Swiatsportu.pl
Piotr Żyła

CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Mało znana prawda o siostrze Piotra Żyły. Mogła zrobić karierę w sporcie

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Piotra Żyła nie jest jedynym członkiem swojej rodziny, który próbował swoich sił w zawodowym sporcie. Jak się okazuje siostra naszego nowo koronowanego mistrza świata również ma za sobą starty na międzynarodowych zawodach. Dorota Żyła uprawiała snowboard,

  • Piotra Żyła nie jest jedynym sportowcem w swojej rodzinie

  • Sił w zawodowstwie próbowała również siostra naszego mistrza świata

  • Dorota Żyła była snowboardzistką, ale jej obiecującą karierę powstrzymały kontuzje

Piotra Żyła ma za sobą bardzo udane mistrzostwa świata. Wiślanin na skoczni normalnej wywalczył złoty medal, a w konkursie drużynowym wraz z Andrzejem Stękałą, Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim sięgnął po brąz. Zawody w Oberstdorfie wreszcie pozwoliły naszemu zawodnikowi na zdobycie tytułu, na który zasługiwał, dzięki swojej znakomitej postawie na przestrzeni lat.

Szansę na być może równie obiecującą karierę w swojej rodzinie miał nie tylko Piotr, ale również jego siostra. Dorota Żyła próbowała podbić snowboardową rywalizacją na międzynarodowych zawodach. Jej kariera rozwijała się w drugiej połowie lat 90', ale zakończyła się szybciej, niż powinna. Wszystkiemu winne był kontuzje młodej zawodniczki.

Dwukrotnie złamanie nogi zakończyło karierę Doroty Żyły

Dorota Żyła uchodziła za utalentowaną zawodniczkę. Była reprezentantką Polski w snowboardzie i startowała na zawodach międzynarodowych m.in. razem z Jagną Marczułajtis. Jej najlepsze występy przypadły na drugą połowę lat 90., jednak starszej siostrze Piotra Żyły nie udało się spełnić marzeń o wielkiej karierze, którą przedwcześnie zakończyły bardzo poważne kontuzje.

Żyła doznała dwukrotnego złamania nogi, o czym mówiła niegdyś w rozmowie w „Przeglądem Sportowym” mama rodzeństwa, Pani Ewa.

- Pierwszy wypadek był winą trenera, który nie zauważył, że urwała jej się klamra w butach. Dorota upadła, łamiąc kość strzałkową i piszczelową. Drugi raz połamała się w eliminacjach swojej konkurencji. Walnęła w śnieg, spojrzała tylko na nogę i krzyczała: Nie dotykajcie mnie! Wiem, co mi jest – wspominała kobieta.

Czym aktualnie zajmuje się siostra Piotra Żyły?

Dorota Żyła od wielu lat nie ma już nic wspólnego z wyczynowym spotem. Po odniesionych kontuzjach i przedwcześnie zakończonej karierze, siostra naszego skoczka poświęciła się pracy we wrocławskim laboratorium, jako biolożka.

Co ciekawe ze sportem, choć nie na najwyższym poziomie, związana była również babcia rodzeństwa Żyłów, która próbowała swoich sił w biegach narciarskich. Kobieta jednak nie może pochwalić się wielki osiągnięciami, a sukcesy udało jej się odnieść jedynie na poziomie regionalnym.

Przypomnijmy, że aktualnie Piotra Żyła i reszta skoczków mają przerwę od zawodów Pucharu Świata, w związku z odwołaniem Raw Air i brakiem organizacji zastępczych zawodów, o czym szerzej pisaliśmy tutaj. Zawodnicy „pierwszej ligi” skoków narciarskich pojawią się ponownie na starcie 25 marca, podczas przedłużonego weekendu w Planicy.

Źródło: Przegląd Sportowy, Lelum.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

TVP pozyskała licencję do skoków narciarskich. To było jedyne możliwe rozwiązanie

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Nowe informacje ws. stanu zdrowia Klemensa Murańki.

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile: Reprezentacja Polski może mieć problem z wylotem z Rosji

Czytaj więcej >
Halvor Egner Granerud

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Halvora Egnera Graneruda, duży awans Piotra Żyły

Czytaj więcej >
Pilne skoki narciarskie

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Słabe skoki Polaków. Tylko dwóch Biało-Czerwonych w finale

Czytaj więcej >
Markus Eisenbichler

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Markus Eisenbichler wygrywa kwalifikacje. Pięciu Polaków w konkursie

Czytaj więcej >