Swiatsportu.pl
Igrzyska olimpijskie bez kibiców

EUGENE HOSHIKO/AFP/East News

Oficjalnie: igrzyska olimpijskie bez kibiców spoza Japonii. Zapadła ostateczna decyzja

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Piotr Bernaciak

Udostępnij:

Igrzyska olimpijskie w Tokio miały odbyć się w zeszłym roku, jednak zostały odwołane, podobnie jak wszystkie większe imprezy sportowe. Odbędą się w tym roku, jednak w zupełnie odmienionej formie. Dziś zapadła decyzja o braku pozwolenia na wejście kibiców

Igrzyska olimpijskie w Tokio miały odbyć się w zeszłym roku, jednak w związku z pandemią wydarzenie zostało odwołane. Organizatorzy od samego początku przekonywali, że decyzja o zastosowaniu takiego rozwiązania jest dla nich trudna, jednak konieczna w obecnie panującej sytuacji. Podkreślali także, że igrzyska odbędą się w najbliższym możliwym terminie, który zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

Tak też się stało, a słynny turniej przełożony został na 2021 rok. Wiele wskazywało na to, że uda się go zorganizować w normalnych warunkach, jednak teraz wiemy już, że nie będzie to możliwe. Wszystko przez pandemię, która odmieniła życie każdego z nas. Zmiany dotkną także przebiegu igrzysk olimpijskich, które mają zostać zorganizowane za kilka miesięcy.

Niestety, dziś podjęto decyzję, która na pewno zasmuci tysiące kibiców. Organizatorzy ogłosili bowiem, że po raz pierwszy w historii na trybunach nie pojawią się kibice z innych krajów, co jest spowodowane staraniem o zdrowie sportowców i o sprawny przebieg całej imprezy. Decyzja, choć konieczna, wywołała smutek wśród fanów sportu. W tym roku nie będą oni mogli wspierać swoich ulubieńców pomimo różnych obostrzeń.

Igrzyska olimpijskie w Tokio bez kibiców spoza Japonii

Szef MKOL Thomas Bach stwierdził wprost, że jest to decyzja trudna, lecz konieczna, bowiem "bezpieczeństwo jest priorytetem". Trudno się z nim nie zgodzić i choć jest to pierwsza taka decyzja w historii, to trudno się z nią kłócić. Sytuacja pandemiczna na całym świecie wciąż nie została przecież opanowana i nie ma pewności, że udałoby się zapewnić bezpieczne warunki oglądania zawodów każdemu widzowi, który przyleci do Japonii.

Plotki na temat potencjalnej decyzji o zamknięciu Japonii dla zagranicznych kibiców pojawiały się już od dłuższego czasu. Już wcześniej miała natomiast zapaść decyzja o tym, że wolontariusze pracujący przy zawodach również mogą być tylko Japończykami, choć przez bardzo wiele lat wyglądało to zupełnie inaczej. Dotychczas przy IO pracowali ludzie z całego świata, którzy troszczyli się o to, by organizacja stała na najwyższym poziomie.

- Bardzo chcielibyśmy mieć pełne trybuny z ludźmi z całego świata, ale dopóki nie będziemy przygotowani na ich przyjęcie i dopóki sytuacja medyczna w Japonii nie będzie perfekcyjna, dopóty trudno będzie nam mówić o wpuszczaniu osób z zagranicy - mówił niedawno Seiko Hashimoto, szef japońskiego komitetu olimpijskiego, cytowany przez Sport.pl.

Decyzja została podjęta odpowiednio wcześnie, by kibice mogli zaplanować najbliższe miesiące i zrezygnować z planów odwiedzenia Japonii odpowiednio wcześnie. Władze chciały również zareagować przed zapaleniem znicza olimpijskiego, do czego dojść ma już za kilka dni.

Igrzyska olimpijskie zmieniają swoją organizację

Igrzyska olimpijskie w Tokio w 2021 roku będą pierwszą imprezą olimpijską organizowaną w dobie pandemii, jednak organizatorzy przekonują, że wszystkie formalności zostaną dopilnowane, a cała impreza odbędzie się w sposób bezpieczny nie tylko dla sportowców, ale również japońskich kibiców.

Początek igrzysk olimpijskich zaplanowany jest na 23 lipca, a zakończą się one 8 sierpnia. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Znamy ostateczną listę powołanych do reprezentacji Polski na marcowe zgrupowanie

  • Apoloniusz Tajner widzi następców Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. "Mają na to papiery"

  • Tragedia w rodzinie Ireneusza Jelenia. Stracił brata, grali razem w klubie

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >