Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny polski trener
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:43

Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny polski trener

Projekt bez tytułu - 2021-08-02T131738.368
fot. materiały prasowe AWFiS Gdańsk

Nie żyje wybitny trener polskich lekkoatletów trener Sławomir Nowak. Tragiczne informacje w poniedziałek przekazał Polski Związek Lekkiej Atletyki. Do tej pory utrzymały się niektóre rekordy ustanowione przez jego podopiecznych. Największe sukcesy odnosił, prowadząc reprezentanta Danii Wilsona Kipketera.

  • Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny szkoleniowiec lekkoatletyczny

  • Przez lata prowadził do wielkich sukcesów nie tylko polskich, ale także zagranicznych sportowców

  • Przez ostatnie lata zmagał się z chorobą Parkinsona

Nie żyje wybitny polski trener lekkiej atletyki Sławomir Nowak. O śmierci szkoleniowca w poniedziałek poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. W ostatnich latach Nowak zmagał się z chorobą Parkinsona. Miał 80 lat.

Nowak urodził się w 1941 roku w Kutnie i od najmłodszych lat był związany z Lekką Atletyk, a specjalizował się w dziesięcioboju i skoku o tyczce. Jego największym sukcesem w jego karierze zawodnika było mistrzostwo Polski z 1969 roku w skoku o tyczce. Do tego dorzucił brązowy medal w dziesięcioboju trzy lata wcześniej.

Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny trener

Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem. Jeszcze w 1969 roku Teresa Gierczak pod jego wodzą zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów przez płotki, a przy okazji czasem 13,3 s pobiła rekord Polski. Później została pierwszą żoną Nowaka.

Nowak poprowadził Gierczak do wyniku 12,91 s, a pomiar ręczny wskazywał nawet 12,51 s. Płotkarka pod jego wodzą sięgnęła w 1974 roku po brązowy medal mistrzostw Europy, a dwa lata wcześniej na igrzyskach w Monachium zajęła piąte miejsce.

Do jeszcze większych sukcesów poprowadził zawodniczki stołecznej Polonii i Gwardii Grażynę Robsztyn i Zofię Bielczyk. Ta pierwsza w 1980 roku pobiegła w czasie 12,36 s, co było ówczesnym rekordem świata. Do tego Robsztyn pod wodzą Nowaka została halową mistrzynią Europy. Bielczyk czasem 7,77 s pobiła halowy rekord świata.

W kolejnych latach Nowak pracował z wieloboistkami. Prowadzona przez niego Małgorzata Guzowska w 1985 roku w siedmioboju uzyskała 6616 punktów, co do tej pory pozostaje rekordem Polski. Guzowska została drugą żoną szkoleniowca.

Nowak zapisał się w historii lekkiej atletyki

Do tego Nowak odnosił wielkie sukcesy, prowadząc siedmioboistkę Marię Kamrowską-Nowak (trzecią żonę), która z wynikiem 6263 pkt, zajmuje szóste miejsce w historii Polski. Jego ostatnią podopieczną, która osiągnęła sukces na aremie międzynarodowej jest Kamila Chudzik, brązowa medalistka mistrzostw świata z 2009 roku (6494 pkt).

W latach 90. pracował z Kenijczykiem w barwach reprezentacji Danii - Wilsona Kipketera, który specjalizował się w biegu na 800 metrów. Nowak poprowadził zawodnika do rekordu świata 1:41.11, a także do trzech tytułów mistrza Świata (1995, 1997, 1999). Do tego Duńczyk pod jego wodzą sięgał po srebro igrzysk w Sidney (2000) i brąz w Atenach (2004).

Do tej pory wyniki osiągane przez Kipketera pod wodzą Nowaka są jednymi z najlepszych w historii. Jedynie obecny rekordzista świata Kenijczyk David Rudisha pobiegł szybciej od Duńczyka (1:40,91).

- Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego Pamięci! - zakończył PZLA w pożegnaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane