Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Karolina Kucharczyk ze złotem paraolimpiady. To trzeci złoty medal dla Polski tego dnia
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:46

Karolina Kucharczyk
Bartłomiej Zborowski/PZSN

Karolina Kucharczyk wywalczyła trzeci dziś złoty medal dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasza reprezentantka zdobyła krążek na trzeciej odsłonie najważniejsze imprezy czterolecia z rzędu w skoku w dal. Na dodatek Polka pobiła własny rekord paraolimpiady sprzed siedmiu lat. Ponadto Biało-Czerwoni wywalczyli jeszcze dwa złote krążki.

• Karolina Kucharczyk została mistrzynią igrzysk paraolimpijskich w skoku w dal

• Polka odzyskała tytuł po dziewięciu latach, ale w 2016 także stanęła na podium

• Dziś złote medale wywalczyły również Natalia Partyka w parze z Karoliną Pęk oraz Barbara Bieganowska-Zając

Polscy sportowcy mają znakomity dzień na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Wszystko jest zasługą naszych reprezentantek, które zdobyły trzy złote medale. Najpierw w biegu na 1500 metrów wygrała Barbara Bieganowska-Zając, a następnie Natalia Partyka i Karolina Pęk zwyciężyły w rywalizacji debla w tenisie stołowym.

Fantastyczne występy Polaków w piątek zwieńczyła Karolina Kucharczyk. Nasza skoczkini w dal po raz w drugi karierze została mistrzynią igrzysk paraolimpijskich i po raz drugi uczyniła to w tak samo spektakularny sposób, bijąc rekord paraolimpiady.

Złote medale naszej biegaczki i tenisistek w Tokio

Barbara Bieganowska-Zając sięgnęła po swój czwarty medal na igrzyskach paraolimpijskich. W przeszłości nasza reprezentantka wygrywała w Sydney (2000 r.) w biegu na 800 metrów, 1500 metrów w Londynie (2012 r.) i na tym samym dystansie w Rio de Janeiro (2016 r.). Ponadto ma ona na swoim koncie brąz wywalczony na w Rio na dystansie 400 metrów.

Teraz Polka zgarnęła swoje trzecie złoto w biegu na 1500 metrów. 41-latka wygrała z czasem 4:27,84. Druga była Ukrainka Ludmyla Danylina, która wpadła na metę z wynikiem 4:32,82, a trzecia była Brytyjka Hannah Tanton T z rezultatem 4:35,34.

Z kolei w rywalizacji drużynowej tenisa stołowego triumfowały Natalia Partyka i Karolina Pęk. W meczu finałowym nasze zawodniczki pokonały duet reprezentujący Australię Yang Qian i Lei Li. Biało-Czerwone wygrały 3:2 i mogły cieszyć się ze złotego medalu. Dla Partyki to już szóste złoto na olimpiadzie w karierze.

Karolina Kucharczyk ze złotym medalem i rekordem igrzysk paraolimpijskich

Zwieńczeniem "złotego dnia" Polaków w Tokio, był złoto Karoliny Kucharczyk w skoku w dal. Nasza zawodniczka po raz drugi w karierze wygrała na igrzyskach paraolimpijskich i po raz drugi z rekordem tej imprezy.

Polka w pierwszej próbie objęła prowadzenie wynikiem 5,87 metrów, a w drugiej uzyskała równe 6 metrów. Przy czwartym podejściu Kucharczyk skoczyła 6,03 metrów i poprawiła w ten sposób rekord paraolimpiady, który należał do niej od igrzysk w Londynie (2012), gdzie również była pierwsza.

Drugie miejsce zajęła Aleksandra Ruczkina, zawodniczka Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego z wynikiem 5,49 metrów, a trzecie Chorwatka Mikela Ristoski - 5,46 metrów. Kucharczyk odzyskała zatem tytuł mistrzyni po dziewięciu latach, ponieważ w Rio de Janeiro przed pięcioma laty była druga.

Nasza zawodniczka wywiązała się z roli wielkiej faworytki. Warto podkreślić, że Karolina Kucharczyk jest także mistrzynią świata i rekordzistką świata (6,21 metrów) w tej konkurencji. W sumie nasi paraolimpijczycy wywalczyli już 23 medale - 6 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.