Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Nasza sztafeta odebrała złote medale. MKOl chwilę wcześniej zagroził jej dyskwalifikacją
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 15.06.2022 02:02

Nasza sztafeta odebrała złote medale. MKOl chwilę wcześniej zagroził jej dyskwalifikacją

Projekt bez tytułu - 2021-08-01T100824.274
INA FASSBENDER/AFP/East News

Polska sztafeta mieszana 4x400 m w niedzielę nad ranem odebrała swoje złote medale, które wywalczyła w sobotnim finale. Biało-Czerwoni nad ranem czasu polskiego wysłuchali "Mazurka Dąbrowskiego", a mogło do tego nie dojść. Nasi sportowcy chcieli uhonorować swoich kolegów z drużyny, ale zagrożono im dyskwalifikacją.

  • Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów w niedzielę odebrała swoje złote medale

  • Przed ceremonią medalową doszło do małego zamieszania, które mogło zakończyć się dyskwalifikacją Biało-Czerwonych

  • Nasze zawodniczki i zawodnicy chcieli uhonorować na podium kolegów z drużyny, ale MKOl był bezwzględny

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów od piątkowego popołudnia jest na ustach polskich kibiców. Biało-Czerwoni najpierw w fantastycznym stylu pobiegli w półfinale, ustanawiając jednocześnie rekord Europy, czym rozbudzili apetyty medalowe przed sobotnim finałem.

Polska sztafeta 4x400 m odebrała złote medale

W nim Polacy w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński w fantastycznym stylu zostali mistrzami olimpijskimi, bijąc piątkowy rekord Europy i ustanawiając nowy rekord olimpijski.

Finałowa czwórka w niedzielę stanęła na najwyższym stopniu podium i wysłuchała "Mazurka Dąbrowskiego". Na trybunach zasiedli pozostali członkowie polskiej drużyny: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Dariusz Kowalik, którzy pobiegli w piątkowym półfinale i także odbiorą swoje złote medale, ale nie było dane im stanąć na podium.

Już po ceremonii medalowej Święty-Ersetic wyznała, że finałowa czwórka chciała uhonorować swoje koleżanki i kolegę na podium, ale na drodze stanął Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który zagroził naszej sztafecie dyskwalifikacją.

MKOl zagroził Polakom dyskwalifikacją

- Mieliśmy pomysł, by wydrukować ich zdjęcia. Chcieliśmy wejść z nimi na podium. To się prawie udało, ale w ostatniej chwili dostaliśmy decyzję, że może być za to dyskwalifikacja. Ostatecznie nie wyszliśmy więc z taką inicjatywą - powiedziała nasza mistrzyni olimpijska przed kamerami TVP Sport.

Cała trójka, która pobiegła w eliminacjach, podczas ceremonii medalowej weszła na opustoszałą trybunę prasową, która jest najbliżej olimpijskiego podium. Sport.pl informuje, że wolontariusze nie chcieli ich tam wpuścić, zrobili zdjęcie ich akredytacjom i sprawa, być może zostanie gdzieś zgłoszona.

- Cała dekoracja była dla nas trudna. Jak zaczął się hymn, to od razu łzy popłynęły. Byłyśmy wzruszone i było nam przykro, że nas nie wpuścili na podium. Ale to też nasz medal - powiedziała Baumgart-Witan w rozmowie ze Sport.pl.

Trener naszej sztafety podkreślił, że cała siódemka jest pełnoprawnymi mistrzami olimpijskimi. Jak zdradził, nie byłoby złotego medalu, gdyby skład finałowy musiał pobiec także w eliminacjach.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane