Swiatsportu.pl > Siatkówka > Piotr Nowakowski wyznał, że choruje na cieliakię
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Piotr Nowakowski wyznał, że choruje na cieliakię

Reprezentacja Polski w siatkówce
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Reprezentacja Polski w siatkówce ma wiele wybitnych postaci w swojej historii, a bez wątpienia jedną z nich jest Piotr Nowakowski. Nasz środkowy to dwukrotny mistrz świata, ale dwa lata temu okazało się, iż dotknęła go nieuleczalna choroba. Mimo to Polak wciąż pozostaje jednym z najlepszych zawodników na swojej pozycji i zamierza walczyć o olimpijski medal.

  • Piotr Nowakowski zdradził, że dwa lata temu zachorował na celiakię

  • Choroba jest nieuleczalna, a jej kontrolowanie jest możliwe tylko dzięki odpowiedniej diecie

  • Polak zapowiedział, że zamierza walczyć o wyjazd na igrzyska, a jeśli mu to się uda, to chce wrócić z Tokio z medalem

Reprezentacja Polski w siatkówce już dziś rozpoczyna grę w Lidze Narodów. Nasi siatkarze w pierwszym spotkaniu zmierzą się z kadrą Italii. Szerzej o tym, z kim zawodnicy Vitala Heynena będą się mierzyć, pisaliśmy dla Was tutaj.

Jednym z wybrańców naszego selekcjonera, który pojechał do Włoch, jest Piotr Nowakowski. Czołowy środkowy nie tylko w naszej kadrze, ale i na świecie, zdradził ostatnio w rozmowie z serwisem WP SportoweFakty, że choruje na celiakię. Siatkarz opowiedział, jak zmieniło się przez to jego funkcjonowanie oraz przyznał, że marzy o tym, aby pojechać na igrzyska olimpijskie w Tokio i wywalczyć tam medal.

Piotr Nowakowski marzy o wyjeździe na igrzyska olimpijskie i medalu w Tokio

Nasz środkowy na łamach WP SportowychFaktów przyznał, że pierwszą i najważniejszą kwestią związaną z igrzyskami olimpijskimi w Tokio jest to, aby w ogóle na nie pojechać. Szansę otrzyma tylko 12 zawodników, a Vital Heynen może mieć duży ból głowy, przez naszą "klęskę urodzaju".

Dlatego o wyjazd może być bardzo trudno, zwłaszcza że konkurentami na pozycję dwukrotnego mistrza świata są Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski oraz Karol Kłos. Prawdopodobnie jeden z nich będzie musiał pogodzić się z brakiem nominacji na olimpiadę.

- Jeśli uda się dostać do kadry na igrzyska, chcę wrócić do Polski z medalem. Każdy kolor będzie super, ale dla naszej drużyny liczy się przede wszystkim ten wręczany drużynie, która w olimpijskim turnieju siatkarzy zdobędzie ostatni punkt - powiedział reprezentant Polski w siatkówce.

Środkowy reprezentacji Polski w siatkówce choruje na celiakię

Co ciekawe, Piotr Nowakowski zdradził w rozmowie z serwisem WP SportoweFakty, że w 2019 roku wykryto u niego celiakię. Oznacza to, że organizm środkowego nie toleruje glutenu, który jest częstym składnikiem zbóż oraz produktach takich jak mąka. Zawodnik podkreślił, że gdy miał pierwszy symptomy choroby, to pojawiały się u niego stany anemiczne.

Celiakii nie da się wyleczyć, dlatego 33-latek musi stopować chorobę dietą bezglutenową.

-  Jeśli nie zostanie wynalezione lekarstwo, będę z nią żył do końca życia. Zwłaszcza że choruję na celiakię najgorszego sortu. Na szczęście dostępność produktów bezglutenowych jest coraz większa i lepsza. Kiedy jeżdżę z reprezentacją po świecie, jest na pewno trudniej, jestem zdany na łaskę kucharza, który przygotowuje mój posiłek i mogę tylko mieć nadzieję, że nie posypie mi kotleta mąką - zdradził dwukrotny mistrz świata oraz mistrz Europy z 2009 roku.

Okazję do śledzenia poczynani Piotra Nowakowskiego kibice będą mieli już dzisiaj. Polacy o 19:30 zmierzą się z reprezentacją Włoch, a mecz będzie można śledzić na kałanach TVP 2 oraz Polsatu Sport.

Źródło: WP SportoweFakty

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane