Swiatsportu.pl
Świeczka zmarł

webandi/pixabay.com

Nie żyje były mistrz świata w wioślarstwie, Filippo Mondelli

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Zmarł Filippo Mondelli, mistrz świata w wioślarstwie z 2018 roku i dwukrotny mistrz Europy oraz wielokrotny medalista obu imprez tej rangi. Odszedł w bardzo młodym wieku, bo miał zaledwie 26 lat. Zmagał się z wyjątkowo groźną chorobą, która okazała się od

  • Nie żyje Filippo Mondelii

  • Były wioślarski mistrz świata u Europy zmarł wczoraj zaledwie w wieku 26 lat

  • Włoch chorował na raka kości, który był przyczyną jego śmierci

Nie żyje Filippo Mondelli. Włoski wioślarz należał do zawodników ze ścisłej czołówki. Wraz z kolegami zdobył wiele medali na mistrzostwach świata i Europy m.in. wygrywając trzy starty. Niestety kolejnego krążka młody zawodnik już nie zawiesi na swojej szyi.

Zaledwie 26-latek zmarł po niespełna dwóch latach zmagania się z poważną chorobą, jaką był rak kości. W 2020 roku ogłosił, że na jakiś czas musi przerwać swoją sportową karierę, której nie udało i już nie uda mu się nigdy wznowić.

Filipo Mondelli wielokrotnie rywalizował z Polakami

Filippo Mondelli był jednym z czołowych wioślarzy ostatnich lat. Włoch miał okazję wielokrotnie rywalizować z reprezentantami Polski z czwórki podwójnej. Obie osady od kilku lat walczyły ze sobą w finałach najważniejszych regat.

Dla polskich kibiców szczególnie pamiętny może być finał z 2018 roku podczas mistrzostw Europy w Glasgow, kiedy to Włosi (Andrea Panizza, Luca Rambaldi, Filippo Mondelli, Giacomo Gentili) wywalczyli złoty medal, a „Biało-Czerwonym” przypadł brązowy krążek.

W tym samym roku, w bułgarskim Płowdiw, Mondelli wraz z kolegami został mistrzem świata. Polska czwórka podwójna w finale dopiero jako szósta przekroczyła linię mety. Ostatnim startem zmarłego Włocha w karierze, były mistrzostw świata w Linz Ottensheim w 2019 roku. Wówczas to nasza osada okazała się lepsza od rywali z Półwyspu Apenińskiego, bo sięgnęła po srebro, a Włosi dopłynęli na trzecim miejscu.

Tym występem m.in. Polacy i Włosi wywalczyli kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Tokio. Mondelli podkreślał, że pomimo przerwy spowodowanej chorobą, start w Japonii i jest jednym z jego największych sportowych marzeń. Niestety 26-latek tego momentu już nie doczeka.

Włoski wioślarz zmarł po walce z rakiem kości

Filippo Mondelli w zeszłym roku był zmuszony przerwać swoją karierę, ze względu na gorszy stan zdrowia. Rak kości coraz poważniej odbijał się na organizmie włoskiego wioślarza. Początkowo zainfekowana była lewa noga, następnie wykonano mu bardzo poważną operację.

Niestety wczoraj wieczorem przekazano informację, że zaledwie 26-letni Mondelli, który ma na koncie mistrzostwo świata i dwa brązowe medale tej imprezy oraz dwa mistrzostwa i wicemistrzostwo Europy, zmarł.

Były mistrz świata zmarł w czwartek nad ranem w Mediolanie. Władze Włoskiej Federacji Wioślarskiej poprosiły, aby wszystkie osady z tego kraju podczas startów w Pucharze Świata w Zagrzebiu pływały z czarnymi wstążkami, które startują dzisiaj. To piękny gest ze strony włoskiego związku.

Źródło: TVP Sport

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Legia Warszawa mistrzem Polski. Nie musiała nawet wybiegać na boisko, historyczne osiągnięcie Wojskowych

  • Prawda o ciężkiej chorobie Justyny Kowalczyk wyszła na jaw. Mistrzyni przeszła przez piekło, bolesne wyznanie

  • Wstrząsające wyznanie Katarzyny Skowrońskiej. Legendarny selekcjoner chciał użyć wobec niej przemocy

Tagi:

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska Niemcy Rugby

Inne sporty

Wielkie zwycięstwo Polaków nad Niemcami. Kapitalna druga połowa dała zwycięstwo

Czytaj więcej >
Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Inne sporty

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Czytaj więcej >
Dawid Migas

Inne sporty

Dawid Migas-wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie, który mieszka w piwnicy

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Europy pływanie Radosław Kawęcki

Inne sporty

Radosław Kawęcki mistrzem Europy!

Czytaj więcej >

Inne sporty

Nie żyje wybitny polski olimpijczyk Edward Fender

Czytaj więcej >
Paweł Juraszek na mistrzostwach Europy

Inne sporty

Paweł Juraszek brązowym medalistą mistrzostw Europy w pływaniu

Czytaj więcej >