za udany. Zaraz po starcie Skrzypulec i Ogar zajmowały odległe 15. miejsce. Brytyjki były tuż za nimi, a przed Biało-Czerwonymi plasowały się trzecie w "generalce" Francuzki.

Polki wciąż na miejscu medalowym

Cała trójka rzuciła się w pościg, ale ostatecznie tylko Polkom nie udało się poprawić swojej pozycji. Ostatecznie Brytyjki zakończyły wyścig na 9. miejscu, a tuż za nimi rywalizację ukończyła ekipa z Francji. Takie rozstrzygnięcia spowodowały, że Biało-Czerwone spadły na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Skrzypulec i Ogar już kilkanaście minut później miały okazję na poprawę nastrojów. Jednak podobnie kilkadziesiąt minut wcześniej zostały na starcie, a rywali zaczęły uciekać. Na pierwszym pomiarze czasu Biało-Czerwone ponownie zajmowały 15. miejsce.

Ambitny pościg za stawką nie przynosił wielkich efektów. Mało tego, w pewnym momencie Polki zajmowały 17. miejsce. Ostatnie metry pokonały jednak zdecydowanie lepiej i wskoczyły nawet na 13. pozycję, ale ostatecznie znowu zajęły 15. miejsce.

Takie wyniki powodują, że niemal pewne złotego medalu mogą być Brytyjki, które mają 14. punktów przewagi nad drugą osadą francuską. Polki do liderek tracą już 18 punktów i nie mają większych szans na złoto, ale wciąż mogą zdobyć złoty medal.

Jedak Biało-Czerwone muszą także patrzeć za siebie. Czwarte Słowenki zbliżyły się do naszych zawodniczek na dziewięć punktów. Wyścig finałowy, w którym poznamy ostateczny skład podium, odbędzie się w środę o godzinie 8:30 czasu polskiego.