Swiatsportu.pl
Świeczka

pexels/rahul

Nie żyje Uros, brat legendarnego Primoża Peterki

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje Uros Peterka, były skoczek narciarski i brat legendarnego Primoża Peterki. Zawodnik zginął tragicznie w niedzielnym wypadku samochodowym w miejscowości Locica koło Vranska w Słowenii. Jadący motocyklem Peterka uderzył w samochód ciężarowy i zginął na miejscu. Miał 40 lat.

  • Nie żyje Uros Peterka, brat zdobywcy Pucharu Świata Primoża

  • Zawodnik w niedzielę, jadąc motocyklem, zderzył się z samochodem ciężarowym

  • Z byłym skoczkiem narciarskim jechał 10-letni chłopiec, który wyszedł z wypadku bez większych obrażeń

Nie żyje Uros Peterka, były słoweński skoczek narciarski. Przez całą swoją karierę pozostawał w cieniu osiągnięć swojego starszego brata Primoża, który dwukrotnie zdobywał Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Miał 40 lat.

W niedzielę wieczorem słoweńskie media poinformowały, że na drodze regionalnej Vransko-Trojane, w miejscowości Locica koło Vranska doszło do wypadku z udziałem samochodu ciężarowego i motocyklu.

Nie żyje brat Primoża Peterki - Uros

Miejscowa policja informuje, że 26-letni kierowca ciężarówki zaczął nawracać, zjechał na lewy pas i zderzył się z motocyklistą, którym okazał się były skoczek reprezentacji Słowenii. Były skoczek zmarł w drodze do szpitala.

Razem z Urosem Peterką jako pasażer jechało 10-letnie dziecko. Słoweńskie media informują, że chłopiec wyszedł z wypadku bez poważniejszych obrażeń. Podobnie jak kierowca samochodu ciężarowego.

Projekt bez tytułu - 2021-05-31T195154.023

Polki pokonały Koreanki 3:0. Nerwowa końcówka meczu

CZYTAJ DALEJ

Uros Peterka w młodości uchodził za wielki talent, ale nie zdołał się przebić do światowej czołówki. Nigdy nie wystąpił na poziomie Pucharu Świata, ale za to regularnie występował na poziomie Pucharu Kontynentalnego.

Debiut na zapleczu Pucharu Świata zaliczył w sezonie 1996/1997. W tej kampanii zdobył jedynie 2 punkty, za 29. miejsce wywalczone Saalfalden. Ostatecznie w swoim debiutanckim sezonie zaliczył 5 występów i zajął miejsce pod koniec trzeciej setki klasyfikacji generalnej.

Uros Peterka nie zrobił wielkiej kariery w skokach narciarskich

Najlepszym sezonem w jego wykonaniu była kampania 2001/2002, w którym zaliczył dwa miejsca na podium. Zajął drugie miejsce w amerykańskim Westby, a trzeci był we włoskim Gallio. W tamtym sezonie zdobył 244 punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, co dało mu na koniec 45. miejsce.

Na koniec swojej kariery zaliczył występy w FIS Cup, który jest uważany za trzeci poziom w skokach narciarskich. Swój ostatni występ w barwach reprezentacji Słowenii zaliczył w rodzimym Ljubnie. Zajął wtedy nawet 7 i 8 miejsce.

Ciągle pozostając w cieniu osiągnięć swojego brata, zdecydował się zakończyć karierę w 2006 roku, ale pozostał w środowisku skoków narciarskich. Peterka regularnie pojawiał się na zawodach weteranów.

Wystąpił na czterech mistrzostwach świata weteranów rozgrywanych kolejno w Villach, Rasnovie, Planicy i Szczyrku. Z tych imprez przywiózł trzy złote medale. Swój ostatni występ na skoczni zaliczył w Polsce, we wrześniu 2018 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Piotr Żyła nie trzyma medalu w domu. Wolał go oddać rodzicom

Czytaj więcej >
Trener Zbigniew Klimowkski

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski, trener naszych juniorów, ciężko przechodzi COVID-19

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Ujawniono zarobki Kamila Stocha. Polak wzbogacił się o miliony

Czytaj więcej >
Adam Małysz Apoloniusz Tajner

Skoki narciarskie

Adam Małysz przeraził Apoloniusza Tajnera w swoim legendarnym skoku

Czytaj więcej >
Michal Doleżal

Skoki narciarskie

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Zaskakująca prawda o siostrze Piotra Żyły

Czytaj więcej >