Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Nie żyje były piłkarz FC Barcelony - Josep Franch Xargay
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:37

Nie żyje były piłkarz FC Barcelony - Josep Franch Xargay

Nie żyje
Alicja/pixabay.com

Zmarł były piłkarz FC Bareclony - Josep Franch Xargay. Hiszpan występował na pozycji prawoskrzydłowgo i prawego obrońcy, a kibice pamiętający jego grę do dziś wspominają, że nigdy się nie męczył. W "Blaugraną" był bliski zdobycia Pucharu Zdobywców Pucharów w 1969 roku. Odszedł w wieku 77 lat.

  • Nie żyje Josep Franch Xargay

  • Hiszpan był piłkarzem FC Barcelony w latach 1968-1971

  • Zapamiętano go jako zawodnika o wyjątkowej wytrzymałości

Zmarł Josep Franch Xargay, były piłkarz FC Barcelony, który był jej zawodnikiem w latach 1968-1971. Hiszpan na początku kariery występował na prawym skrzydle, ale z biegiem czasu przesunięto go do tylnej formacji i przemianowano na prawego obrońcę.

Xargay nie był wybitnym zawodnikiem, ale było kilka elementów, które wyróżniały go na tle reszty. Urodzony w Santa Cristina d'Aro gracz charakteryzował się nie tylko konsekwentną i odpowiedzialną grą, ale przede wszystkim niesamowitą wytrzymałością.

Niespełniona kariera w FC Barcelonie

Josep Franch Xargay rozpoczynał swoją piłkarską karierę w barwach CE Banyoles, z którego przeszedł następnie do UE Figueres, aby zostać zawodnikiem Girony, gdzie spędził dwa lata.

W 1968 roku trafił wreszcie do FC Barcelony. Tam nie zrobił oszołamiającej kariery, bowiem w ciągu trzech sezonów wystąpił dla niej tylko w 17 ligowych spotkaniach na poziomie w La Liga.

W 1969 roku był bliski zdobycia najważniejszego trofeum w życiu, czyli triumfu w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów. W finale lepszy okazał się jednak Slovan Bratysława, który wygrał 3:2.

Dwa lata później wygrał jedyne rozgrywki na najwyższym poziomie w trakcie swojej kariery. Wraz z FC Barceloną triumfował w rozgrywkach Pucharu Króla, który istniał wówczas pod nazwą Puchar Generalissimusa. Ostatnie cztery lata gry w piłkę kontynuował w barwach Ce Sabadelli i udało mu się z nią awansować do Segunda Division.

Zmarł Josep Franch Xargay

Hiszpański dziennik "Marca" wspomina, że "Inni piłkarze mówili, że jest zawodnikiem, który nigdy się nie męczy", mając na myśli grę właśnie Josepa Francha Xargaya.

Hiszpan oo zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się biznesem. Działał w branży budowlanej oraz hotelarskiej.

Zmarł wczoraj, czyli 19 maja w jednym z barcelońskich szpitali, o czym poinformowały media z Półwyspu Iberyjskiego. Do informacji publicznej nie podano przyczyn jego śmierci. Odszedł w wieku 77 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane