Nie żyje działacz Żródło: pexels/rahul

Nie żyje Andrzej Syska. Organizator Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Juniorów po Ziemi Łódzkiej miał 67 lat

11 Marzec 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Nie żyje jedna z najbardziej znanych postaci polskiego kolarstwa. Media w Polsce obiegła informacja, że w poniedziałek zmarł Andrzej Syska organizator wielu wyścigów, w których swoje kariery zaczynały wielkie gwiazdy kolarstwa. Był wielkim sympatykiem sportu. Miał 67 lat.

  • Nie żyje Andrzej Syska wielki społecznik i organizator wielu wyścigów kolarskich
  • Na organizowanych przez niego wyścigach karierę rozpoczynał m.in. Michał Kwiatkowski
  • Syska zmarł w poniedziałek, miał 67 lat

Nie żyje jeden z największych sympatyków i działaczy kolarstwa w Polsce. Media poinformowały, że w poniedziałek zmarł Andrzej Syska. Na razie nie wiadomo co było przyczyną jego śmierci. Miał 66 lat.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 8 marca zmarł Andrzej Syska, wielki sympatyk kolarstwa, dyrektor i organizator wyścigów - przekazał Polski Związek Kolarski na swojej stronie internetowej.

Nie żyje Andrzej Syska

Syska przez lata był znany jako organizator wyścigów dla juniorów. To właśnie dzięki jego staraniom powołano do życia Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów po Ziemi Łódzkiej, który okazał się bramą do kariery dla wielu zawodników.

Jednym z najbardziej znanych triumfatorów tego wyścigu jest Michał Kwiatkowski, który zwyciężył w 2007 roku. Zaledwie 7 lat później Polak zostanie mistrzem świata, a później także wygra Tour de Polgne i jeden z etapów Tour de France.

Jacek Magiera przestaje być selekcjonerem reprezentacji do lat 19Jacek Magiera przestaje być selekcjonerem reprezentacji do lat 19Czytaj dalej

Syska przez wiele lat był dyrektorem Wyścigu Kolarskiego Juniorów po Ziemi Łódzkiej. Do tego przez lata zasiadał na fotelu prezesa Stowarzyszenia "Akcja dla Kolarstwa". Jego pasją było nie tylko kolarstwo, ale cały sport.

Pasjonował się historią regionalnego sportu w szczególności Łasku, z którego pochodził oraz okolic. Dzięki jego staraniom na nowo powołano do życia Pogoń Łask Kolumna, która grała nawet na poziomie IV Ligi.

Kibice żegnają pasjonata sportu

Zapoczątkował rozgrywany do dziś Memoriał Czesława Mirosa, z którym się przyjaźnił i wspólnie działał na rzecz lokalnego sportu. Do tego przez wiele lat pracował przy organizacji różnych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży.

Swoje zaangażowanie w sport realizował także na poziomie samorządowym. Przez lata pełnił funkcję przewodniczącego rady sportu powiatu łaskiego. Lokalne media podkreślają, że zawsze był uśmiechnięty i serdeczny.

Wiadomość o śmierci Syska wywołała poruszenie wśród kibiców. "Ogromna strata. Będziemy pamiętać", "Żegnaj Andrzeju" - pisali poruszeni fani, nie tylko kolarstwa, ale całego sportu.

- Składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie zmarłego - napisał Polski Związek Kolarski w krótkim pożegnaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł