Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Skrzypulec i Ogar z medalem olimpijskim!
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Skrzypulec i Ogar z medalem olimpijskim!

Pilne sport
PETER PARKS/AFP/East News

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar srebrnymi medalistkami igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470! Polki zajęły czwarte miejsce w wyścigu medalowym i wyrwały wicemistrzostwo olimpijskie na ostatnich metrach. Złoto przypadło Brytyjkom, a podium uzupełniła Francja, którą Biało-Czerwone wyprzedziły na ostatnich metrach wyścigu finałowego.

  • Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar ze srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w Tokio

  • Polki od początku rywalizacji w Japonii znajdowały się na pozycji medalowej

  • Biało-Czerwoe w wyścigu medalowym zajęły czwarte miejsce i zostały wicemistrzyniami olimpijskimi

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar od początku zmagań na olimpijskim akwenie prezentowały się wręcz rewelacyjnie. Polki wygrały dwa pierwsze wyścigi i od początku prowadziły w klasyfikacji generalnej.

W kolejnych wyścigach było równie dobrze. Biało-Czerwone po trzech dniach wciąż prowadziły w klasyfikacji generalnej, ale ich przewaga nad drugimi Brytyjkami zaczęła stopniowo topnieć.

Polki wicemistrzyniami olimpijskimi!

Nieco słabsze starty zaliczyła czwartego dnia zmagań, kiedy zajęły odpowiednio 5. i 4, miejsce. Po czterech dniach Skrzypulec i Ogar straciły prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale ich strata do pierwszych Brytyjek wynosiła jedynie punkt.

Piątego dnia Biało-Czerwone mogły zapewnić sobie medal jeszcze przed wyścigiem finałowy. Niestety w dwóch ostatnich wyścigach eliminacyjnych dwukrotnie zajęły 15. miejsce, spadły na trzecie miejsce, a ich przewaga nad czwartymi Słowenkami stopniała do dziewięciu punktów.

Do zdobycia medalu Polki potrzebowały zająć przynajmniej piąte miejsce w wyścigu medalowym, zakładając, że Słowenki wpłyną na metę jako pierwsze. Do tego Biało-Czerwone wciąż miały szansę na zdobycie srebrnego medalu.

Fenomenalna końcówka Polek

Od początku biegu finałowego Skrzypulec i Ogar płynęły w połowie stawki. Na pierwszym pomiarze czasu zajmowały siódme miejsce, ale różnice między osadami były niewielkie i wciąż miały szanse na zdobycie srebrnego medalu.

Na szczęście dla Polek osada Słoweńska płynęła w końcówce stawki, a do tego Biało-Czerwone wyprzedzały Francuzki, do których w wirtualnej tabeli zaczęły tracić jedynie dwa punkty. Na trzecim pomiarze czasu Skrzypulec z Ogar zajmowały piąte miejsce z przewagą 12. sekund nad Francją.

Na przedostatnim znaku Biało-Czerwone były niemal pewne medalu. Do samego końca Polki walczyły o to, żeby dogonić Niemki i Izraelki, co dałoby im srebrne medale. Poza konkurencją w klasyfikacji generalnej były czwarte w wyścigu Brytyjki, które pewnie płynęły po olimpijskie złoto.

Na przedostatnim znaku Skrzypulec i Ogar wpłynęły przed Brytyjkami na finiszowej, co dawało naszym srebrny medal. Polki wpłynęły na czwartym miejscu, wyprzedziły szóste Francuzki i zostały wicemistrzyniami olimpijskimi!

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane