Swiatsportu.pl
Zmarł świeczka

webandi/pixabay

Nie żyje Józef Gałeczka, były reprezentant Polski i legenda Zagłębia Sosnowiec

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Zmarł były reprezentant Polski w piłce nożnej i legenda Zagłębia Sosnowiec, Józef Gałeczka. Jako piłkarz występował na pozycji prawoskrzydłowego, a po karierze zawodniczej poświęcił się pracy trenera. Odszedł w wieku 82 lat. "Straszna wiadomość" - powiedział Leszek Baczyński, Prezes Honorowy sosnowieckiego klubu.

  • Nie żyje Józef Gałeczka

  • Piłkarz był wielką postacią Zagłębia Sosnowiec

  • W trakcie kariery udało mu się 18-krotnie zagrać w reprezentacji Polski

Zmarł Józef Gałeczka, 18-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej oraz legenda Zagłębia Sosnowiec. To bez wątpienia bardzo smutny dzień dla sosnowieckiego środowiska zgromadzonego wokół klubu.

Były piłkarz oraz trener "Zagłębiaków" odszedł w wieku 82 lat. Kibice pamiętają go przede wszystkim z opanowanej do perfekcji sztuki gry głową. W 1964 został królem strzelców polskiej ekstraklasy.

Łukasz Piszczek LKS Goczałkowice-Zdrój

Klub Łukasza Piszczka sprowadził kolejnego piłkarza z przeszłością w Ekstraklasie

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Józef Gałeczka

Józef Gałeczka na początku swojej kariery był zawodnikiem Uni Foch Gliwice, a następnie lokalnego rywala, czyli Piasta. Najlepsze lata prawoskrzydłowy spędził w Zagłębiu Sosnowiec, które reprezentował 10 lat.

Podczas pobytu w Sosnowcu Gałeczka rozegrał 253 ligowe spotkania, w trakcie których strzelił 98 goli. Po zakończeniu kariery poświęcił się pracy trenera, a z Zagłębiem zdobył Puchar Polski jeszcze jako zawodnik i właśnie jako szkoleniowiec. Drużynę prowadził trzykrotnie w latach 1974-75, 1976-80 i 1987-89.

Dobre występy na polskich boiskach zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski. Piłkarz urodzony w Gliwicach debiutował w kadrze Polski 2 września 1962 w Poznaniu w przegranym 0:2 meczu z reprezentacją Węgier. W narodowych barwach zagrał w sumie 18 razy, pięciokrotnie pokonując bramkarzy rywali.

Zagłębie Sosnowiec żegna swoją legendę

Józef Gałeczka zmarł 7 lipca 2021 roku w wieku 82 lat. Ukochany klub byłego piłkarza i trenera nie zapomniał pożegnać swojej wielkiej postaci.

– Wielka postać polskiej piłki, nie tylko Zagłębia. Wspaniały piłkarz, trener i wychowawca. Straszna wiadomość – powiedział Leszek Baczyński, Prezes Honorowy Zagłębia w rozmowie z klubową stroną, który uczył się od Józefa Gałeczki trenerskiego fachu.

- Władze Klubu, sztab trenerski, piłkarze i pracownicy składają rodzinie zmarłego i przyjaciołom wyrazy głębokiego współczucia! - można przeczytać na stronie Zagłębia Sosnowiec.Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: