Swiatsportu.pl > Siatkówka > Piotr Gruszka wraca na ławkę trenerską. Poprowadzi Exact Systems Norwida Częstochowa
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Piotr Gruszka wraca na ławkę trenerską. Poprowadzi Exact Systems Norwida Częstochowa

Piotr Gruszka
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Piotr Gruszka był niegdyś kapitanem reprezentacji Polski w siatkówce. Bez wątpienia siatkarz z Kęt stał się jedną z legend kadry, zdobywając medale na najważniejszych imprezach. Po zakończeniu kariery zawodnika atakujący zdecydował się na pracę szkoleniową i po roku przerwy mistrz Europy z 2009 roku wraca na ławkę trenerską w zaskakującym miejscu.

  • Piotr Gruszka wraca do pracy trenera

  • Legendarny kapitan naszej kadry poprowadzi Exact Systems Norwida Częstochowa

  • Wybór zespołu spod Jasnej Góry dla środowiska siatkarskiego jest pewnym zaskoczeniem

Piotr Gruszka jeszcze kilka lat temu był przymierzany do selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce. Ostatecznie tak się nie stało i chyba dobrze, bowiem legenda naszej kadry jeszcze nie ma na koncie sukcesów w nowej roli. To jednak nie oznacza, że takowe nie nadejdą.

Po roku przerwy były przyjmujący i atakujący wraca do pracy. Gruszka został ogłoszony nowym szkoleniowcem Exact Systems Norwida Częstochowa, występującego na poziomie I ligi. 44-latek będzie miał za zadanie w przyszłości wprowadzić nowy zespół do PlusLigi.

Średnio udana kariera trenerska Piotra Gruszki

Bez wątpienia w trakcie kariery Piotr Gruszka był jednym z liderów na boisku. Nie tylko dzięki swoim umiejętnościom technicznym, ale także przywódczym. Dlatego można było się spodziewać, że w przyszłości były kapitan reprezentacji Polski w siatkówce, będzie próbował swoich sił w roli trenera.

Pierwszą pracę szkoleniową Gruszka podjął w 2014 roku w BTTS-ie Bielsko-Biała, gdzie spędził jeden sezon. Następnie przez trzy lata miał okazję prowadzić GKS Katowice. Oba zespoły występowały w PlusLidze, dziś na najwyższym szczeblu pozostali tylko katowiczanie. Były reprezentant Polski łączył pracę w Katowicach z funkcją asystenta selekcjonera naszej kadry, którym w latach 2017-2018 był Ferdinando De Giorgi. Po zakończeniu współpracy z Włochem to właśnie Gruszka był jednym z kandydatów to przejęcia reprezentacji, ale ta ostatecznie została przekazana w ręce Vitala Heynena. Stało się dobrze, gdyż Polacy obronili tytuł mistrzów świata, a w kolejnym zespole trener urodzony w Oświęcimiu nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Legenda reprezentacji Polski w siatkówce poprowadzi kolejny klub

Piotr Gruszka po przygodzie w Gieksie i reprezentacji Polski w siatkówce otrzymał bardzo ambitne zadanie. Były siatkarz został pierwszym trenerem Resovii Rzeszów i sądzono, że skoro przymierzano go do objęcia kadry, to w rzeszowskim klubie Polak powinien sobie poradzić.

Gruszka nie tylko nie poprowadził drużyny do walki o medale mistrzostw Polski, ale nawet nie utrzymał swojego stanowiska do końca sezonu. Przez ostatni rok pozostawał bez pracy, ale w poniedziałek 31 maja ogłoszono, że teraz poprowadzi Exact Systems Norwid Częstochowa. Ekip spod Jasnej Góry jest średniakiem TAURON 1. ligi, uznawanym za świetną kuźnię talentów. Jego włodarze mają jednak ambitny plan na przyszłość w postaci walki o awans do PlusLigi, w czym pomóc ma nowy trener, który podpisał dwuletni kontrakt. Niektórzy spodziewali się, że były kapitan reprezentacji poprowadzi raczej drużynę z najwyższej klasy rozgrywkowej, dlatego ten wybór okazał się dla nich zaskoczeniem. Piotr Gruszka stawiał swoje pierwsze kroki siatkarskie właśnie w Częstochowie, a dokładniej w barwach miejscowego AZS-u. 450-krotny reprezentant Polski jest absolwentem miejscowego IX liceum C.K. Norwida i na co dzień mieszka w Częstochowie. Z reprezentacją Polski w siatkówce zdobył wicemistrzostwo świata w 2006, mistrzostwo Europy w 2009 roku, gdzie wybrano go MVP turnieju oraz brązowy medal mistrzostw Starego Kontynentu dwa lata później. Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane