Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Nie żyje Andrzej Możejko, były zawodnik Widzewa Łódź. Grał z klubem od 3. Ligi do europejskich pucharów
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:30

Nie żyje Andrzej Możejko, były zawodnik Widzewa Łódź. Grał z klubem od 3. Ligi do europejskich pucharów

nie żyje zawodnik
Pixabay/41330
  • Nie żyje były zawodnik Widzewa Łódź Andrzej Możejko

  • Razem z klubem przeszedł drogę z 3. Ligi do europejskich pucharów

  • Zawodnika żegnają byli koledzy z boiska, w tym Zbigniew Boniek

Nie żyje Andrzej Możejko, były znakomity zawodnik Widzewa Łódź, jeden z twórców potęgi RTS-u. Miał 72 lata. O śmierci zawodnika poinformował łódzki klub za pośrednictwem strony internetowej.

- 1 maja 2021 roku zmarł Andrzej Możejko, dwukrotny mistrz Polski, charakterny zawodnik i dobry kolega - przekazał Widzew w komunikacie. W ostatnich miesiącach były zawodnik ciężko chorował.

Nie żyje Andrzej Możejko, były zawodnik Widzewa Łódź

Na razie nie są znane przyczyny śmierci widzewiaka. WP SportoweFakty informuje, że Możejko zmagał się z cukrzycą, ale w ostatnich dniach czuł się dobrze. W sobotę został znaleziony nieprzytomny przez swoją córkę.

Możejko urodził się w Słupsku, ale już w młodości trafił do Łodzi. Swoje pierwsze kroki w karierze piłkarza stawiał w ŁKS-ie Łódź. Stamtąd trafił do Floty Świnoujście, w której występował w ramach odbywania służby wojskowej.

Po powrocie ze Świnoujścia w 1971 roku niechciany trafił do Widzewa, który wtedy występował na poziomie 3. Ligi. Był Fundamentalnym zawodnikiem w procesie budowy potęgi klubu, która nastąpiła na początku lat 80.

Z Widzewem dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski. Najpierw w 1981 roku, a następnie rok później. Łącznie zdobył pięć medali mistrzostw Polski. Na swoim koncie ma także występy w europejskich pucharach przeciwko Juventusowi Turyn, Manchesterowi United czy PSV Eindhoven.

Zbigniew Boniek pożegnał kolegę z boiska

W barwach Widzewa rozegrał ponad 300 spotkań, z czego 183 w najwyższej klasie rozgrywkowej, do tego dołożył 12 spotkań w Europie, strzelił dla Widzewa sześć goli. Na koniec kariery występował w fińskich drużynach: Kokkolan Pallo-Veikot oraz Rauman Pallo.

- Żelazny defensor Widzewa, zadomowiony na lewej flance przez ponad dziesięć lat, ale też z niezwykłą sportową biografią - wrócił do futbolu praktycznie dopiero po służbie wojskowej, ale nie przeszkodziło mu to w osiągnięciu i utrzymaniu wysokiej formy przez całe lata! Jeden z filarów legendarnego zespołu - opisano Możejkę w Encyklopedii Piłkarskiej FUJI poświęconej Widzewowi.

Swojego byłego kolegę z zespołu pożegnał już prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, który występował z legendarnym obrońcą w barwach Widzewa w latach 1975 - 1982.

- Niedawno składałem Andrzejowi urodzinowe życzenia. Dzisiaj niestety, kolejny piłkarz Wielkiego Widzewa odszedł na zawsze - Andrzej Możejko. Wielka strata. Odpoczywaj w spokoju - napisał Boniek na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane