Swiatsportu.pl > Siatkówka > Vital Heynen odejdzie z reprezentacji Polski? Kluczowe będą wyniki wyborów na prezesa PZPS
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Vital Heynen odejdzie z reprezentacji Polski? Kluczowe będą wyniki wyborów na prezesa PZPS

Vital Heynen selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Vital Heynen odejdzie z reprezentacji Polski w siatkówce? Taki scenariusz może się ziścić jeszcze w tym roku, ale nie jest pewne, czy do tego w ogóle dojdzie. O przyszłości szkoleniowca nie zadecydują nawet wyniki na igrzyskach, czy mistrzostwach Europy. Kluczowe będzie to, kto zostanie nowym prezesem PZPS.

  • Przyszłość Vitala Heynena w Polsce może być niepewna

  • Wszystko będzie zależało od tego, jaką decyzję podejmie nowy prezes PZPS

  • Ten zostanie wybrany na stanowisko w połowie września

Vital Heynen z dużym powodzeniem prowadzi reprezentację Polski w siatkówce od 2018 roku. Pod jego wodzą "Biało-Czerwoni" obronili tytuł mistrzów świata z 2014 roku, wywalczyli dwa medale Ligi Narodów, brąz na mistrzostwach Europy oraz srebro w Pucharze Świata w 2019 roku.

Mimo wszystko nie można być pewnym, czy Belg pozostanie na swoim stanowisku, tym bardziej, jeśli z polską kadrą wygra już wszystko, czyli igrzyska olimpijskie i mistrzostwa Europy. Decydujący głos w sprawie przyszłości selekcjonera będzie miał nowy prezes PZPS, którego poznamy w połowie września.

Vital Heynen z reprezentacją Polski może dojść pod sufit

Belgijski szkoleniowiec z reprezentacją Polski w siatkówce osiągnął już wiele, ale jeśli wygra igrzyska olimpijskie i mistrzostwa Europy, to będzie mógł mieć problem, aby dać naszym siatkarzom coś więcej.

Często w takich przypadkach szkoleniowcy po prostu rezygnują z dalszej współpracy, bowiem wychodzą z założenia, że wykonali swoje zadanie i nie są w stanie zaproponować już niczego nowego podopiecznym oraz chcą szukać nowych wyzwań.

Niewykluczone, że Vital Heynen wyjdzie z takiego założenia i po prostu zrezygnuje za dalszego prowadzenia Polaków. Może też tak się zdarzyć, że jego wyniki na olimpiadzie w Tokio i ME będą po prostu dużo poniżej oczekiwań i jego pozycja zawiśnie na włosku, a nowy prezes PZPS zdecyduje się go zwolnić.

Wariant ze słabymi wynikami naszych siatkarzy jest raczej mało prawdopodobny, tym bardziej, kiedy spojrzymy na ich formę podczas ostatniej Ligi Narodów. Wydaje się, że utrzymanie posady przez Heynena będzie przede wszystkim zależało od nowego prezesa PZPS i jego planu na reprezentację Polski.

Obecny prezes PZPS wypowiedział się o przyszłości Belga

Jacek Kasprzyk sprawujący stanowisko prezesa PZPS od 2016 roku przyznał w rozmowie z portalem sport.pl, że w głównej mierze przyszłość Vitala Heynena będzie zależna od wyników wyborów na nowego szefa polskiej federacji.

- Co będzie po igrzyskach? Powiedzieliśmy sobie, że zajmiemy się tym po Tokio. Jeżeli będzie chciał zostać, będzie to możliwe. Natomiast być może będzie zmiana prezesa i zarządu. Nie chcielibyśmy narzucić "naszego" trenera nowemu zarządowi - przyznał Kasprzyk. Ponadto aktualny jeszcze prezes PZPS zdradził, że Belg pracuje i tak dłużej, niż pierwotnie zakładano, więc formuła pracy z karą może się już po prostu wypalić, choć patrząc na poczynania naszych siatkarz i samo zachowanie Heynena, to przynajmniej na razie próżno szukać w nich zmęczenia materiału.

Wybory nowego prezesa PZPS odbędą się 13 września br. podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów PZPS, które zostało przełożone z maja br.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane