Nie żyje Żródło: pixabay.com/kyasarin

Nie żyje Alojzy Łysko, legenda GKS Katowice

23 Marzec 2021 Mateusz DziubińskiMateusz Dziubiński

Nie żyje Alojzy Łysko, legendarny piłkarz i trener GKS-u Katowice. W swojej bogatej karierze występował także w barwach Ruchu Chorzów, z którym sięgnął po mistrzostwo Polski. Zanotował także występ w reprezentacji Polski, a po zakończeniu gry w piłkę, z powodzeniem pracował jako trener najlepszych klubów polskiej Ekstraklasy. Legendarny zwłaszcza na Górnym Śląsku Łysko zmarł w wieku 85 lat.

  • We wtorek GKS Katowice podał swoim kibicom niezwykle smutne wieści
  • W specjalnym komunikacie klub poinformował o śmierci Alojzego Łysko, byłego piłkarza i trenera
  • Łysko był mistrzem Polski i zaliczył jeden występ w barwach Biało-Czerwonych
  • Największe sukcesy odniósł jako trener właśnie z GKS-em Katowice, gdzie wybrano go “trenerem 50-lecia”

Nie żyje prawdziwa ikona polskiego futbolu ligowego Alojzy Łysko. Jako zawodnik sięgał po mistrzostwo kraju z Ruchem Chorzw i zadebiutował w reprezentacji Polski. Później już jako trener prowadził do kolejnych sukcesów GKS Katowice, gdzie wybrano go najlepszym szkoleniowcem 50-lecia klubu.

Nie żyje Alojzy Łysko, ikona GKS-u Katowice

Wtorkowy poranek przyniósł niezwykle smutne wiadomości dotyczące ikonicznego piłkarza i trenera licznych klubów polskiej ligi. GKS Katowice poinformował, że w wieku 85 lat zmarł Alojzy Łysko, były zawodnik i trener drużyny. Łysko to prawdziwa legenda tego klubu.

- Z ogromnym smutkiem informujemy, że w wieku 85 lat zmarł Alojzy Łysko, zasłużony piłkarz oraz trener - legenda GKS-u Katowice (...) Alojzy Łysko na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie oraz bliskim - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie “GieKSy”.

Niewiarygodny skok kombinatora norweskiego (WIDEO)Niewiarygodny skok kombinatora norweskiego (WIDEO)Czytaj dalej

Alojzy Łysko przygodę z piłką zaczynał w klubie KS 20 Katowice, następnie reprezentował barwy Siemianowiczanki, Ruchu Chorzów i GKS Katowice. Najwięcej spotkań rozegrał w barwach “Niebieskich” i to z nimi osiągnął największy sukces jako piłkarz. W 1960 roku zdobył z Ruchem mistrzostwo Polski.

W 1964 roku otrzymał szansę debiutu w reprezentacji Polski. Wystąpił w meczu Polaków z Irlandią Północą, który nasi piłkarze wygrali 1:0. Był to jedyny występ Alojzego Łysko w narodowych barwach.

Bogata kariera piłkarska, ale i trenerska. Alojzy Łysko został legendą

Przez sześć lat występował w GKS-ie Katowice, w którym w 1973 roku zakończył karierę piłkarską. Pozostał jednak przy piłce i rozpoczął pracę na stanowisku trenera. Pracował m.in. w Szombierkach Bytom, Górniku Zabrze, Zagłębiu Lubin i Ruchu Chorzów. Największe sukcesy odniósł jednak z drużyną z Katowic.

Alojzy Łysko dwukrotnie obejmował prowadzenie drużyny ze stadionu przy ulicy Bukowej. W latach 1985-1987 udało mu się wygrać s GKS-em Katowice Puchar Polski. W finale na Stadionie Śląskim jego drużyna rozbiła Górnika Zabrze 4:1. Do dziś jest to jeden z najważniejszych meczów w historii klubu.

Łysko ponownie zasiadł na ławce katowickiej drużyny 1990 roku i przez następne dwa lata dołożył do klubowej gabloty kolejne trofea. GKS ponownie sięgnął po Puchar Polski, tym razem po zwycięstwie 1:0 nad Legią Warszawa. Katowiczanie zostali także wicemistrzami Polski i zdobyli Superpuchar kraju.

W 2014 roku podczas obchodów 50-lecia klubu Alojzy Łysko został wybrany najlepszym trenerem w historii klubu. Ostatnim klubem, jaki prowadził w bogatej karierze, był zespół MKS Siemianowice Śląskie. Zakończył tam pracę w 2008 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł