Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Podczas Euro 2020 mogło dojść do tragedii. Policja zatrzymała terrorystę
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:38

Podczas Euro 2020 mogło dojść do tragedii. Policja zatrzymała terrorystę

ATTILA KISBENEDEKAFPEast News
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Euro 2020 rozpocznie się już 11 czerwca. Na kilka dni przed startem imprezy węgierska policja dokonała zatrzymania 21-letniego mężczyzny, który, jak się okazało, szykował atak terrorystyczny w trakcie trwania turnieju. Mężczyzna chciał zaatakować m.in. stadion Puskas Arena, na którym odbędą się aż cztery mecze mistrzostw Europy.

  • Węgierscy policjanci dokonali szokującego odkrycia 

  • 21-letni mężczyzna planował przeprowadzić serię zamachów na ternie Węgier, w tym na Puskas Arenie w Budapeszcie

  • Do ataków miało dojść w trakcie meczów Euro 2020

  • Na stadionie w Budapeszcie odbędą się trzy mecze fazy grupowej oraz jeden 1/8 finału

Euro 2020 mogło być areną nie tylko piłkarskich zmagań, ale i wielkiej tragedii. Węgierska policja zatrzymała 21-letniego mężczyznę, który szykował się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w trakcie mistrzostw Europy. Zatrzymany ma powiązania z islamskimi radykałami.

Euro 2020. Policjanci pojmali terrorystę, który planował atak podczas mistrzostw

Szokujące informacje dotarły do nas w czwartek z Węgier. Tamtejsza policja dokonała zatrzymania 21-letniego mężczyzny, który szykował się do przeprowadzenia serii zamachów terrorystycznych. Okazuje się, że jego celem był m.in. stadion Puskas Arena, na którym odbędą się mecze Euro 2020.

Policjanci pracowali nad pojmaniem podejrzanego już od kilku tygodni. Mężczyzna korzystał regularnie z tzw. dark webu, gdzie odwiedzał strony internetowe związane z państwem islamskim. 21-latek został radykalnym dżihadystą i dowiadywał się, jak skutecznie zorganizować zamach.

- Młody człowiek chciał zrobić bombę i użyć jej na imprezie masowej w Budapeszcie. W rozmowach pojawiły się również informacje o tzw. atakach taranowania, czyli wbijających się samochodach w tłum. Młody człowiek stanowczo zaprzeczył, że miał prowadzić tego typu działania - relacjonuje portal portfolio.hu.

Janos Hajdu, dyrektor generalny Centrum Zwalczania Terroryzmu potwierdził, że młody mężczyzna został zatrzymany we wtorek. Zdradził także, że podejrzany nabył już elementy niezbędne do przygotowania bomby rurowej. Hajdu powiedział, że 21-latek nie wzbudzał na pierwszy rzut oka żadnych podejrzeń, gdyż był zwyczajnym, przeciętnym studentem.

Terrorysta chciał dokonać zamachu na Puskas Arenie w Budapeszcie

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymany planował serię zamachów. Za cel obrał sobie m.in. stadion Puskas Arena w Budapeszcie, gdzie rozgrywane będą spotkania Euro 2020!  Już w fazie grupowej odbędą się tam mecze Węgry -Portugalia, Węgry - Francja, Portugalia - Francja, a także jeden mecz ⅛ finału. 

Śledztwo w sprawie zatrzymanego mężczyzny nadal jest w toku. W środę poinformowano, że na wniosek Centralnego Sądu Rejonowego w Budapeszcie 21-latek został aresztowany. Za kratkami spędzi on na początek miesiąc.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane