Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Nie żyje Bernard Tapie, autor wielkich sukcesów Olympique Marsylia
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:51

Nie żyje Bernard Tapie, autor wielkich sukcesów Olympique Marsylia

tt omars
twitter.com/Olympique Marsylia

Olympique Marsylia, jego piłkarz i kibice opłakują dzisiaj stratę prawdziwej legendy klubu. W wieku 78 lat zmarł Bernard Tapie, wieloletni właściciel klubu. To właśnie za czasów jego rządów Marsylia stała się klubową potęgą we Francji i Europie i sięgnęła m.in. po zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

  • Olympique Marsylia i cała Francja pogrążyły się w niedzielę w żałobie

  • W wieku 78 lat zmarł Bernard Tapie, legendarny właściciel klubu i autor jego wielkich sukcesów pod koniec ubiegłego wieku

  • Tapie od lat zmagał się z ciężkimi chorobami. Wykryto u niego ciężki nowotwór żołądka i przełyku

Olympique Marsylia i jego fani pogrążyli się dzisiaj w żałobie. Potwierdzono, że w wieku 78 lat zmarł Bernard Tapie, legendarny właściciel i prezydent klubu. Za jego rządów Marsylia przeżywała najlepszy okres w swej historii.

Olympique Marsylia opłakuję stratę wielkiej legendy

Olympique Marsylia i cała piłkarska Francja pogrążyły się dzisiaj w żałobie. W wieku 78 lat zmarł Bernard Tapie. Multimilioner przez lata był właścicielem klubu z Marsylii i doprowadził go do wielkich sukcesów.

Tapie dorobił się wielkich pieniędzy, skupując firmy będące bliskie bankructwa. Wśród nich był m.in. Adidas, dzisiejszy potentat branży odzieżowej i obuwniczej. Przygodę w branży sportowej zaczął od założenia grupy kolarskiej La Vie Claire, która w 1985 roku dzięki Bernardowi Hinaultowi sięgnełą po triumf w Tour de France.

Olympique Marsylia Tapie przejął natomiast w 1986 roku i w kolejnych latach uczynił z klubu potęgę na arenie krajowej i międzynarodowej. Piłkarze Olympique pięć razy z rzędu zdobyli mistrzostwo Francji. Jedno zostało im później odebrane w związku ze słynną aferą korupcyjną. 

W 1991 roku Olympique Marsylia dotarł do finału Pucharu Europy. W nim musiał jednak uznać wyższość Crveny Zvezdy Belgrad. Już dwa lata później Marsylia jednak znów awansowała do finału i tym razem mogła cieszyć się z końcowego triumfu. Marsylczycy pokonali 1:0 AC Milan.

Bernard Tapie sprawował rządy w klubie w latach 1986-1995. W tym czasie w drużynie występowało wielu piłkarzy, którzy dzisiaj cieszą się statusem legend. Wielkie kariery po występach w Olympique zrobili m.in. Fabien Barthez, Eric Cantona, Didier Deschamps, czy Marcel Desailly.

Tapie wycofał się ze sportu po wspominanej aferze korupcyjnej, w której jego klubowi udowodniono winę. Marsylia w sezonie 1992/1993 miała ustawić spotkanie, za co odebrano jej jeden tytuł mistrzowski i karnie zdegradowano do drugiej ligi. 

Nie żyje Bernard Tapie. Od lat ciężko chorował

Bernard Tapie od kilku lat ciężko chorował. W 2018 roku zdiagnozowano u niego nowotwór żołądka oraz przełyku. Francuz zmarł 3 października 2021 roku. Smutną informację potwierdziła jego rodzina. 

Źródło: Olympique Marsylia

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane