Swiatsportu.pl
Siedziba UEFA

AFP/EAST NEWS

Mecz eliminacji MŚ w piłce nożnej Hiszpania - Kosowo zostanie odwołany?

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Spotkanie eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Hiszpanią a Kosowem jest poważnie zagrożone. Kosowo zagroziło, że nie przystąpi do meczu, jeśli federacja kraju z Półwyspu Iberyjskiego wreszcie nie uzna jego niepodległości. Chodzi o poszanowanie hymnu oraz

  • Mecz eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Hiszpanią a Kosowem jest poważnie zagrożony

  • Wszystko za sprawą groźby Kosowa, które chce poszanowania swoich symboli przez hiszpańską federację

  • Starcie zaplanowane jest na 31 marca

Pandemia koronawirusa mocno odbija się na organizacji piłkarskich i sportowych zawodów. W przypadku meczu Hiszpanii z Kosowem może przeszkodzić jednak zupełnie inna kwestia. Po raz kolejny potwierdza się bowiem, że polityka jest nieodłączną częścią sportu.

Kosowo zagroziło bojkotem spotkania z „La Furia Roja”, które powinno odbyć się 31 marca. Groźba postawiona przez państwo powstałe w 2008 roku ma związek z nieuznawaniem jego niepodległości przez Hiszpanię. Federacja piłkarska Kosowa żądała poszanowania swoich symboli przez związek piłkarski z Półwyspu Iberyjskiego, który jak na razie nie zamierza na to przystać i proponuje inne rozwiązanie.

Mecz eliminacji mistrzostw świata między Hiszpanią i Kosowem może się nie odbyć

Hiszpania jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, które oficjalnie nie uznają suwerenności Kosowa. Federacja piłkarska tego państwa jest członkiem UEFA i FIFA od 2016 roku i przy okazji spotkań tego zespołu z niektórymi rywalami pojawiają się poważne problemy na podłożu politycznym.

Tak właśnie jest w przypadku najbliższego spotkania Kosowa z Hiszpanią. Do starcia ma dojść 31 marca na stadionie Sevilli. Kosowo domaga się, aby tamtejsza federacja poszanowała jego flagę oraz hymn, do czego według aktualnego scenariusza wcale nie dojdzie. Z informacji pojawiających się w hiszpańskich mediach wynika, że flagi obu państw nie zostaną zaprezentowane przed tym meczem i nie będzie też odgrywany hymn Kosowa. Nie wiadomo za to, czy Hiszpanie planują również porzucić ogrywanie swojego hymnu.

Władze Kosowa są oburzone takimi planami i określają tę decyzję „prowokacją” i wielce prawdopodobne, że w UEFA będzie musiała interweniować w tej sprawie, jeśli mecz ma faktycznie dojść do skutku. Jeśli nie obu stronom nie uda się osiągnąć porozumienia, wówczas Kosowianie prawdopodobnie zbojkotują spotkanie i nie pojawią się na murawie.

To prawdopodobnie początek podobnych problemów

Niestety, ale wydaje się, że to pierwszy i nie ostatni tego typu problem Kosowa przy okazji tegorocznych eliminacji mistrzostw świata. Reprezentacja kraju z Bałkanów trafiła bowiem do grupy również zespołami Szwecji, Grecji i Gruzji, a tak się składa, że dwa państwa z tego grona również nie uznają jego niepodległości.

Mowa o Grecji i Gruzji. Jeśli w przypadku spotkań z tymi zespołami również pojawią się podobne problemy, wówczas zagrożona będzie organizacja aż trzech meczów. Dlatego wydaje się, że w tej sytuacji kluczowa wręcz będzie interwencja UEFY.

Eliminacje do mistrzostw świata w strefie europejskiej rozpoczną się w marcu i potrwają do listopada 2021 roku. Polska swoje pierwsze spotkanie rozegra z Węgrami na wyjeździe 25 marca, a następnie z Andorą 28 i Anglią 31 marca. Poza tym przeciwnikami w naszej grupie są jeszcze Albania i San Marino.

Źródło: Interia Sport

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Tak polscy skoczkowie świętowali brązowy medal (WIDEO)

  • Jan Błachowicz obronił tytuł mistrza świata UFC

  • Kamila Wybrańczyk wygrywa z Zusje na Fame MMA 9

Podobne artykuły

Holandia Ukraina Euro 2020

Piłka nożna

Holandia w dramatycznych okolicznościach wygrywa z Ukrainą, a Austria pokonuje Macedonię Płn.

Czytaj więcej >
Wojciech Kowalczyk

Piłka nożna

Wojciech Kowalczyk nazwał na antenie Roberta Lewandowskiego c***ą (WIDEO)

Czytaj więcej >
Hiszpania Polska Euro 2020

Piłka nożna

Reprezentacja Hiszpanii - wszystko co należy wiedzieć przed meczem z Polską

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski

Piłka nożna

Robert Lewandowski zmiażdżony przez portal goal.com. Jego bilans "jest żałosny"

Czytaj więcej >
Reprezentacja Niemiec

Piłka nożna

Wielki mecz w Monachium. Niemcy wysoko wygrywają z Portugalią

Czytaj więcej >
Skład Polaków Polska Hiszpania

Piłka nożna

Znamy skład Polaków na mecz z Hiszpanią. Paulo Sousa znów zaskoczył

Czytaj więcej >