Swiatsportu.pl
Świeczka zmarł

webandi/pixabay.com

Nie żyje były mistrz świata w wioślarstwie, Filippo Mondelli

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Zmarł Filippo Mondelli, mistrz świata w wioślarstwie z 2018 roku i dwukrotny mistrz Europy oraz wielokrotny medalista obu imprez tej rangi. Odszedł w bardzo młodym wieku, bo miał zaledwie 26 lat. Zmagał się z wyjątkowo groźną chorobą, która okazała się od

  • Nie żyje Filippo Mondelii

  • Były wioślarski mistrz świata u Europy zmarł wczoraj zaledwie w wieku 26 lat

  • Włoch chorował na raka kości, który był przyczyną jego śmierci

Nie żyje Filippo Mondelli. Włoski wioślarz należał do zawodników ze ścisłej czołówki. Wraz z kolegami zdobył wiele medali na mistrzostwach świata i Europy m.in. wygrywając trzy starty. Niestety kolejnego krążka młody zawodnik już nie zawiesi na swojej szyi.

Zaledwie 26-latek zmarł po niespełna dwóch latach zmagania się z poważną chorobą, jaką był rak kości. W 2020 roku ogłosił, że na jakiś czas musi przerwać swoją sportową karierę, której nie udało i już nie uda mu się nigdy wznowić.

Filipo Mondelli wielokrotnie rywalizował z Polakami

Filippo Mondelli był jednym z czołowych wioślarzy ostatnich lat. Włoch miał okazję wielokrotnie rywalizować z reprezentantami Polski z czwórki podwójnej. Obie osady od kilku lat walczyły ze sobą w finałach najważniejszych regat.

Dla polskich kibiców szczególnie pamiętny może być finał z 2018 roku podczas mistrzostw Europy w Glasgow, kiedy to Włosi (Andrea Panizza, Luca Rambaldi, Filippo Mondelli, Giacomo Gentili) wywalczyli złoty medal, a „Biało-Czerwonym” przypadł brązowy krążek.

W tym samym roku, w bułgarskim Płowdiw, Mondelli wraz z kolegami został mistrzem świata. Polska czwórka podwójna w finale dopiero jako szósta przekroczyła linię mety. Ostatnim startem zmarłego Włocha w karierze, były mistrzostw świata w Linz Ottensheim w 2019 roku. Wówczas to nasza osada okazała się lepsza od rywali z Półwyspu Apenińskiego, bo sięgnęła po srebro, a Włosi dopłynęli na trzecim miejscu.

Tym występem m.in. Polacy i Włosi wywalczyli kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Tokio. Mondelli podkreślał, że pomimo przerwy spowodowanej chorobą, start w Japonii i jest jednym z jego największych sportowych marzeń. Niestety 26-latek tego momentu już nie doczeka.

Włoski wioślarz zmarł po walce z rakiem kości

Filippo Mondelli w zeszłym roku był zmuszony przerwać swoją karierę, ze względu na gorszy stan zdrowia. Rak kości coraz poważniej odbijał się na organizmie włoskiego wioślarza. Początkowo zainfekowana była lewa noga, następnie wykonano mu bardzo poważną operację.

Niestety wczoraj wieczorem przekazano informację, że zaledwie 26-letni Mondelli, który ma na koncie mistrzostwo świata i dwa brązowe medale tej imprezy oraz dwa mistrzostwa i wicemistrzostwo Europy, zmarł.

Były mistrz świata zmarł w czwartek nad ranem w Mediolanie. Władze Włoskiej Federacji Wioślarskiej poprosiły, aby wszystkie osady z tego kraju podczas startów w Pucharze Świata w Zagrzebiu pływały z czarnymi wstążkami, które startują dzisiaj. To piękny gest ze strony włoskiego związku.

Źródło: TVP Sport

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >