Zmarł świeczka Żródło: webandi/pixabay.com

Nie żyje Bobby Usner, trzykrotny zwycięzca Indianapolis 500

4 Maj 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Zmarł Bobby Usner, trzykrotny zwycięzca Indianapolis 500 oraz wielu innych ważnych wyścigów. Amerykanin brylował na torach na od końca lat 60' do początku 80'. Udało mu się nawet raz wystartować w Formule 1 podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych. To potężna strata dla świata motorsportu, bowiem odeszła wyjątkowa postać.

  • Nie żyje Bobby Usner, były amerykański kierowca wyścigowy
  • W trakcie swojej kariery udało mu się wygrać 38 zawodów, w których startował
  • Jego rekord zwycięstw w Indianapolis 500 w trzech różnych dekadach wciąż zostaje niepobity

Zmarł Bobby Usner, wybitny amerykański kierowca wyścigowy, który ma na swoim koncie trzy zwycięstwa w wyjątkowo prestiżowym wyścigu Indianapolis 500. W serii IndyCar odniósł łącznie 35 zwycięstw, ale w sumie podczas swoich startów udało mu się wygrać 38 wyścigu.

Odszedł w słusznym wieku, bowiem mając 87 lat. Cały świat motorsportu jest pogrążony w żałobie. Rodzina sportowca poinformowała, iż przyczyny jego śmierci były naturalne.

Zmarł Bobby Usner, w przeszłości był wielkim kierowcą wyścigowym

Bobby Usner przez wielu Amerykanów i nie tylko, jest uważany za wybitnego kierowcę. W trakcie swoich startów udało mu się wygrać m.in. trzy wyścigi niezwykle prestiżowego Indianapolis 500. Mało tego. Do dziś pozostaje on jedynym zawodnikiem, któremu tej sztuki udało się dokonać w trzech różnych dekadach, bowiem jego triumfy miał miejsce w 1968, 1975 oraz 1981 roku.

NENT Group odważnie wchodzi na rynek i myśli o pokazywaniu skokówNENT Group odważnie wchodzi na rynek i myśli o pokazywaniu skokówCzytaj dalej

Amerykanin był również dwukrotnym mistrzem USAC w 1968 i 1974 roku oraz dwukrotnym wicemistrzem CART. Łącznie w latach 1955-1982 wziął udział w 258 wyścigach. Wygrał 38, natomiast 52 razy startował z pole position.

Były kierowca w 1968 roku zanotował swój jedyny epizod w Formule 1, kiedy wziął udział w Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Startu w Watkins Glen jednak nie ukończył. Karierę zakończył jako 47-latek w 1981 roku po tym, jak pozbawiono go zwycięstwa w Indianapolis 500 za nieregulaminowe wyprzedzanie rywali. Po kilku miesiącach przywrócono mu wygraną, ale nałożono karę w wysokości 40 tysięcy dolarów. W 1990 roku został wprowadzony do galerii sław Indianapolis Motor Speedway.

Pochodził z wyjątkowo wyścigowej rodziny. Wiele lat spędził również za mikrofonem

Usner urodził się w 1934 roku w Colorado Springs. Wychował się w rodzinie, której sporty wyścigowe miały szczególne znaczenie.

Jego brat i wujek - obaj mieli na imię Al - również odnieśli wygrane w Indy 500. Niestety jednak wyścigi pokazały swoją mroczną stronę, gdyż drugi z braci – Jerry, w 1959 roku zginął w trakcie zawodów.

Po zakończeniu kariery Bobby Unser komentował wyścigi IndyCar dla NBC, ABC i ESPN. Najczęściej jego komentarza można było posłuchać na antenach ABC, dla której Bobby Usner pracował w latach 1987-2001.

Legendarny amerykański kierowca zmarł 2 maja br. Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Jego śmierć jest opłakiwana przez trzecią żonę Marsję Sale, czwórkę dzieci z dwóch poprzednich małżeństw oraz całe środowisko pasjonatów motorsportu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł