Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje Bobby Usner, trzykrotny zwycięzca Indianapolis 500
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:30

Nie żyje Bobby Usner, trzykrotny zwycięzca Indianapolis 500

Zmarł świeczka
webandi/pixabay.com
  • Nie żyje Bobby Usner, były amerykański kierowca wyścigowy

  • W trakcie swojej kariery udało mu się wygrać 38 zawodów, w których startował

  • Jego rekord zwycięstw w Indianapolis 500 w trzech różnych dekadach wciąż zostaje niepobity

Zmarł Bobby Usner, wybitny amerykański kierowca wyścigowy, który ma na swoim koncie trzy zwycięstwa w wyjątkowo prestiżowym wyścigu Indianapolis 500. W serii IndyCar odniósł łącznie 35 zwycięstw, ale w sumie podczas swoich startów udało mu się wygrać 38 wyścigu.

Odszedł w słusznym wieku, bowiem mając 87 lat. Cały świat motorsportu jest pogrążony w żałobie. Rodzina sportowca poinformowała, iż przyczyny jego śmierci były naturalne.

Zmarł Bobby Usner, w przeszłości był wielkim kierowcą wyścigowym

Bobby Usner przez wielu Amerykanów i nie tylko, jest uważany za wybitnego kierowcę. W trakcie swoich startów udało mu się wygrać m.in. trzy wyścigi niezwykle prestiżowego Indianapolis 500. Mało tego. Do dziś pozostaje on jedynym zawodnikiem, któremu tej sztuki udało się dokonać w trzech różnych dekadach, bowiem jego triumfy miał miejsce w 1968, 1975 oraz 1981 roku.

Amerykanin był również dwukrotnym mistrzem USAC w 1968 i 1974 roku oraz dwukrotnym wicemistrzem CART. Łącznie w latach 1955-1982 wziął udział w 258 wyścigach. Wygrał 38, natomiast 52 razy startował z pole position.

Były kierowca w 1968 roku zanotował swój jedyny epizod w Formule 1, kiedy wziął udział w Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Startu w Watkins Glen jednak nie ukończył. Karierę zakończył jako 47-latek w 1981 roku po tym, jak pozbawiono go zwycięstwa w Indianapolis 500 za nieregulaminowe wyprzedzanie rywali. Po kilku miesiącach przywrócono mu wygraną, ale nałożono karę w wysokości 40 tysięcy dolarów. W 1990 roku został wprowadzony do galerii sław Indianapolis Motor Speedway.

Pochodził z wyjątkowo wyścigowej rodziny. Wiele lat spędził również za mikrofonem

Usner urodził się w 1934 roku w Colorado Springs. Wychował się w rodzinie, której sporty wyścigowe miały szczególne znaczenie.

Jego brat i wujek - obaj mieli na imię Al - również odnieśli wygrane w Indy 500. Niestety jednak wyścigi pokazały swoją mroczną stronę, gdyż drugi z braci – Jerry, w 1959 roku zginął w trakcie zawodów.

Po zakończeniu kariery Bobby Unser komentował wyścigi IndyCar dla NBC, ABC i ESPN. Najczęściej jego komentarza można było posłuchać na antenach ABC, dla której Bobby Usner pracował w latach 1987-2001.

Legendarny amerykański kierowca zmarł 2 maja br. Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Jego śmierć jest opłakiwana przez trzecią żonę Marsję Sale, czwórkę dzieci z dwóch poprzednich małżeństw oraz całe środowisko pasjonatów motorsportu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi: Zmarł
Powiązane