Swiatsportu.pl
nie żyje zawodnik

facebook.com/unialesznoks (pierwszy od lewej)

Nie żyje Włodzimierz Heliński

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje Włodzimierz Heliński, były czołowy polski żużlowiec. O śmierci byłego zawodnika poinformował jego były klub Unia Leszno. Heliński w swojej karierze zdobył 7 medali mistrzostw Polski, w tym 3 złote. W trakcie swojej kariery występował także w Star

  • Nie żyje jeden z najważniejszych polskich żużlowców lat 80., Włodzimierz Heliński

  • Swoje największe sukcesy odnosił w barwach Unii Leszno

  • Heliński w swoim dorobku ma trzy tytuły mistrza polski

Nie żyje Włodzimierz Heliński, jeden z najważniejszych polskich żużlowców lat 80. O śmierci byłego zawodnika poinformował jego klub Unia Leszno za pośrednictwem strony internetowej. Miał 65 lat.

Swoją karierę Heliński rozpoczynał w 1974 roku, kiedy uzyskał licencję. Na swój debiut w barwach Unii Leszno musiał czekać aż cztery lata. Dopiero w 1978 roku pojawił się po raz pierwszy w składzie klubu z Wielkopolski i wystąpił przeciwko Śląskowi Świętochłowice.

Nie żyje Włodzimierz Heliński

To był początek jego długiej i pięknej kariery w barwach Unii. Choć początkowo jego bilanse punktowe nie powalały na kolana, to już 1979 cieszył się z pierwszego tytułu mistrza Polski. Złoto do Leszna wróciło wtedy po 25. latach.

W kolejnych latach był jednym z liderów wielkopolskiej drużyny. W 1980 roku wszedł na najwyższy poziom i uzyskał średnią ponad 2 punktów na bieg. W tym samym roku poprowadził Unię do kolejnego tytułu mistrzowskiego.

Od tamtego sezonu zaliczał się do najlepszych polskich żużlowców. Regularnie osiągał średnią 2 punktów/bieg i poprowadził Unię do trzeciego mistrzostwa Polski w 1984 roku, ten tytuł jednak odebrano.

Rok później jego kariera, a także życie zawisło na włosku po dramatycznej kontuzji. Heliński na torze w Bydgoszczy złamał nogę w udzie. W tym mieście przeprowadzono także wstępne diagnozy, które okazały się błędne i pojawiła się obawa, że wda się zakażenie.

Odeszła legenda polskiego żużla

Heliński trafił do szpitala w Lubinie, gdzie dopiero tamtejsi lekarze byli w stanie uratować jego nogę. Mimo tego zawodnikowi nie dawano wielkich szans na powrót do zawodowego sportu.

Po dwóch latach ciężkiej walki i rehabilitacji wrócił do żużla, ale startował w 2-ligowym Starcie Gniezno, ponieważ w Unii nie było już dla niego miejsca. W Gnieźnie wrócił do formy i był najlepszym zawodnikiem całej ligi.

Po trzech latach pobytu w Gnieźnie zakończył karierę i wrócił do Leszna, gdzie pracował jako mechanik, a także pełnił rolę mentora dla młodych zawodników. W ostatnich latach jednak nie angażował się życie czarnego sportu.

Oprócz wspomnianych mistrzostw Polski Heliński wywalczył po dwa srebrne i dwa brązowe medale. - Popularny wśród kibiców „Hela” wystąpił w 131 ligowych meczach zdobywając 878 punktów w 538 biegach. Zdobył również 139 punktów bonusowych - wspomina Unia Leszno w komunikacie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Legia Warszawa mistrzem Polski. Nie musiała nawet wybiegać na boisko, historyczne osiągnięcie Wojskowych

  • Prawda o ciężkiej chorobie Justyny Kowalczyk wyszła na jaw. Mistrzyni przeszła przez piekło, bolesne wyznanie

  • Wstrząsające wyznanie Katarzyny Skowrońskiej. Legendarny selekcjoner chciał użyć wobec niej przemocy

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Nie żyje

Żużel

Nie żyje Jon Cook, który znacząco przyczynił się do rozwoju żużla

Czytaj więcej >
Zmarł - świeczka żałobna

Żużel

Nie żyje Mariusz Rygiel, były żużlowiec. Miał zaledwie 45 lat

Czytaj więcej >
Tomasz Gollob urodziny

Żużel

Tomasz Gollob obchodzi 50. urodziny

Czytaj więcej >
Tomasz Dryła koronawirus

Żużel

Tomasz Dryła zakażony koronawirusem

Czytaj więcej >
nie żyje zawodnik

Żużel

Zmarł Jacek Gomólski, były reprezentant Polski w żużlu

Czytaj więcej >
Żużel

Żużel

Dlaczego żużlowcy jeżdżą w lewo?

Czytaj więcej >