Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Włosi dali Szwajcarom lekcję futbolu. Wielkie zwycięstwo Italii
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Włosi dali Szwajcarom lekcję futbolu. Wielkie zwycięstwo Italii

Projekt bez tytułu - 2021-06-16T225600.621
ALESSANDRA TARANTINO/AFP/East News

Włochy pokonały Szwajcarię 3:0 w drugim meczu grupy A. Podopieczni Roberto Manciniego udowodnili, że są jednymi z faworytów do wygrania całego turnieju. Niespodziewanym bohaterem meczu był strzelec obu bramek Manuel Locatelli. Italia po dwóch meczach ma na koncie 6 punktów i jest pewna awansu do fazy pucharowej.

• Włochy - Szwajcaria 3:0 w meczu drugiej kolejki fazy grupowej Euro 2020

• Italia pod wodzą Roberto Manciniego pokazała, że słusznie zaliczana jest do grona faworytów turnieju

• Włosi są już pewni awansu do fazy pucharowej

Włochy w środowy wieczór mierzyły się ze Szwajcarią w swoim drugim meczu fazy grupowej Euro 2020. W piątek na inaugurację całego turnieju piłkarze Roberto Manciniego bez problemu pokonali Turcję 3:0.

Z kolei Szwajcarzy w sobotę dali sobie wyrwać remis 1:1 w meczu z Walią. Do tego "wyspiarze" w środę wygrali z Turcją 2:0 i to oni znacznie przybliżyli się do awansu do fazy pucharowej.

Włochy w pięknym stylu pokonały Szwajcarię

Trener Mancini dokonał jednej wymuszonej zmiany w składzie, w porównaniu do meczu z Turcją. Kontuzjowanego Alessandro Florenziego zastąpił Giovanniego Di Lorenzo. Natomiast Vladimir Petković postawił na tych samych piłkarzy co w meczu z Walią.

Italia już od początku spotkania narzuciła swoje warunki gry. Szybko operowali piłką, starali się zaskoczyć rywali atakiem pozycyjnym, ale od początku Szwajcarzy byli niezwykle skoncentrowani w obronie. W środku pola rządzili Jorginho, z Nicolo Barellą. Do tego spore zagrożenia stwarzali boczni obrońcy Włoch: Leonardo Spinazzola i Di Lorenzo.

Na pierwszą dogodną sytuację kibice musieli poczekać do 11. minuty spotkania. Spinazzola dośrodkował na głowę Ciro Immobile, ale włoski napastnik uderzył nad poprzeczką. Chwilę później piłkarze Italii domagali się odgwizdania rzutu karnego za faul na Lorenzo Insigne, ale sędzia nie dopatrzył się przewinienia.

Siedem minut później Giorgio Chiellini wpakował piłę do bramki po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale w analizie VAR arbiter dopatrzył się zagrania ręką obrońcy i bramki nie uznał. W 26. minucie już nie było wątpliwości. Domenico Berardi wbiegł w pole karne, delikatnie wycofał piłkę, a akcję z bliska wykończył Manuel Locatelli.

Po strzeleniu bramki Włosi oddali nieco pola gry Szwajcarom, ale całkowicie kontrolowali wydarzenia na boisku. W 37. minucie doskonałą szansę podwyższenie wyniku miał Spinazzola. Jego sprytny strzał przeturlał się obok Yanna Sommera, ale także obok prawego słupka bramki.

Popis gry włoskich piłkarzy

W drugiej połowie podopieczni trenera Manciniego nie spuścili z tonu. Całkowicie kontrolowali przebieg spotkania i odbierali chęć do gry rywalom. W 52. minucie, po szybkim rozegraniu piłki wokół pola karnego Szwajcarów, futbolówka trafiła pod nogi Locatellego, który zaskoczył Sommera strzałem z 17. metrów i było już 2:0 dla Włochów.

Włosi po strzeleniu drugiej bramki nieco uspokoili grę i nie forsowali tempa. To próbowali wykorzystać Szwajcarzy. W 64. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Steven Zuber, ale jego silny strzał pewnie obronił Gianluigi Donnarumma. Chwilę później odpowiedzieć mógł Berardi, ale strzał z pola karnego poleciał wysoko nad poprzeczką.

Kwadrans przed końcem, w odstępie kilku minut dwie bliźniacze sytuacje na podwyższenie wyniku miał Immobile. 31-latek dostał podanie na wolne pole i stanął w sytuacji sam na sam z Sommerem, ale dwa razy piłka minimalnie minęła słupek Szwajcarów.

W końcówce brakowało płynności rozegrania w akcjach obu zespołów. Pojawiły się częstsze faule, niedokładne podania. Minutę przed końcem podstawowego czasu gry na strzał z 20. metrów zdecydował się Immobile. Uderzenie włoskiego napastnika zaskoczyło Sommera, który nie zdołał sięgnąć piłki i było 3:0.

Podopieczni trenera Manciniego z kompletem punktów zajmują pierwsze miejsce w grupie A i są pewni awansu do fazy pucharowej. W ostatnim meczu zmierzą się z drugą Walią. Z kolei Szwajcaria, żeby myśleć o awansie, musi pokonać w ostatniej kolejce Turcję.

Włochy - Szwajcaria 3:0 (1:0) 26', 52' Locatelli, 88' Immobile

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (24' Leonardo Spinazzola), Nicolo Barella (87' Bryan Cristante) - Jorginho, Manuel Locatelli (86' Matteo Pessina) - Domenico Berardi (70' Rafael Toloi), Ciro Immobile, Lorenzo Insigne (69' Federico Chiesa).

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Fabian Schaer (58' Silvan Widmer), Manuel Akanji - Kevin Mbabu (58' Steven Zuber), Remo Freuler (84' Djibril Sow), Xherdan Shaqiri (76' Ruben Vargas), Granit Xhaka, Ricardo Rodriguez - Haris Seferović (46' Mario Gavranović), Breel Embolo.