Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny polski trener
Nie żyje wybitny trener polskich lekkoatletów trener Sławomir Nowak. Tragiczne informacje w poniedziałek przekazał Polski Związek Lekkiej Atletyki. Do tej pory utrzymały się niektóre rekordy ustanowione przez jego podopiecznych. Największe sukcesy odnosił, prowadząc reprezentanta Danii Wilsona Kipketera.
Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny szkoleniowiec lekkoatletyczny
Przez lata prowadził do wielkich sukcesów nie tylko polskich, ale także zagranicznych sportowców
Przez ostatnie lata zmagał się z chorobą Parkinsona
Nie żyje wybitny polski trener lekkiej atletyki Sławomir Nowak. O śmierci szkoleniowca w poniedziałek poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki. W ostatnich latach Nowak zmagał się z chorobą Parkinsona. Miał 80 lat.
Nowak urodził się w 1941 roku w Kutnie i od najmłodszych lat był związany z Lekką Atletyk, a specjalizował się w dziesięcioboju i skoku o tyczce. Jego największym sukcesem w jego karierze zawodnika było mistrzostwo Polski z 1969 roku w skoku o tyczce. Do tego dorzucił brązowy medal w dziesięcioboju trzy lata wcześniej.
Nie żyje Sławomir Nowak, wybitny trener
Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem. Jeszcze w 1969 roku Teresa Gierczak pod jego wodzą zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów przez płotki, a przy okazji czasem 13,3 s pobiła rekord Polski. Później została pierwszą żoną Nowaka.
Nowak poprowadził Gierczak do wyniku 12,91 s, a pomiar ręczny wskazywał nawet 12,51 s. Płotkarka pod jego wodzą sięgnęła w 1974 roku po brązowy medal mistrzostw Europy, a dwa lata wcześniej na igrzyskach w Monachium zajęła piąte miejsce.
Do jeszcze większych sukcesów poprowadził zawodniczki stołecznej Polonii i Gwardii Grażynę Robsztyn i Zofię Bielczyk. Ta pierwsza w 1980 roku pobiegła w czasie 12,36 s, co było ówczesnym rekordem świata. Do tego Robsztyn pod wodzą Nowaka została halową mistrzynią Europy. Bielczyk czasem 7,77 s pobiła halowy rekord świata.
W kolejnych latach Nowak pracował z wieloboistkami. Prowadzona przez niego Małgorzata Guzowska w 1985 roku w siedmioboju uzyskała 6616 punktów, co do tej pory pozostaje rekordem Polski. Guzowska została drugą żoną szkoleniowca.
Nowak zapisał się w historii lekkiej atletyki
Do tego Nowak odnosił wielkie sukcesy, prowadząc siedmioboistkę Marię Kamrowską-Nowak (trzecią żonę), która z wynikiem 6263 pkt, zajmuje szóste miejsce w historii Polski. Jego ostatnią podopieczną, która osiągnęła sukces na aremie międzynarodowej jest Kamila Chudzik, brązowa medalistka mistrzostw świata z 2009 roku (6494 pkt).
W latach 90. pracował z Kenijczykiem w barwach reprezentacji Danii - Wilsona Kipketera, który specjalizował się w biegu na 800 metrów. Nowak poprowadził zawodnika do rekordu świata 1:41.11, a także do trzech tytułów mistrza Świata (1995, 1997, 1999). Do tego Duńczyk pod jego wodzą sięgał po srebro igrzysk w Sidney (2000) i brąz w Atenach (2004).
Do tej pory wyniki osiągane przez Kipketera pod wodzą Nowaka są jednymi z najlepszych w historii. Jedynie obecny rekordzista świata Kenijczyk David Rudisha pobiegł szybciej od Duńczyka (1:40,91).
- Polska lekkoatletyka poniosła niepowetowaną stratę. Cześć Jego Pamięci! - zakończył PZLA w pożegnaniu.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: