Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Roszady w Juventusie Turyn. Pirlo zwolniony, w jego miejsce wraca Allegri
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 08:00

Roszady w Juventusie Turyn. Pirlo zwolniony, w jego miejsce wraca Allegri

Projekt bez tytułu - 2021-05-28T160416.068
MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Andrea Pirlo nie jest już trenerem Juventusu Turyn. Włoski gigant w piątek poinformował o swojej decyzji w oświadczeniu. 42-latek prowadził "Bianconerich"od lata ubiegłego roku i stracił z nią mistrzostwo Włoch, a do tego szybko odpadł z Ligi Mistrzów. Jego następcą został Massimiliano Allegri, który wraca do klubu po dwóch latach przerwy.

  • Andrea Pirlo został zwolniony z Juventusu Turyn

  • Przygoda legendarnego piłkarza ze "Starą Damą" trwała tylko rok

  • Nowym-Starym szkoleniowcem zespołu został Massimiliano Allegri

Andrea Pirlo w piątek oficjalnie przestał pełnić obowiązki pierwszego trenera Juventusu Turyn. O zwolnieniu 42-latka media donosiły już od dłuższego czasu, ale oficjalne decyzje klub podjął dopiero teraz

Na zwolnienie Pirlo największy wpływ miały słabe wyniki drużyny. Co prawda zespołowi ostateczni udało się awansować do Ligi Mistrzów i zdobyć Puchar oraz Superpuchar Włoch, ale za to "Stara Dama" po raz pierwszy od dziesięciu lat nie zdobyła tytułu mistrzowskiego, a do tego szybko odpadła z Ligi Mistrzów.

Andrea Pirlo zwolniony, Massimiliano Allegri w jego miejsce

- Dziękujemy ci, Andrea. Właśnie te słowa jako pierwsze przychodzą na myśl każdego z nas na koniec tego wyjątkowego doświadczenia - przekazał klub w oświadczaniu opublikowanym na stronie internetowej.

Pirlo objął Juventus w ubiegłym roki, kiedy zastąpił na stanowisku zwolnionego Maurizio Sarriego. Dla 42-latka to była pierwsza praca w jego karierze szkoleniowej. Władze klubu w oświadczeniu podkreśliły, że ten krok wymagał ze strony Włocha wielkiej odwagi.

Legendarny włoski piłkarz poprowadził "Starą Damę" w 52. spotkaniach, z których wygrał 34. Do tego zaliczył 8 porażek i 10 remisów. Daje to średnią 2,15 punktu na mecz, ale nie przełożyło się na kluczowe trofea, a te, jak podkreślił klub w komunikacie, są najważniejsze.

Jeszcze w piątek sprawdziły się doniesienia włoskich mediów. Juventus chwilę po godzinie 15 w piątek poinformował, że nowym-starym szkoleniowcem "Bianconerich" został Massimiliano Allegri.

Allegri wraca do Juventusu

Allegri prowadził Juventus w latach 2013-2019. Z klubem sięgał pięć razy po tytuł mistrzowski. Do tego dołożył cztery Puchary Włoch i dwa finały Ligi Mistrzów. Ostateczne niepowodzenia w tych ostatnich rozgrywkach spowodowały, że władze klubu poszukiwały szkoleniowca, który zapewniły w nich zwycięstwo, ale zarówno Sarri, jak i Pirlo nie byli w stanie przejść 1/8 finału.

Klub w oficjalnym komunikacie napisał, że 53-latek wraca na ławkę trenerską, którą doskonale zna i do klubu, który go będzie zawsze kochał. Juventus pod wodzą Allegriego rozpoczyna kolejną podróż do wspólnych celów.

53-latek będzie miał za zadanie odzyskać z Juventusem tytuł mistrzowski we Włoszech. Do tego obsesją klubu pozostaje triumf w Lidze Mistrzów. Swój drugi i jak na razie ostatni puchar tych rozgrywek piłkarze "Starej Damy" wznieśli w 1996 roku.

W Serie A trwa wielka roszada wśród trenerów. Poza Juventusem nowego trenera będzie miał mistrz kraju Inter, po tym, jak zrezygnował Antonio Conte, a także SSC Napoli, które po sezonie zwolniło Gennaro Gattuso. Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane