Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Jest pierwszy medal dla Polski! Srebro kobiecej czwórki podwójnej
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 17.06.2022 02:02

Jest pierwszy medal dla Polski! Srebro kobiecej czwórki podwójnej

Projekt bez tytułu - 2021-07-28T035939.035
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Jest pierwszy polski medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Drugie miejsce zajęła nasza czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann. Wspaniała końcówka w wykonaniu Biało-Czerwonych.

  • Jest pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio

  • Żeńska czwórka podwójna w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann zostały wicemistrzyniami olimpijskimi

  • Polki medal wywalczyły na ostatnich metrach po piorunującym finiszu

Polska czekała aż pięć dni na pierwszy medal igrzysk olimpijskich w Tokio. W środę o medal walczyły aż cztery polskie osady, ale dopiero ta ostatnia przyniosła nam pierwszy krążek na tych igrzyskach.

Jako ostatnie na torze wioślarskim Sea Forest Waterway stawiła się nasza czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann.

Srebrny medal czwórki podwójnej kobiet!

Polki od początku trzymały równe tempo, ale znajdowały się z tyłu stawki. Wyraźnie odpłynęły Chinki, ale reszta stawki walczyła o pozostałe medale. Na pierwszym pomiarze czasu Biało-Czerwone zajmowały czwarte miejsce ze stratą 0,25 sekundy do medalu.

Na kolejnych metrach wydawało się, że rywalki odpływają naszym zawodniczkom. Strata Polek do trzecich Holenderek wzrosła już do ponad sekundy i nasze zawodniczki musiały zacząć gonić, żeby myśleć o medalu.

Fantastyczna końcówka Polek

I faktycznie nasze reprezentantki na kolejnych metrach zdecydowanie ruszyły i zaczęły gonić rywalki. Na 500 metrów przed metą były już trzecie i nad kolejnymi Holenderkami miały już sekundę przewagi.

Na ostatnich metrach słabnąć zaczęły drugie Niemki, które w pewnym momencie nagle stanęły. Ich błąd wykorzystały Biało-Czerwone, które wskoczyły na drugie miejsce i mimo zaciekłych ataków Australijek udało im się dopłynąć tylko za Chinkami.

To pierwszy medal reprezentacji Polski na igrzyskach w Tokio. Pięć lat temu w Rio de Janeiro kobieca czwórka podwójna zdobyła brązowy medal. Z tamtej osady w Tokio wystartowała Kobus i Sajdak.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane