Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Włosi z kompletem zwycięstw w grupie. Pewna wygrana z Walią
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Włosi z kompletem zwycięstw w grupie. Pewna wygrana z Walią

Projekt bez tytułu - 2021-06-20T200316.959
ALBERTO LINGRIA/AFP/East News

Włochy jak burza przeszli przez fazę grupową Euro 2020. Przebudowana Italia bez żadnego problemu pokonała Walię 1:0 w meczu o pierwsze miejsce w grupie. Bohaterem meczu został strzelec jedynego gola Matteo Pessina. Włosi po raz kolejny na tym turnieju pokazali, że będą się liczyć w walce o tytuł mistrzów Europy.

• Włochy pokonały 1:0 Walię w ostatnim meczu grupowym na Euro 2020

• Italia w przebudowanym składzie nie dała żadnych szans jednej z rewelacji turnieju

• Podopieczni Roberto Manciniego z kompletem zwycięstw wygrali grupę A

Włochy w niedzielę na stadionie olimpijskim w Rzymie podejmowali Walijczyków. Italia do tego spotkania przystępowała niesiona zwycięstwami po 3:0 nad Turcją i Szwajcarią. Z kolei zespół z Wysp Brytyjskich jest jedną z rewelacji Euro 2020. Podopieczni trenera Roberta Page'a zajmowali drugie miejsce w grupie po remisie 1:1 ze Szwajcarią i zwycięstwie 2:0 nad Turcją.

Selekcjoner Włochów, Roberto Mancini zdecydował, że w ostatnim meczu grupowym da szansę dotychczasowym zmiennikom. Od pierwszej minuty na boisko wybiegli m.in. Federico Chiesa, Andrea Belotti, Matteo Pessina, czy Marco Veratti. Z kolei Walijczycy wyszli na to spotkanie bez swojego podstawowego napastnika Kieffera Moore'a.

Włochy pewnie pokonały Walię

Zgodnie z przewidywaniami to Włosi od początku narzucili swoje warunki gry. Bardzo aktywny był Chiesa, który chciał pokazać, że zasługuje na miejsce w wyjściowym składzie. W grze Italii nie było widać tego tych licznych zmian w składzie. Podobnie jak w dwóch poprzednich spotkaniach mieli lekkość w kreowaniu okazji, szybko przedostawali się w pole karne, ale nie potrafili pokonać pewnie broniącego Danny'ego Warda.

Włosi mieli miażdżącą przewagę, ale na pierwszą dogodną sytuację kazali czekać do 25 minuty. Belotti ruszył do prostopadłego podania, ale ten nieczysto trafił w piłkę i ostatecznie mecz od bramki zaczynał Ward. Walijczycy mogli szybko odpowiedzieć, ale Aaron Ramsey nie doszedł do podania Daniela Jamesa w pole karne.

W kolejnych minutach coraz groźniej zaczęły wyglądać sytuacje Włochów. Najpierw Chiesa został zablokowany, a chwilę później strzał Verattiego przeleciał obok słupka. W 39. minucie już niczego nie zabrakło. Veratti dośrodkował z rzutu wolnego, a piłkę musnął Pessina i zrobiło się 1:0 dla gospodarzy.

Chwilę później pomocnik PSG chciał powtórzyć ten wariant, ale piłkarz Atalanty minimalnie minął się z piłką. Jeszcze w końcówce Italia miała szansę z rzutu rożnego, ale Walijczycy zdołali wybić piłkę. Na przerwę Włosi schodzili z prowadzeniem 1:0.

Pewny awans Włochów do 1/8 finału

Druga połowę Italia mogła rozpoczęcia od mocnego uderzenia. Groźny strzał z rzutu wolnego oddał Chiesa, ale na swoje nieszczęście trafił w słupek. W 55. minucie szanse Walijczyków na dobry wynik zostały bardzo mocno zredukowane. Ethan Ampadu w bezmyślny sposób sfaulował w kole środkowym Federico Bernardeschiego, za co obejrzał zasłużoną czerwoną kartkę.

Włosi w przewadze starali się uspokoić grę i od czasu do czasu zaskoczyć rywali szybszym atakiem. W 65. minucie Chiesa urwał się obrońcom w polu karnym i wyłożył piłkę Belottiemu, ale jego strzał heroicznie obronił Ward. Chwilę później piłkę w polu karnym otrzymał Emerson, ale jego strzał został umiejętnie zablokowany przez obrońców.

Chwilę później te niewykorzystane sytuacje mogły się zemścić na Włochach. Piłkę na piątym metrze przed bramką otrzymał Gareth Bale, który miał przed sobą tylko Giannluigiego Donnarummę, ale jego strzał z woleja poleciał wysoko nad bramką.

W końcówce obraz gry nie uległ zmianie. Włosi całkowicie kontrolowali wydarzenia na boisku, a rywale nie spieszyli się do pressingu. Italia wygrała 1:0 i z kompletem zwycięstw zameldowali się w 1/8 finału. Walijczycy z dorobkiem 4 punktów zajęli drugie miejsce i podobnie jak na Euro 2016 zobaczymy ich w fazie pucharowej.

Włochy - Walia 1:0 (1:0) 39' Pessina

Włochy: Gianluigi Donnarumma (90' Salvatore Sirigu) - Rafael Toloi, Leonardo Bonucci (46' Francesco Acerbi), Alessandro Bastoni, Emerson Palmieri - Matteo Pessina (87' Gaetano Castrovill), Jorginho (75' Bryan Cristante), Marco Verratti - Federico Chiesa, Andrea Belotti, Federico Bernardeschi (75' Giacomo Raspadori)

Walia: Danny Ward - Connor Roberts, Chris Gunter, Joe Rodon, Ethan Ampadu, Neco Williams (86' Ben Davies) - Joe Allen (86' Dylan Levitt), Joe Morrell - Gareth Bale (86' David Brooks), Aaron Ramsey, Daniel James (74' Harry Wilson)